سفیر ایران در بروكسل:

باید نسبت به احتمال احیای مجدد داعش و ظهور گروه های تكفیری حساس بود

باید نسبت به احتمال احیای مجدد داعش و ظهور گروه های تكفیری حساس بود

به گزارش محفل سفیر ایران در بلژیک و اتحادیه اروپا اشاره کرد: با انتقال بحران سوریه از مرحله نظامی به سیاسی، جامعه بین المللی وظیفه تسهیل این انتقال را دارد و در این برهه حساس، باید نسبت به احتمال احیای مجدد داعش و ظهور سایر گروه های تروریستی تکفیری حساس بود.به گزارش محفل به نقل از بخش رسانه ای سفارت ایران در بلژیک، پنجمین دوره کنفرانس بروکسل با عنوان «حمایت از آینده سوریه و منطقه» روز سه شنبه بصورت مجازی انجام شد و «غلامحسین دهقانی» سفیر جمهوری اسلامی ایران نزد اتحادیه اروپا و بلژیک، در این کنفرانس سخنرانی کرد.

دهقانی با اعلان اینکه بحران سوریه، دهمین سال خودرا سپری کرده است، اظهار داشت: این امر نشانگر این واقعیت تلخ است که جامعه جهانی هیچ اراده واقعی برای حل این بحران برمبنای حقوق بین الملل خصوصاً احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه ندارد.

وی با بیان اینکه از شروع بحران سوریه، ایران همیشه از راهکارهای سیاسی حمایت کرده است، گفت: ایران با همکاری روسیه و ترکیه مبدع روند آستانه با هدف اختتام دادن به عملیات نظامی و یافتن چاره سیاسی بوده است. کمیته قانون اساسی نیز بعنوان بستری برای گفت وگوهای سوری-سوری به وجود آمد که ایران همیشه از این کمیته حمایت کرده است.

سفیر ایران در بروکسل افزود: با انتقال بحران سوریه از مرحله نظامی به سیاسی، جامعه بین المللی وظیفه تسهیل این انتقال را دارد و در این برهه حساس، باید نسبت به احتمال احیای مجدد داعش و ظهور سایر گروه های تروریستی تکفیری حساس بود.

دهقانی با اشاره به موضوع پناهندگان سوریه اشاره کرد: بازگشت امن پناهندگان در عین حفظ کرامت انسانی آنها و بدون استفاده ابزاری از آنها برای برای دریافت امتیازات سیاسی از اهمیت بالایی برخوردارست. نباید برخی کشورها با سواستفاده از موضوع بازسازی سوریه و بازگشت آوارگان به دنبال گرفتن امتیازات سیاسی باشند.

وی با اشاره به همه گیری کرونا در جهان، اشاره کرد: سوریه بصورت همزمان با دو فاجعه جنگ و ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کند و این شرایط اهمیت بازسازی و کمک های بشردوستانه به مردم سوریه را دوچندان می کند

این دیپلمات ارشد با اعلان اینکه اعمال تحریم های یکجانبه خلاف حقوق بین الملل بوده و فقط درد و رنج مردم جنگ زده سوریه را در این شرایط افزایش می دهد، اظهار داشت: وظیفه سایر کشورهاست که به دور از اقدامات فرصت طلبانه ای همچون تشویق دمشق به مشارکت سیاسی از یکسو و همزمان اعمال تحریم ها امکان دهند مردم سوریه بدون هرگونه مداخله خارجی برای آینده کشور خود تصمیم بگیرند و به بحران این کشور خاتمه دهند.

به گزارش محفل به نقل از ایرنا، در این جلسه مقام های تعداد زیادی از کشور جهان و منطقه در سطح معاونان نخست وزیر، وزرای امور خارجه و مقام های سازمان های بین المللی مواضع خود درباره سوریه را اعلام نمودند.منبع:

1400/01/11
20:05:37
5.0 / 5
1214
تگهای خبر: قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
محفل