در گفت وگو با محفل مطرح شد؛

استاد دانشگاه: آزاد كردن پول های بلوكه شده ایران مثبت ولی ناكافی است

استاد دانشگاه: آزاد كردن پول های بلوكه شده ایران مثبت ولی ناكافی است

به گزارش محفل استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین الملل با اعلان اینکه صرف حضور در مذاکرات باعث پذیرش تعهد و مسئولیت نمی گردد، اظهار داشت: آزاد کردن پول های بلوکه شده ایران در کشورهای مختلف هرچند گام های مثبتی است اما نباید به این اقدامات اکتفا کرد.«علی بیگدلی» در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا، درباره احیای برجام و بازگشت آمریکا به توافق هسته ای اظهار داشت: شرایط امروز با وضعیتی که برجام مورد توافق ایران و گروه ۱+۵ قرار گرفت، و اجرا شد، بسیار فرق کرده و برجام دیگر مانند پیش از توازن لازم برخوردار نیست.

وی با اشاره به تحولات منطقه ای گفت: در طول پنج سال گذشته، صحنه معادلات منطقه ای بسیار متفاوت شده و روابط اسرائیل با اعراب به حالت رسمی درآمده و اسرائیلی ها به صورت رسمی در خلیج فارس حضور دارند. در حقیقت، یک نوع ائتلاف برای مهار ایران شکل گرفته است. از جانب دیگر، برجام سبب شد تا ظرفیت های منطقه ای ایران افزایش یابد و تهران تبدیل به یک قدرت منطقه ای شده است.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با اعلان اینکه توقع بازگشت سریع و بدون ستاندن امتیاز به برجام از طرف بایدن دور از انتظار و غیرواقعی بود، اشاره کرد: آمریکا دیگر خواهان باقی ماندن در برجام نیست. به عبارت دیگر، سقف خواسته آنها دستیابی به یک توافق فقط هسته ای نیست بلکه آنها خواهان یک توافق گسترده تر همراه با مطالبی نظیر مسائل منطقه ای و موشکی هستند.

بایدن از میراث ترامپ درباره ایران عقب نشینی نمی کند

بیگدلی افزود: آمریکا هیچ امتیاز قابل توجه و شایان توجهی به ایران نمی دهد مگر آنکه ایران به خواست این کشور برای گفت وگوهای جامع تر موافقت کند. البته ایران همیشه با این درخواست آمریکایی ها که قبلا نیز از طرف سه اروپا مطرح شده، مخالف کرده است.

وی با اعلان اینکه ایران بی تمایل به مذاکره درباره برجام و رفع تحریم ها نیست، اشاره کرد: ایران فقط در موضوع برجام و به عبارت دقیق تر، نحوه بازگشت به آن حاضر به گفت و گو است و چیزی فراتر از آنرا نخواهد پذیرفت. به همین خاطر هم است که با کاهش تعهدات می خواهد طرف مقابل را برای بازگشت به توافق و دستیابی به توافق ترغیب کند.

استاد دانشگاه شهید بهشتی افزود: هرچند دولت بایدن روش دولت ترامپ در برخورد با ایران را قبول ندارد ولی از میراث او هم عقب نشینی نخواهد کرد مگر آنکه ایران حاضر به انجام مذاکرات جامع تر شود. در حقیقت، برجام گروگان دولت آمریکا است تا بتواند به توافق گسترده تر با ایران برسد.

هنوز یخ روابط ایران و آمریکا آب نشده است

بیگدلی با مقایسه سیاست دولت های بایدن و ترامپ درباره ایران بیان کرد: دولت بایدن با دولت ترامپ در نحوه برخورد و رویارویی با ایران اختلاف نظر دارد ولی هر دو، یک هدف را دنبال می کنند. ترامپ رویکرد خشن و تندی را نسبت به ایران داشت و با در پیش گرفتن سیاست ارعاب می خواست یکجانبه به خواستش برسد اما بایدن سیاست نرم تری را دارد و می خواهد با ائتلاف سازی ایران را حاضر به پذیرش خواست خود کند.

وی اضافه کرد: آنچه که واضح است این است که دولت بایدن نمی خواهد ابتکار عمل در دست ایران باشد بلکه با تحت فشار قرار دادن ایران می خواهد زمینه پذیرش توافق مد نظر خودرا فراهم آورد.

این کارشناس مسائل بین الملل با اعلان اینکه برگزاری نشست غیررسمی که اتحادیه اروپا، ایران و آمریکا را برای حضور در آن دعوت کرده، می تواند نقطه آغازی برای بازگشت به برجام باشد، تصریح کرد: برای رسیدن به هر توافقی، باید یخ روابط آب شود. هنوز یخ روابط ایران و آمریکا آب نشده است. در حقیقت، تحولات در روابط ایران و آمریکا در دوران ترامپ آنقدر پرشتاب بوده که نتیجه آن، افزایش دیوار بی اعتمادی میان تهران و واشنگتن بوده است.

بیگدلی با اعلان اینکه ایران نباید هزینه عدم توافق را بپردازد، عنوان کرد: دیپلماسی تابع لحظه ها و شرایط آنی است. دیپلماسی هنر استفاده کردن از فرصت ها و تبدیل کردن تهدید به فرصت است. ایران چیزی را با مذاکره از دست نمی دهد چونکه صرف حضور در مذاکره سبب تعهد و پذیرش مسئولیتی نمی گردد بلکه بهتان اینکه ایران نمی خواهد توافقی به دست آید را هم از ما دور می کند.

وی با تاکید بر وجود انعطاف و پرهیز از رویکردهای سفت و سخت اظهار داشت: مذاکره صحنه دستیابی به توافقات برد – برد است. آمریکا باید به تعهدات خود عمل کند و امتیاز بدهد در غیر این صورت، آمریکا نمی تواند به توافقی برسد که پایدار باشد. آزاد کردن پول های بلوکه شده ایران در کشورهای مختلف مثل کره جنوبی، هند و ژاپن گام مثبتی می تواند باشد اما نباید فقط به آن اکتفا کرد.منبع:

1399/12/10
14:25:06
0.0 / 5
1512
تگهای خبر: ائتلاف , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
محفل