روحانی در جلسه هیات دولت:

ایران ضربه سیاسی آمریكا به برجام را تحمل نمی كند

ایران ضربه سیاسی آمریكا به برجام را تحمل نمی كند

رئیس جمهور اظهار داشت: آمریكا تابحال به برجام ضربه اقتصادی زده است، اما اگر بخواهد به برجام ضربه سیاسی بزند، جمهوری اسلامی ایران تحمل نكرده و اقدام قاطع خویش را نشان داده است.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه امروز هیأت دولت با اشاره به سالروز شلیک ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران اظهار نمود: آنها اعلام نمودند که اشتباه شده است ولی عذرخواهی نکردند و به کسی که این اقدام را انجام داد مدال شجاعت دادند. ما می دانیم آنها اشتباه نکردند اما اگر واقعا معتقدند که اشتباه کرده اند، باید خاطی را محاکمه می کردند ولی به او مدال دادند. این همان شیوه و اخلاق آمریکایی ها است که تا امروز ادامه داشته است.
وی افزود: روز گذشته سازمان ملل محل نمایشی برای شکست مجدد سیاسی آمریکا در مقابل ایران بود. در طول سه سال و نیم گذشته با اقدامات ضد قانونی و ضد حقوق بشری دولت آمریکا ضد ایران مواجه بودیم. شاید آنها اعلام کنند که در زمینه اقتصادی موفق بوده و توانسته اند ملت ایران را تحت فشار مضاعف قرار دهند، اما به لحاظ سیاسی، حقوقی و اخلاقی بارها و بارها هم شکست خورده اند.
رئیس جمهور تصریح کرد: در ایام گذشته آمریکا دو شکست سیاسی بزرگ خورد، اولی راجع به پیش نویس قطعنامه ضد ایران بود که با مخالفت افکار عمومی دنیا و شورای امنیت مواجه گردید و در شب گذشته هم 14 عضو شورای امنیت از برجام تعریف کرده و آنرا تأیید و پشتیبانی کردند. این 14 عضو از برجام و قطعنامه 2231 حمایت کردند.
روحانی تصریح کرد: هر ساعتی که طرف 1+4 حاضر شود به تمام تعهدات خود عمل کند، جمهوری اسلامی ایران هم به تعهدات برجامی خود عمل می کند و به این تعهد بازمی گردد. طرف مقابل نتوانست تعهدات خویش را اجرا نماید ولی ما یک سال تعهدات خویش را اجرا کردیم و سپس به صورت تدریجی تعهدات خویش را کاهش دادیم. اگر 1+4 به تعهدات خود بازگردد، همان روز ما تعهدات خویش را اجرایی می نماییم. ایران به تعهدات سیاسی، اخلاقی و حقوقی خود همیشه پایبند بوده است.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه آمریکا تابحال به برجام ضربه اقتصادی زده است، اظهار داشت: اگر آمریکا بخواهد به برجام ضربه سیاسی بزند جمهوری اسلامی ایران تحمل نکرده و اقدام قاطع خویش را نشان داده است. در این زمان روسیه و چین مواضع سیاسی بسیار خوبی داشته اند و شب گذشته هم همین مواضع را اتخاذ کردند.
روحانی با اشاره به جلسه ویدئوکنفرانسی عصر امروز با روسای جمهور روسیه و ترکیه تصریح کرد: قرار بود ایران میزبان این دیدار باشد اما به لحاظ مسائل بهداشتی این دیدار به صورت ویدئوکنفرانس برگزار می گردد.
رییس جمهور در ادامه تصریح کرد: دولت یازدهم و دوازدهم همواره به گفتمان خودش در مقابل مردم پایبند بوده است. گفتمان ما اعتدال در داخل و تعامل سازنده بود و این گفتمان همواره مدنظر ما بوده است. ما در داخل افراط و تندروی را نمی پذیریم، چون که به ضرر کشور است. از همه دوستان درخواست می کنم که در این شرایط پیچیده و سختی که برای ایران رقم خورده است راه وحدت، تعامل، برادری و مهربانی را برگزینند. بین قوای سه گانه، ارکان کشور، نیروهای مسلح و جناح های سیاسی امروز بیشتر از هر چیزی به وحدت و انسجام نیاز داریم. باید در کنار یکدیگر باشیم تا بتوانیم بر مشکلات غلبه نماییم.
وی خاطرنشان کرد: کاه را کوه کردن از مشکلات کشور گره ای باز نکرده و هنر نیست. از طرفی کوه را کاه نشان دادن بر خلاف اخلاق است. کشور سختی ها و مشکلاتی دارد. تحت شرایط کرونا صادرات و واردات و تجارت تحت تأثیر قرار گرفته و حوزه های حمل و نقل و گردشگری هم از شیوع این ویروس بی تأثیر نماندند. دنیا هم با این مسئله مواجه می باشد. کدام کشور دنیا از لحاظ اقتصادی تحت تأثیر کرونا قرار نگرفته است؟ کرونا تنها یک بیماری نیست که سلامتی را تهدید می کند، بلکه اقتصاد و سبک زندگی جامعه را هم تهدید می کند.
روحانی در ادامه با اشاره به عملکرد خوب ایران در مواجهه با این ویروس بیان نمود: کشور ما و بخصوص کادر درمانی تا حد امکان و با فداکاری به صورت شبانه روز تلاش کردند تا بر این بیماری غلبه کنند. اعتدال و میانه روی باید مدنظر همه جناح ها و گروه ها باشد. خداوند خطاب به پیامبر بیان کرد که ما می دانیم که مطالب ناصواب و غیرمنصفانه ای را به تو نسبت می دهند ولی تو دلگیر نشو و به عبادت و سجده بپرداز تا گره از دلت باز شود. حتی پیامبر (ص) هم حرف های ناصوابی را می شنید و خداوند خطاب به او می گوید ما می دانیم که دل تو گرفته است. امروز هم گروهی در صحنه بوده و تمام تلاش خویش را به کار گرفتند. وقتی حرف های ناروا را می شنوند بر روی آنها تأثیر می گذارد، اما باید به خدا پناه برده و دلگیر نشوند. امروز زمان تأمل و کار است و همه ما باید تلاش نماییم.
رییس جمهور در ادامه با اشاره به گفتمان تعامل سازنده دولت دهم و یازدهم، خاطرنشان کرد: در بعد تعامل سازنده از آغاز تا به امروز دستاوردهای فراوانی داشته ایم که همکاری و وحدت با کشورهای مختلف را رقم زده است. مهم ترین دستاورد آن برجام بود که به نفع جامعه جهانی، منطقه و کشور ما بود و برای مدتی منافع خویش را در سال های 1394 – 1395 و 1396 نشان داد اما عده ای نتوانستند این توافق را تحمل کنند. صهیونیست ها و ارتجاع منطقه از روز اول نمی توانستند این توافق را تحمل کنند و شبها خوابشان نمی برد. تندروهای آمریکا هم همین گونه بودند. بهرحال شرایط بگونه ای رقم خورد که فردی ناتوان از لحاظ سیاسی در آمریکا بر روی کار آمد و افراد تندرو با تأثیر بر آن سبب شدند تا از برجام بیرون بروند.
وی افزود: در کنار برجام توافقات و همکاریهای بسیار خوبی با کشورهای منطقه داشتیم. بعنوان مثال بین ایران، روسیه و ترکیه در ارتباط با سوریه تعامل بسیار خوبی داشتیم. آمریکایی ها همواره به دنبال اختلال در روابط دولت و مردم سوریه و فشار اقتصادی و امنیتی به سوریه و حمایت مستقیم و غیرمستقیم از داعش بودند، اما ما به دنبال صلح و امنیت و مبارزه با تروریسم و احیای آزادی بیشتر در سوریه بودیم و تحت عنوان روند آستانه با ترکیه و روسیه همکاری کردیم. امروز پس از شهر هم اجلاس ما به صورت ویدئوکنفرانسی برقرار خواهد شد.
رییس جمهور خاطرنشان کرد: از دیگر تعاملات مثبت دیگر بین ایران، روسیه و آذربایجان بود، همینطور روابطی که با اوراسیا برقرار کردیم و از لحاظ اقتصادی به کشور کمک کرد. از طرفی رابطه مثبتی بین ایران و افغانستان و هند برقرار شد. روابط ما با کشورهای اطراف دریای خزر هم بهبود یافت.
روحانی در ادامه تصریح کرد: تعامل سازنده مسیری بود که ما برای همکاری با کشورهای منطقه دنبال کردیم و یکی از آثار آن بهبود روابط ما با روسیه و چین است. روابط ما با این دو کشور نسبت به گذشته متفاوت تر شده است و ما امروز در مسائل منطقه ای و جهانی بهم نزدیک تر هستیم. ما از روز اول گفتمان اعتدال و تعامل سازنده را پیش گرفته ایم و این را هم ادامه خواهیم داد.
