كارشناس مسائل منطقه:

ایران به دنبال انتقام گیری و شكست عربستان نیست

ایران به دنبال انتقام گیری و شكست عربستان نیست

به گزارش محفل یک تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با اشاره به اینکه عربستان درصدد اصلاح سیاست های منطقه ای خود است، تصریح کرد: ایران به دنبال انتقام گیری و شکست عربستان سعودی نیست. ایرانی که سابقه آشتی با صدام را دارد، با سعودی هم از درب دوستی وارد می شود.«امیر موسوی» در گفتگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، درمورد اخبار انتشار یافته در بعضی رسانه های غربی در خصوص مذاکره میان ایران و عربستان سعودی در بغداد اظهار داشت: شواهد مختلفی این احتمال را بوجود می آورد که خبر منتشرشده در خصوص دیدار نمایندگان تهران و ریاض صحت دارد و دوطرف در بغداد با یکدیگر دیدار کرده اند.

وی با تکیه بر اینکه وضعیت عربستان سعودی در شرایط کنونی اصلا خوب نیست، عنوان کرد: سعودی ها همه تخم مرغ هایشان را در سبد دونالد ترامپ و جراد کوشنر گذاشتند و صدها میلیون دلار هزینه کردند تا آمریکا ضد ایران اقدامی انجام دهد اما بعد از ساقط کردن پهپاد آمریکایی و حمله موشکی به پایگاه عین الاسد، بزدلی ترامپ برای سعودی ها و اماراتی ها ثابت شد.

این کارشناس مسائل منطقه با اشاره به اینکه شرایط یمن بسیار پیچیده شده است، خاطرنشان کرد: سعودی ها هر روز بیشتر در باطلاق فرو می روند. ارتش یمن مارب را کاملا محاصره کرده و در حالیکه ائتلاف سعودی دو ماه این منطقه را تحت بمباران شدید هوایی قرار داده، اما نتوانسته منجر به شکست محاصره مارب شود. ائتلاف سعودی همزمان ۱۵ هزار سرباز اجیر شده را به سمت استان تعز یمن گسیل ساخته تا جبهه مارب سبک شود اما تابحال هیچ موفقیتی به دست نیاورده است.

موسوی با اشاره به اینکه انصارالله به صورت روزانه اهداف راهبردی مختلفی را در عربستان مورد هدف موشکی و پهپادی قرار داده است، تصریح کرد: این حملات در حالی انجام می شود که قبلا این حملات هر دو، سه ماه یک مرتبه بود. از طرفی، تکاپوی آمریکا برای بازگشت به برجام و لغو تحریم ها سبب شده سعودی ها خویش را تنها ببینند. مجموع این مسائل سبب شده تا ریاض در شرایط خوبی نباشد.

وی ضمن اشاره به سفر چندی قبل وزیر خارجه عربستان سعودی به قطر اظهار داشت: وزیر امور خارجه عربستان سعودی چندی پیش به دوحه رفت و پیامی به قطری ها داد. به نظر می آید این پیام برای ایران بوده و در گفت وگوی اخیر امیر قطر و رئیس جمهور این پیام مطرح شده باشد.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با اشاره به اینکه مصطفی الکاظمی هم چند هفته قبل به ریاض و ابوظبی رفت، اظهار داشت: این سفرها در حالی بود که وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی نخست وزیر عراق قبل و پس از انجام این سفرها به تهران آمده بودند. اظهارت روز گذشته (روز سه شنبه) سفیر ایران در بغداد درباره حمایت ها و تلاشهای عراق برای بهبود روابط ایران با کشورهای منطقه هم بسیار مهم می باشد.

توقف جنگ یمن پیامد کاهش تنش میان ایران و عربستان است

موسوی خاطرنشان کرد: سعودی ها فکر می کنند آمریکایی ها آنها را تنها گذاشته اند و ریاض دیگر حامی ندارد. از طرفی می بینند که عزم ایالات متحده برای خروج از منطقه جدی است و ایرانیان هم آمریکایی ها را حتی به هتل مذاکرات در وین راه نداده اند که اینها نشانه اقتدار ایران است.

وی ضمن اشاره به تلاشهای ابوظبی برای کاهش تنش با تهران بیان نمود: روندی که امروز سعودی ها آغاز کرده اند، سال پیش از سوی اماراتی ها کلید خورده بود. آنها اگر صداقت داشته باشند و همین مسیر را ادامه دهند، من فکر می کنم موفق شوند و ایران هم دست عربستان سعودی را خواهد گرفت.

این کارشناس مسائل غرب آسیا اولین پیامد کاهش تنش میان ایران و عربستان سعودی را توقف جنگ یمن و آغاز گفت وگوهای یمنی – یمنی دانست و اظهار داشت: کاهش تنش میان ایران و عربستان سعودی می تواند به تشکیل دولت لبنان هم کمک نماید. هم اکنون بیشتر از هشت ماه است که سعد الحریری مامور به تشکیل دولت شده اما موفقیتی به دست نیاورده است.

ریاض بعد از شکست ترامپ درصدد اصلاح سیاست های منطقه ای اش است

موسوی افزود: نه فرانسه و نه آمریکا نتوانستند به لبنان کمکی کنند اما توافق میان تهران و ریاض می تواند برای بیروت و تشکیل دولت جدید این کشور سازنده باشد. تسریع در روند حل بحران سوریه و بهبود وضعیت عراق هم در این چارچوب قابل توجه است.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه عربستان سعودی ۴۳ سال است که در حال تخاصم است، عنوان کرد: آنها ابتدا صدام را برای جنگ با ایران جلو انداختند و بعد از راه داعش و تروریست های تکفیری در عراق، لبنان و سوریه به جنگ با ایران آمدند و بعد ترامپ برای حمله به ایران تشویق کردند اما در هیچ کدام موفق نشدند. ازاین رو بهتر است سعودی ها دست از این لجبازی بردارند و دست دوستی ایران را به گرمی فشار دهند.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با تکیه بر اینکه به نظر می آید ریاض بعد از شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری درصدد اصلاح در بعضی سیاست های منطقه ای خود است، خاطرنشان کرد: سعودی ها نسبت به قطر خیلی کینه داشتند ولی آن کینه را کنار گذاشتند و روابط شان را با دوحه مجدد برقرار کردند. حالا به نظر می آید پرونده بعدی برای ریاض، تهران باشد.

موسوی با اشاره به اینکه ریاض باور نمی کرد بایدن با این سرعت به سمت تفاهم با تهران حرکت نماید، تصریح کرد: ایران به دنبال انتقام گیری و شکست عربستان سعودی نیست. ایرانی که سابقه آشتی با صدام را دارد، با سعودی هم از درب دوستی وارد می شود.منبع:

1400/02/01
21:48:47
5.0 / 5
1444
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
محفل