چین، سیاستی همسو با ایران در برجام

چین، سیاستی همسو با ایران در برجام

محفل: چین بعنوان یکی از کشورهای عضو شورای امنیت و همین طور از امضا کنندگان برجام، نقش مهم و سازنده ای در مساله هسته ای ایران دارد. دیدگاه های تهران و پکن در این مورد نزدیک است و پکن بارها آمریکا را به سبب خروج از برجام مورد انتقاد قرار داده است.


به گزارش محفل به نقل از ایرنا، چین در مذاکرات اخیر در قالب کمیسیون مشترک برجام که در وین در جریان است، هم نقش مهمی ایفا کرده و خواهان تسریع در لغو تحریم های ایران و به سرانجام رسیدن این توافق نامه بین المللی شده است.
چینی ها در چند سال قبل همیشه حامی برجام بوده و از این قرارداد بین المللی حمایت کرده اند، آنها در نشست سیاسی کمیسیون مشترک برجام هم همین مواضع را حفظ نموده اند «وانگ چون» نماینده دائمی چین در سازمان ملل ضمن حضور در کنفرانس وین به صراحت اصرار کرد که بازگشت سریع آمریکا به برجام، کلید شکسته شدن شرایط فعلی پیرامون برنامه هسته ای ایران است و بر این اساس، ابتدا باید درخواست موجه طرف متضرر در برجام تائید و تامین گردد و نه خواسته متجاوز!
این مقام چینی با اشاره به آنچه عوامل منحرف کننده در روند احیای برجام خواند، خواهان افزایش سرعت مذاکرات برای رفع تحریم های آمریکا مقابل ایران شد.
وانگ همین طور حمله خرابکارانه به تاسیسات هسته ای نظنز را به باد انتقاد گرفت و اظهار داشت: فکر می نماییم این تحولات، اعتقاد ما را تقویت کرد که آنچه حالا بعنوان اولویت مهم مورد نیاز است، این است که از عوامل منحرف کننده فاصله گرفته و مذاکرات را با سرعت بیشتری دنبال نماییم.
با توجه به اینکه چین در کنار روسیه بعنوان امضا کنندگان برجام، نقش مهمی در پیشبرد این قرارداد بین المللی دارند. روسای هیات های مذاکره کننده دو کشور با حضور در محل اقامت سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه و رئیس هیات مذاکره کننده کشورمان، در نشستی سه جانبه به بحث و رایزنی پرداختند.
اما در پکن نیز «جائو لی جیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین ضمن تاکید بر مواضع همیشگی چین تکرار کرد که آمریکا باید بدون قید و شرط به برجام بازگردد و تمام تحریم های غیرقانونی مقابل ایران را لغو کند.
وی ضمن اشاره به نشست کمیسیون مشترک برجام در وین اضافه کرد: هم اکنون، وضعیت هسته ای ایران در مرحله حساسی قرار گرفته است. چین از تشکیل جلسات کمیسیون مشترک برجام برای لغو تحریم ها از طرف آمریکا و ازسرگیری اجرای برجام از طرف ایران پشتیبانی می کند. همچنین، پکن از تعامل کمیسیون با آمریکا به روشی مناسب حمایت می کند.
وی ابراز امیدواری کرد طرف ها هرچه سریعتر درباره احیای برجام به توافق برسند و اظهار داشت: خروج یک جانبه آمریکا از برجام دلیل اصلی بحران فعلی است. آمریکا باید بدون قید و شرط به برجام بازگردد و تمام تحریم های غیرقانونی مقابل ایران را لغو کند.
این مقام چینی اضافه کرد: امیدواریم همه طرف های مربوط بتوانند حق و باطل را تشخیص دهند و از آمریکا بخواهند اقدامات مشخصی در مورد لغو تحریم ها انجام داده و با ایران همسو شود و برای احیای هرچه سریعتر برجام تلاش کند.
سخنگوی وزارت خارجه چین اشاره کرد: چین همیشه نقش سازنده ای در مساله هسته ای ایران داشته و به تلاش ها برای احیای برجام ادامه خواهد داد. اما همزمان، از حقوق و منافع مشروع خود دفاع خواهدنمود.
سخنگوی وزارت امور خارجه چین اشاره کرد: «آمریکا باید بدون قید و شرط به برجام بازگردد و تمام تحریم های غیرقانونی مقابل ایران را لغو کند».
روابط چین و ایران که در مرحله راهبردی قرار داشت بتازگی نیز باتوجه به نقش های ویژه دو کشور در فضای بین المللی فعلی و در سیاست خارجی، با امضای یک سند همکاری ۲۵ ساله وارد مرحله جدیدی شده است بطوریکه در مذاکرات چند جانبه اخیراً پیرامون توافق هسته ای ۲۰۱۵ ایران در وین، ایران موقعیت خودرا حفظ نموده و خواهان این شده است که ایالات متحده همه تحریم ها را لغو کند پیش از اینکه تهران به محدودیت های موجود در برنامه های هسته ای خود برگردد، حمایت چین از ایران در این گفت و گوها هم سازنده توصیف شده است.منبع:

1400/01/28
15:20:11
5.0 / 5
1406
تگهای خبر: حامی , قانون , نماینده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان محفل
محفل