پیش از عزیمت به ایران

ابراز امیدواری مدیرکل آژانس برای انجام سفری ثمربخش به تهران

ابراز امیدواری مدیرکل آژانس برای انجام سفری ثمربخش به تهران

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در آستانه سفرش به تهران در توئیتی با اصرار بر مواضع قبلی خود، ابراز امیدواری کرد که بتواند کانال مفید و ثمربخشی برای گفت وگوی مستقیم با ایران بوجود آورد.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا، رافائل گروسی در این پیام نوشته است: من امروز به تهران سفر می کنم تا با مقامات ایرانی دیدار کنم تا به مسائل باقی مانده در ایران بپردازم.
وی اضافه کرد: امیدوار هستم بتوانم یک کانال ثمربخش و تعاملی برای گفتگوی مستقیم ایجاد کنم تا آژانس بتواند کارهای راستی آزمایی ضروری را در کشور از سر بگیرد.
گروسی در امتداد همکارهای فنی بین ایران و آژانس امروز (دوشنبه) راهی تهران است. هدف از این سفر انجام گفت و گو درباب بررسی وضعیت همکارهای دو طرف عنوان شده است.
بر اساس برنامه اعلام شده وی مقرر است با رییس سازمان انرژی اتمی و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار کند. این دیدار در آستانه نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و نشست حساس کمیسیون مشترک برجام برگزار می گردد.
سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به سفر گروسی به تهران اظهار نمود: همیشه تلاش شده روابط ایران و آژانس در چهارچوب پادمان و رویه های آژانس، فنی باشد و امیدوار هستم این سفر هم مانند سفرهای قبلی سازنده باشد.
وی افزود: ما همیشه به آژانس سفارش کردیم در راه همکاریهای فنی باقی بماند و اجازه ندهد برخی کشورها جهت گیری ها و اغراض سیاسی شان را به نام آژانس جلو ببرند. طبیعی است ما در چهارچوب تحولات برمبنای شرایط تصمیم لازم را اتخاذ می نماییم.
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره وجود لیستی از مسائل دررابطه با ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، اظهار داشت: تاریخ سفر آقای گروسی از چند وقت پیش اعلام و دستور کار هم از جانب ایران و آژانس مشخص شده بود. مطالبی بین ایران و آژانس وجود دارد که ما کوشیدیم همیشه در قالب فنی این موضوعات را حل و فصل نماییم و از آژانس هم خواستیم در همین چارچوب کار را جلو ببرد و این سفر در همان راستا است.
وی اشاره کرد: هیچ سفر دیپلماتیکی بدون دستور کار مشخص صورت نمی گیرد و این که یک فهرست بلندبالا، متوسط و کوتاه باشد تفاوتی نمی نماید. آژانس بین المللی انرژی اتمی به خوبی می داند تمامی خراب کاری ها و اعمال تروریستی ؤزیم صهیونیستی در داخل خاک ایران انجام شده و متاسفانه با سکوت برخی کشورهای مدعی هم همراه بوده، تاثیر قابل توجهی بر برخی ابعاد فنی گذاشته است. این مسائل بین ما و آژانس در چهارچوب و سطح خود پیگیری شده و در این سفر هم پیگیری می شود.


1400/09/01
22:41:51
5.0 / 5
950
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
محفل