سفیر پاكستان:

تحكیم روابط دوجانبه، دستور كار سفر قریشی به ایران است

تحكیم روابط دوجانبه، دستور كار سفر قریشی به ایران است

به گزارش محفل سفیر پاکستان در جمهوری اسلامی ایران، تحکیم روابط دوجانبه بخصوص برداشتن گام های هماهنگ برای توسعه مراودات مرزی را از اهداف مهم سفر وزیر امور خارجه پاکستان به تهران دانست و اظهار داشت: در این بازدید رایزنی های مهمی با برادران ایرانی درباره صلح افغانستان صورت خواهد گرفت.به گزارش محفل به نقل از ایرنا، «رحیم حیات قریشی» در آستانه سفر «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان به ایران، روز دوشنبه طی سخنرانی در یک سمینار مجازی، اهداف و دستور کار این بازدید را تشریح نمود.

در این وبینار که علاوه بر سفیر پاکستان در ایران، برخی کارشناسان امور بین الملل، روزنامه نگاران همچون سفیر پیشین پاکستان در ایتالیا و دبیر روزنامه پاکستانی دیلی تایمز حضور داشتند؛ درباره چشم انداز پاکستان بعنوان قطب بعدی ژئو اکونومیک آسیا نقطه نظرات خویش را بیان نمودند.

رحیم حیات قریشی بعنوان سخنران اصلی این برنامه به مشترکات جغرافیایی و راهبردی جمهوری اسلامی ایران و پاکستان در منطقه اشاره نمود و اظهار داشت: ایران به رغم تحریم های اقتصادی، به توسعه خود ادامه داده و این پیشرفت در داخل کشور قابل مشاهده می باشد و ما آنرا بسیار تحسین برانگیز می دانیم.

وی گفت: باتوجه به مشترکات ما با ایران، باید از موقعیت جغرافیایی پاکستان که ما را در کنار یک کشور غنی از انرژی یعنی ایران قرارداده، بطور جدی استفاده نمائیم.دستور کار سفر وزیرخارجه پاکستان به ایران

سفیر پاکستان با اشاره به سفر آتی شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان به تهران که گفته می شود فردا شروع می شود، اظهار داشت: تحکیم روابط دوجانبه با جمهوری اسلامی ایران، بررسی وضعیت مرزهای مشترک و یافتن راهکارهای مفید برای بهبود سطح زندگی در هر دو سوی مرز از مهم ترین اهداف سفر آقای قریشی به تهران است.

قریشی در این وبینار گفت: وزیر خارجه پاکستان بعد از آخر سفر به تهران جهت شرکت در کنفرانس ترکیه درباره صلح افغانستان به استانبول خواهد رفت، بدین سبب ما معتقدیم که می توانیم در طول این بازدید رایزنی های مهمی با برادران ایرانی درباره افغانستان داشته باشیم.نفع پاکستان از سند جامع راهبردی ایران و چین

رحیم حیات قریشی اظهار داشت: ایران از یک تمدن بسیار کهن برخوردارست که مسیرهای تاریخی برای تجارت و ارتباط از این سرزمین می گذرد و پاکستان هم با این ایده بوسیله طرح راهروی مشترک اقتصادی با چین موسوم به پروژه «سی پک» به فکر احیای مسیرهای تجاری قدیمی است.

وی با اشاره به امضای سند جامع همکاریهای ایران و چین، این تحول را به نفع پاکستان برای تأمین نیازهای خود خصوصاً در حوزه انرژی دانست و گفت: امکان همکاری سه جانبه در قالب صادرات گاز ایران به چین بوسیله پاکستان وجود دارد.

قریشی اشاره کرد: ایران و پاکستان حتی با ظرفیت های موجود می توانند دست به کارهای بزرگی بزنند، برای مثال چند کارخانه کود در پاکستان به سبب بحران تأمین سوخت گاز در وضعیت نامناسبی قرار دارند و این مواردی است که ما می توانیم بوسیله پیشبرد طرح خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان، به آن بپردازیم.

وی تحریم را یکی از موانع جدی در راه توسعه تجارت میان ایران و پاکستان و همینطور فقدان کانال بانکی میان دو کشور دانست و اضافه کرد: ایران منبع غنی انرژی است، پاکستان حالا درحال واردات گاز ال ان جی از قطر است ولی ما قادریم در هر زمان که شرایط مناسب باشد خیلی سریع طرح خط لوله گاز ایران در خاک پاکستان را تکمیل نماییم.

رحیم حیات اضافه کرد: تحریم ها و نبود کانال بانکی سبب شده تا پاکستان نتواند صادرات برنج مازاد خود به ایران به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار را انجام دهد و سبب شده تا ما هر سال ۵۰۰ میلیون دلار متضرر شویم.قطار اکو، مسیر جدید همکاری با ایران و ترکیه

سفیر پاکستان در ایران با اشاره به طرح ریلی تهران-استانبول-اسلام آباد موسوم به قطار اکو که قرار بود از اوایل ماه گذشته میلادی تردد مجدد این قطار آغاز شود، اظهار داشت: نرخ حمل بار برای قطار اکو ۸ سنت به ازای یک تن مقرر شده که بسیار امکان پذیر است. این طرح سفر ۲۱ روزه دریایی از استانبول به اسلام آباد بوسیله تهران را به ۱۱ روز می کاهد.

وی گفت: ما هیچ مساله ای از سوی ایران و ترکیه جهت راه اندازی قطار باری اکو نداریم بلکه مبحث اصلی زیرساخت ضعیف ریلی در طرف پاکستانی است که ما برای ارتقای خط ریلی خود نیاز به ۸۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری داریم.

قریشی اضافه کرد: ارتقای زیرساخت ریلی در پاکستان و سپس راه اندازی مجدد قطار اکو فرصت های جدیدی را برای ما در راه توسعه همکاری ها با ایران و ترکیه فراهم می آورد.اسلام آباد مصمم به تنش زدایی در منطقه است

سفیر پاکستان در ایران اظهار داشت: منطقه ما تحولات سریعی را پشت سر می گذارد و هفته های اخیر ما شاهد نشانه هایی از بهبود اوضاع خصوصاً پیشرفت در کاهش بحران در یمن بودیم.

وی اضافه کرد: پاکستان هیچگاه درباره اختلافات میان دو کشور مسلمان موضع جانبدرانه اتخاذ نمی نماید. اگر اختلافی میان کشورهای اسلامی خصوصاً تهران و ریاض وجود داشته باشد، اسلام آباد مصمم است تا برای حل این سوء تفاهم ها نقش آفرینی کند.

قریشی اشاره کرد: پاکستان آماده میانجیگری برای تنش زدایی در منطقه است اما هیچگاه از یک طرف خاص حمایت و یا موضع گیری نخواهد کرد.

براساس این گزارش، سفر منطقه ای وزیر امور خارجه پاکستان به ۴ کشور همچون جمهوری اسلامی ایران با دستور کار تقویت روابط دوجانبه و همفکری برای پیشبرد روند صلح افغانستان از روز شنبه شروع شد.

«سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان بامداد امروز (دوشنبه) در نشست خبری که بصورت مجازی برگزار شد، اعلام نمود: وزیر امور خارجه پاکستان روز چهارشنبه به ایران سفر می کند.

وی سفر شاه محمود قریشی به تهران را مهم ارزیابی کرد و اضافه کرد: روابط دو کشور عمیق و گسترده است و در این سفر علاوه بر گفتگو درمورد مسائل دوجانبه، مرز سوم مشترکی در پاکستان افتتاح خواهیم کرد.منبع:

1400/01/30
20:26:25
5.0 / 5
1160
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل