بیانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم به دنبال دیدار پاپ و آیت الله سیستانی

بیانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم به دنبال دیدار پاپ و آیت الله سیستانی

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم در اطلاعیه ای به مناسبت دیدار آیت الله العظمی سیستانی و پاپ فرانسیس تصریح کرد: اینک فرصتی مغتنم برای عالمان شیعی، روحانیت، حوزه های علمیه و تشکل های حوزوی فراهم گشته است تا با الگو قرار دادن این دیدار، گفتگوی بین الادیان و بین المذاهب را با جدیتی بیشتر پیگیری کنند.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، متن بیانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم بدین شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
"قل یا اهل الکتاب تعالوا الی کلمة سواء بیننا و بینکم " (سوره مائده آیه ۸۹)
بگو ای اهل کتاب بر سخنی گردآییم که میان ما و شما یکسان است.
سفر عالیجناب پاپ فرانسیس اول رهبر کاتولیک های جهان به عراق و دیدار با مرجعیت اعلای نجف اشرف حضرت آیت الله العظمی سیستانی، رویدادی بسیار با اهمیت در واپسین روزهای قرن چهاردهم بود. این دیدار نه تنها گامی سرنوشت ساز در فرآیند تعامل و گفتگوی بین الادیان بود، بلکه در شرایطی که خشونت در پوشش مذهبی و فرقه ای، خاورمیانه و جهان اسلام را با بحران روبرو ساخته است، چهره ای رحمانی و صلح جویانه از ادیان ابراهیمی را به نمایش گذاشت.
دغدغه و نگرانی مشترک و اصلی این دو شخصیت عالی مقام مذهبی، بعنوان جانشینان منجیان موعود، کاهش درد و رنج هایی است که در سایه سرکوب، استبداد، ستم، بیداد، فقر، فساد، خشونت و فرقه گرایی گریبانگیر بشریت شده و زندگی اش را تاریک کرده است. آنان به تقویت ایمان و معنویت دینی در جهانی می اندیشند که با بحران معنا روبروست و در آن نور ایمان کم فروغ گردیده است. پیام اصلی این دیدار فراخواندن همگان بخصوص پیروان ادیان به برادری و تعامل با یکدیگر در جهت گسترش روابط انسانی و همزیستی مسالمت آمیز و رعایت حقوق بشر و شهروندی بود.
مرجعیت اعلای نجف در جریان این دیدار روحانی و معنوی، که در نهایت سادگی و خلوص در خانه کوچک وی برگزار شد، بار دیگر رواداری و مدنیت شیعی را برای جهانیان ترسیم کرد. او که با مقاومتی ستودنی و با درایت و تدبیر کم نظیر، در طول سالیان دشوار جنگ و اشغال، نقشی سترگ در حفظ انسجام و یکپارچگی عراق ایفا کرد، اینک گامی دیگر در جهت حفظ تکثر و همزیستی گروه های متعدد قومی و مذهبی برداشت.
رهبر پرجمعیت ترین مذهب جهان با حضور در بیت مرجعیت اعلای نجف نشان داد که روحانیان با پایبندی به وظایف و نقش اصیل خویش و در پرتو تشریک مساعی، همچنان می توانند در بهبود مناسبات انسانی و رهایی جامعه از سرکوب و خشونت و دیگر دردها و رنج ها نقش آفرین باشند. تصویر لحظات پایانی این دیدار که دو رهبر دست در دست یکدیگر نهاده بودند، افقی روشن برای این همکاری را به نمایش می گذارد.
اینک فرصتی مغتنم برای عالمان شیعی، روحانیت، حوزه های علمیه و تشکل های حوزوی فراهم گشته است تا با الگو قرار دادن این دیدار، گفتگوی بین الادیان و بین المذاهب را با جدیتی بیشتر پیگیری کنند. سنتی که آیت الله بروجردی«ره» در تقریب بین مذاهب تاسیس کرد، دیر زمانی است که از تاب و تپش افتاده است. احیاء و گسترش این سنت، به روابط نزدیک تر بین روحانیت شیعه و اهل سنت و نهادهایی همچون دانشگاه الازهر و هم تعامل بیشتر با روحانیت مسیحیت و واتیکان نیاز دارد.
مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم با تجلیل از دیدار معنوی و ثمربخش این دو رهبر عالیقدر، آنرا بعنوان برگی از تاریخ که بر اعتبار و سرمایه اجتماعی روحانیت و تشیع افزود، ارج می نهد و تحقق اهداف و ارزش هایی را که در گفتگوی این رهبران مورد تاکید قرار گرفت، آرزو می کند.1399/12/17
13:50:18
0.0 / 5
1202
تگهای خبر: پیگیری , قم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان محفل
محفل