مقام انجمن خلع سلاح آمریكا:

همكاری ایران و آژانس انرژی اتمی برای تقویت نظام پادلمانی مهمست

همكاری ایران و آژانس انرژی اتمی برای تقویت نظام پادلمانی مهمست

به گزارش محفل ایرنا- مدیر سیاست منع گسترش سلاح اتمی در انجمن كنترل سلاح آمریكا، توافق ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی را عالی توصیف كرد و اظهار داشت: این اقدام برای تقویت نظام بین المللی پادمان و اجرای برجام اهمیت دارد.


کلسی داونپورت روز چهارشنبه در یادداشت توئیتری خود نوشت: دیدن دستیابی توافق بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی برای حل تحقیقات پادمانی آژانس، عالی است. ایران دسترسی به دو محل مورد سوال را فراهم خواهدنمود.
وی اضافه کرد: در حالی که این تحقیق درباره کارهای گذشته است اما همکاری ایران برای تحقق تعهداتش تحت توافق ایران و تقویت رژیم پادمانی بین المللی اهمیت دارد.
این تحلیلگر مسایل هسته ای ایران با اشاره به مفاد توافقنامه ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: نکته مهم این است: در متن حاضر، برمبنای تحلیل های اطلاعات موجود در آژانس بین المللی انرژی اتمی، این آژانس سوالات و درخواست بیشتری برای دسترسی به اماکن دیگری به جز موارد اعلام شده ایران، نخواهد داشت.
داونپورت افزود: ایران نسبت به دامنه تحقیق آژانس بین المللی انرژی اتمی ابراز نگرانی کرد که بنظر می رسد با قراردادن این جمله که «آژانس درخواست بیشتری برای دسترسی نخواهد داشت»، نگرانی این کشور را برطرف کرده اند در حالی که به درستی دسترسی آژانس را برای پیگیری و اقدام نسبت به اطلاعات جدید باز گذاشته شده است.
جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، در آخر سفر دو روزه «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس به تهران و انجام مذاکرات با مقامات ایران، بیانیه مشترکی صادر و توافق کردند تا همکاریهای خودرا بیش از پیش تقویت نمایند و اعتماد متقابل را بمنظور تسهیل اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن، که از ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ بصورت موقت توسط ایران در حال اجرا می باشد، ارتقاء بخشند.منبع:

1399/06/06
13:28:26
5.0 / 5
1751
تگهای خبر: پیگیری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
محفل