آجورلو:

باید منتظر تحولات جدیدی در پرونده عربستان و یمن باشیم

باید منتظر تحولات جدیدی در پرونده عربستان و یمن باشیم

به گزارش محفل یک کارشناس مسائل بین الملل با تکیه بر اینکه با تداوم جنگ یمن غرب متوجه تضعیف شدن متحد خود عربستان است، اظهار داشت: در نتیجه تحولات اعلام آتش بس را پذیرفته اند و باید منتظر مذاکرات جدیدی میان یمن و عربستان باشیم.


حسین آجورلو روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی ایرنا در مورد تحولات یمن عنوان کرد: جنگ یمن وارد هفتمین سال شده است که در طول سالهای گذشته سعودی ها در چارچوب ائتلافی که شامل چند کشور عربی است، یمن را وارد یک بحران انسانی کردند که در نتیجه این بحران به بحران سیاسی و امنیتی تبدیل شد.
وی تصریح کرد: وقتی بحران جنگی طولانی مدت می شود یک نشانه ای از مستهلک شدن نمایان می شود که صدمه اصلی آن بر مردم است. در این شرایط نیروهای مقاومت یمنی که به دنبال ثبات و امنیت در کشور خود هستند، به دنبال ایجاد تغییر در جبهه ها و ورود به عرصه جدید هستند.
وی اضافه کرد: انجام عملیات های اخیر در جده نشان داده است که ابعاد این مسأله درحال جدی شدن است و با آغاز جنگ در اوکراین مسأله یمن به حاشیه برود و در نتیجه سعودی ها را مجبور به مذاکره برای ترک یمن کنند. در نتیجه تغییر استراتژی داده و قدرت بازدارندگی دفاعی خویش را بالا بردند.
این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: نیروهای انصارالله هم اکنون دارای یک قدرت و توانمندی هستند که قادرند در کل شبهه جزیره عربستان عملیات کنند.
آجرلو تصریح کرد: قدرت انصار الله نشان داده است که نیروهای یمنی از سالهای اول فاصله گرفته و تجربه کافی برای مقابله با حملات عربستان سعودی دارند. عربستان هم در سالهای اخیر حملات هوایی خویش را افزایش داده و به اهداف خود در بندر حدیبیه یمن دست یافته است.
وی تصریح کرد: با قرار دادن این عناصر در کنار یکدیگر، تحولات سیاسی - میدانی بحران یمن و هم چنین قدرت نیروهای یمنی، به نظر می آید که باید منتظر تحولاتی در پرونده یمن باشیم.
این کارشناس مسائل بین الملل خاطرنشان کرد: به نظر می آید غرب متوجه شده است که با تداوم این جنگ، متحد خود عربستان را درحال تضعیف شدن ببیند و در نتیجه اعلام آتش بس را پذیرفته اند و با عنایت به تغییر و تحولات منطقه باید منتظر مذاکرات جدیدی میان یمن و عربستان باشیم.منبع:

1401/01/12
13:39:47
5.0 / 5
892
تگهای خبر: ائتلاف , پرونده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
محفل