وی بیان نمود: در این ایام با مشکلاتی مواجه هستیم یکی از این مشکلات بحث مسکن و اجاره بها بود که به مردم فشار زیادی آورده است. نخستین قدم در ستاد کرونا برداشته شد و ما چارچوبی برای اجاره بها در تهران و کلانشهرها در نظر گرفته ایم، اما قدم اصلی و مهم تر بحث تخصیص زمین ارزان قیمت برای شهرک سازان و انبوه سازان است. بخش بزرگی از هزینه ی مسکن مربوط به زمین آن است و با اختصاص زمین ارزان قیمت می توان گره ای از این بازار گشود. در دو سال گذشته حدود 160 هزار واحد مسکن با تسهیلات صندوق پس انداز یکم ساخته شد و در اختیار خانه اولی ها قرار گرفت.
روحانی با اشاره به اینکه زمین های ۳۳۰ هزار واحد مسکونی در حال آماده سازی است، اظهار نمود: تلاش این است که وزارت راه و شهرسازی تا آخر دولت ۵۰۰ هزار واحد مسکونی را تکمیل کرده و تحویل دهد. بنیاد مستضعفان هم مقرر است ۲۰۰ هزار واحد مسکونی را در روستاها تکمیل کند. دولت یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد نیمه کاره را تکمیل کرده و تحویل داده است. آنها که در گوشه و کنار می گویند دولت یازدهم و دوازدهم در زمینه مسکن چه کرده است، این ها آمار و ارقام پیش رو است.
وی درباره اقدامات دولت برای تأمین کالاهای مورد نیاز مردم خاطرنشان کرد: یک اقدام هم تأمین ریال و ارز برای واردات مواد اولیه و تولید کالاست که بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه برای تأمین ارز و ریال اقدام بزرگی انجام داده اند. سازمان برنامه و بودجه همین هفته ۱۰ هزار میلیارد تومان برای خرید گندم و طرح های عمرانی پرداخت کرده است. تا امروز ۸.۵ درصد بیشتر از سال قبل، گندم خریده ایم و ۹۶ درصد پول گندم کاران را هم پرداخت کرده ایم و حدودا در این حوزه به روز هستیم. در صنعت هم حرکت خوبی شده است. در بعضی کالاها ۳۰ تا ۴۰ درصد و حتی صددرصد افزایش تولید داشته ایم. وسط تحریم اعلام شده است که در تولید آهن اسفنجی رتبه اول می شویم. یک و نیم میلیارد دلار طرح برای انتقال لوله از گوره به جاسک را در حال اجرا داریم. فردا هم دو هزار میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح می نماییم.
وی تاکید کرد: ما تلاش خویش را ادامه می دهیم اما می دانیم با همه این تلاش ها، شرایط تحریم و کرونا حاکم بوده و متوجه مشکلات هستیم اما مردم بدانند همه توان خویش را به کار می گیریم. در همین جلسه امروز من از برخی وزرا و بانک ها گله کردم که چرا پرداخت وام به مشاغل صدمه دیده از کرونا به تأخیر افتاده است و قرار شد که این تأخیر جبران شود.
رئیس دولت دوازدهم در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به اینکه در مهار، درمان، تأمین امکانات و تولید محصولات مورد نیاز بیماری کرونا موفقیت های بسیار بزرگی به دست آورده ایم، تصریح کرد: اما همواره تاکید داریم که اجتماعات خطر بزرگی برای ما است. من به مردم عرض می کنم که با ویروسی مواجه هستیم که درمان قطعی و واکسن ندارد و زمان ادامه آن هم مشخص نمی باشد. سازمان بهداشتی جهانی اعلام نموده است که شاید آخر سختی در انتظار دنیا باشد. ما باید سبک زندگی خویش را عوض نماییم، با یکدیگر دست ندهیم، کنار هم ننشینیم، دست های خویش را مرتب بشوییم و در اجتماعات و وسایل حمل و نقل ماسک بزنیم. راه دومی وجود ندارد و همه باید مراقبت های بهداشت را رعایت نماییم. نمی گردد مثل گذشته، عروسی، عزا یا مهمانی برگزار کرد. از هفته آینده به استان هایی که مشکل دارند اختیارات داده می شود تا محدودیت های استانی را اجرا کنند. از مردم هم خواهش می کنم دست به دست هم دهیم تا از مشکل عبور نماییم.
رئیس جمهور در انتها با اشاره به انفجار شب گذشته یک مرکز درمانی در تهران اظهار داشت: این حادثه منجر به فوت عده ای از بیماران و کادر درمانی شد. من به خانواده درگذشتگان تسلیت می گویم و برای مصدومان آرزوی شفای عاجل دارم.1399/04/11
14:01:49
5.0 / 5
2081
تگهای خبر: اقتصاد , دولت , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
محفل