انتخابات و منافع ملی

انتخابات و منافع ملی

محفل انتخابات و منافع ملی


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، احسان کاظمی، استادیار علوم سیاسی دانشگاه شهید چمران اهواز در یادداشتی با این مقدمه ادامه می دهد: در بین مسائل سیاست داخلی یکی از عناوینی که شکل دهنده الگوی رفتاری بازیگران سیاسی است، عرصه انتخابات است. در حقیقت با فرا رسیدن موعد انتخابات، احزاب و جریان های سیاسی بمنظور رای آوری تلاش دارند به شکلی از مسائل عرصه سیاست خارجی به نفع خود بهره برداری سیاسی کنند و کنش خودرا با اغراض سیاسی پنهان و آشکار خود، هماهنگ کنند. در این میان با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری و شعارهای اولیه بایدن در خصوص احیای برجام، شاهد افزایش تنش ها و موضع گیری های سیاسی هستیم. بطوریکه یک دو قطبی شدید در بین طیف های سیاسی بر سر نحوه برخورد با رویکرد مبهم بایدن شکل گرفته است.
در همین راستا، از یکسو اصول گرایان بر تامین حداکثری منافع ایران در قالب توافق برجام تاکید می ورزند. آنها برمبنای این استراتژی که بیشتر نوعی استراتژی انتخاباتی است تلاش دارند با به تعویق انداختن جریان مذاکرات امکان رای آوری نامزدهای نزدیک به دولت و اصلاح طلبان را کاهش دهند. از طرف دیگر جریان دولت بر تسریع روند مذاکرات جهت احیای برجام پافشاری دارند و از این طریق امیدوار هستند بتوانند زمینه را برای رای آوری کاندیداهای مورد حمایت خود فراهم آورند.
در بین این منازعات آنچه مغفول مانده است منافع ملی می باشد. از همین رو هم جریان حامی دولت و هم طیف مخالف می بایست ضمن سنجش دقیق وضعیت سیاسی از فرصت بوجود آمده در عرصه سیاست خارجی بهره برده و در جهت تامین حداکثری منافع ملی اقدام نمایند. بدین سبب همه گروه های سیاسی بمنظور مشارکت حداکثری در روند انتخابات می بایست از فرسایش منافع ملی در پای اهداف و اغراض جناحی خود جلوگیری نمایند و با هرگونه اقدام که زمینه ساز فرسایش هر چه بیشتر سرمایه اجتماعی نظام سیاسی شود، مقابله کنند. بدون تردید کاستن از نارضایتی های اقتصادی و ترمیم سرمایه و امید اجتماعی مردم از ضروریات امنیت ملی می باشد که می بایست مورد توجه همه گروه های سیاسی قرار بگیرد.
منبع:

1400/01/06
02:05:56
5.0 / 5
1455
تگهای خبر: اقتصاد , انتخابات , حامی , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
محفل