مقدمات برگزاری مجامع عمومی احزاب به صورت الكترونیكی فراهم می شود

مقدمات برگزاری مجامع عمومی احزاب به صورت الكترونیكی فراهم می شود

مدیركل سیاسی وزارت كشور اظهار داشت: دفتر سیاسی وزارت كشور با همكاری مركز توسعه دولت الكترونیك این وزارتخانه، در حال فراهم كردن زمینه ها و مقدمات برگزاری انتخابات مجامع عمومی احزاب به صورت الكترونیك است.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، حمید ملانوری با اشاره به این نکته که مدت چهار سال از اجرای قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی مصوب ۱۳۹۴ می گذرد و طی این مدت تعداد ۱۱۹ حزب و گروه سیاسی و هم ۱۴ جبهه حزبی بر مبنای قانون جدید سازماندهی شده اند، اظهار نمود: بنا بر لزوم های موجود، دفتر امور سیاسی وزارت کشور و دبیرخانه کمیسیون ماده ۱۰ قانون احزاب در جهت شناخت نقصها و اصلاح قانون، صدمه شناسی و تهیه پیش نویس لایحه اصلاح قانون مزبور را در دستور کار قرار داده است.
وی ادامه داد: احزاب و گروه های سیاسی، صاحبنظران و فعالان سیاسی می توانند نقطه نظرات خویش را با رویکرد صدمه شناسی قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی مصوب ۱۳۹۴برای وزارت کشور ارسال نمایند.
ملانوری در بخش دیگری از سخنان خود، به اهمیت و لزوم پیگیری رفع خلأ قانونی مربوط به تشکل ها و انجمن های صنفی پرداخت و اظهار داشت: بر مبنای قانون جدید نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی مصوب ۱۳۹۴ و با عنایت به نسخ قانون احزاب مصوب ۱۳۶۰، مرجع نحوه رسیدگی به تقاضاهای تأسیس و صدور پروانه فعالیت انجمن های صنفی و هم تمدید پروانه فعالیت انجمن هایی که به باعث قانون قبلی از کمیسیون ماده ۱۰ احزاب مجوز فعالیت دارند، در هاله ای از ابهام قرار دارد. با توجه با مطالبات ویژه و متنوع انجمن های مذکور، دفتر امور سیاسی وزارت کشور ضمن تشکیل جلسات درون سازمانی، پیگیری این مورد را در دستور کار و پیگیری قرار داده است.
وی ادامه داد: اردیبهشت ماه سالجاری وزارت کشور در این خصوص لایحه استفساریه را برای معاون اول محترم رئیس جمهور ارسال کرده و با عنایت به فعالیت حدود ۶۰۰ تشکل در این حوزه، انتظار می رود مجلس شورای اسلامی با قید فوریت مبحث را در دستور کار خود قرار دهد.
ملانوری درباره رصد و پایش فعالیتهای سیاسی در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم، خاطرنشان کرد: رصد و پایش فعالیتهای سیاسی و انتخاباتی مربوط به انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم از جانب دفتر سیاسی وزارت کشور در نشست های اخیر این دفتر مورد توجه قرار گرفته است.
ملانوری همینطور با اشاره به تمهید مقدمات برگزاری مجامع عمومی احزاب به صورت الکترونیک، تصریح کرد: بر مبنای بند۷ ماده یک قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی مصوب ۱۳۹۴، «مجمع عمومی، بالاترین رکن حزب است که طبق مرامنامه و اساسنامه از اجتماع اعضای حزب تشکیل می شود» و تصمیمات مهم احزاب و تشکل های سیاسی از قبیل انتخاب شورای مرکزی و کادر رهبری احزاب، تصویب اساسنامه و مرامنامه احزاب و... در مجمع عمومی صورت می گیرد.
وی ادامه داد: بر این اساس، تشکیل مجامع امری ضروریست اما از طرفی گسترش بیماری کووید ۱۹ و ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی هم موضوعی حیاتی می باشد و می طلبد در روش های سنتی برگزاری کنگره های حزبی تجدیدنظر شود.
ملانوری تاکید کرد: در همین ارتباط دفتر سیاسی وزارت کشور با همکاری مرکز توسعه دولت الکترونیک این وزارتخانه، فراهم کردن زمینه ها و مقدمات برگزاری انتخابات مجامع عمومی مذکور را به صورت الکترونیک در دست بررسی و اقدام دارد.1399/04/16
17:34:18
5.0 / 5
2089
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان محفل
محفل