تاكید تهران-مسكو بر توسعه روابط در قالب موافقت نامه های فرهنگی

تاكید تهران-مسكو بر توسعه روابط در قالب موافقت نامه های فرهنگی

به گزارش محفل در جریان دیدار سفیر جدید روسیه در تهران با رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دو طرف بر لزوم توسعه روابط بین ایران و روسیه در قالب موافقت نامه های فرهنگی تاكید نمودند.



لوان جاگاریان با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی ترکمان، رئیس این سازمان دیدار و درباره گسترش همکاریهای فرهنگی بین جمهوری اسلامی ایران و روسیه گفتگو کردند.

ابراهیمی ترکمان با اشاره به ﺳﻴﺮ ﺗﺤﻮﻝ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﺍﻳﺮﺍﻥ ﻭ ﺭﻭﺳﻴﻪ اظهار داشت: در گذشته های دور بین ایران و روسیه روابط فرهنگی وجود داشته است، اما حالا این روابط بیشتر از گذشته توسعه یافته و در راه تعاملی قرار گرفته است.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران بر توسعه روابط فرهنگی با روسیه بخصوص در زمینه ایجاد کمیته مشترک همکاریهای فرهنگی بین دو کشور، تاکید کرد.

عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی برگزاری گفت وگوهای دینی اسلام و مسیحیت ارتدکس را بسیار مؤثر دانست و اضافه کرد: اعتقاد داریم که این گفت وگوهای دینی اسلام و مسیحیت ارتدکس تماماً موفق بوده است.

سفیر روسیه در تهران هم در سخنان خود، بر تقویت گفت وگوهای دینی برای رسیدن به یک فهم مشترک تاکید و آمادگی فدراسیون روسیه برای توسعه روابط فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران را اعلام نمود.

لوان جاگاریان، بر اشتراکات فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و روسیه تاکید کرد و اظهار داشت: از برگزاری گفت وگوهای دینی اسلام و مسیحیت ارتدکس و ایجاد کمیته مشترک همکاریهای فرهنگی استقبال می نماییم.

در آخر این دیدار، توسعه روابط بین جمهوری اسلامی ایران و روسیه در چار چوب موافقت نامه های فرهنگی مورد توجه دو طرف قرار گرفت.

سفیر روسیه در ایران

به گزارش محفل به نقل از ایرنا، «لوان جاگاریان» از اکتبر سال ۲۰۱۱ بعنوان سفیر فدراسیون روسیه در جمهوری اسلامی ایران کار خویش را شروع کرده است. وی در زمره معدود سفرای کشورهای خارجی در ایران است که زبان فارسی را به سهولت صحبت می کند و البته شاید بخشی از این مهارت نتیجه سال ها کار دیپلماتیک در کشور همسایه و همزبان افغانستان باشد.



وی همواره در مدت اقامتش در ایران برای دفعات مختلف با مسؤلان و مقامات بخصوص وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی ملاقات و گفتگو کرده و نقش بسزایی را در توسعه تعاملات و روابط فرهنگی وهنری و رسانه دو کشور ایفا کرده است.

برگزاری هفته های فرهنگی و هنری و همینطور هفته های فیلم در روسیه و برخی شهرهای این کشور در دولت گذشته و این دولت با هماهنگی و تلاش جاگاریان انجام گرفته است.

همچنین در این زمان نمایشگاه های مختلف فرهنگی و هنری و در حوزه صنایع دستی هم در ایران و مسکو برگزار شده و یک سال هم کشور روسیه بعنوان میهمان ویژه نمایشگاه بین المللی تهران در این رویداد بزرگ فرهنگی حضور فعال و پررنگ داشت که حاصل تلاش جاگاریان شمرده می شود.

روابط فرهنگی تهران - مسکو در یک نگاه

روابط میان ایران و روسیه از قدمتی چهار صد ساله برخوردارست. موافقت نامه فرهنگی میان ایران و روسیه که در سال ۱۳۴۵ به امضا رسید، الان هم پایه قانونی مناسبی برای فعالیتهای دو کشور است. تا قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، این قرارداد بیشتر مبنای فعالیتهای گسترده روسیه در ایران بود ولی با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، زمینه ظهور مبادلات فرهنگی دوجانبه پدید آمد. در طول دهه ۹۰ میلادی روابط فرهنگی دو کشور گسترش داشت. درعین حال مقطع زمانی ۱۳۷۸ و گشایش رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه نقطه عطفی در فعالیتهای فرهنگی ایران در روسیه به شمار می اید.

امروز سطح ارتباطات فرهنگی و هنری و همینطور رسانه ای تهران - مسکو در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد و دو کشور بر ارتقا و گسترش روابط در این عرصه تاکید داشته و دارند.

همچنین با تلاش و هماهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چند دوره گفتگوی ادیان و رهبران دینی و مذهبی دو کشور هم در تهران و مسکو و بعضی از شهرهای این کشور برگزار و نتایج خوبی رای هم به دنبال داشته است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در گفتگویی با اشاره به سابقه روابط دیرینه ایران و روسیه، اظهار داشت: خوشبختانه زیرساخت های لازم برای توسعه مبادلات فرهنگی میان تهران و مسکو فراهم است و دو کشور می توانند در زمینه های مختلف روابط فرهنگی خویش را گسترش دهند.
سیدعباس صالحی، اضافه کرد: کمیته فرهنگی که بعنوان زیر مجموعه ای از کمیسیون همکاریهای ایران و روسیه شکل گرفته است فرصت جدیدی را برای توسعه روابط فرهنگی دو کشور بوجود آورده است.


همچنین سال ۹۷، هفتمین همایش بین المللی فرهنگی سن پترزبورگ به مدت سه روز و با حضور وزرای فرهنگ خیلی از کشورهای جهان همچون جمهوری اسلامی ایران، مقام های ارشد سیاسی، نمایندگان سازمان های بین المللی در حوزه فرهنگ و فعالان و اساتید سرشناس از سرتاسر جهان در ۱۵ بخش مختلف همچون آموزش، توریسم، سینما، هنر و موزه شناسی در پایتخت فرهنگی روسیه برگزار گردید.
برگزاری ۱۰ دوره نشست اسلام و کلسیای ارتدکس روسیه
در ادامه برگزاری گفتگوهای دینی در ایران و روسیه و چند کشور جهان، دهمین دوره نشست اسلام و کلیسای ارتدکس روسیه با محور «گفت وگو و همکاری بین ادیان؛ ابزار دستیابی به صلح پایدار و عادلانه» با حضور هیات های علمی ایران و روسیه با محوریت عرضه راهکارهای هم اندیشی و گسترش ارتباط دینی بررسی و همینطور طرح ۲۰ مقاله علمی درباره مبحث های مطرح عرضه شد.
هدف از برگزاری این نشست ها در ایران و روسیه، ایجاد درک متقابل اسلام و مسیحیت ارتدکس و گسترش ارتباط و همکاری بین ادیان برای حل مسائل مشترک بشری بوده است که همچنان ادامه دارد.





منبع:

1399/04/07
21:12:52
5.0 / 5
2224
تگهای خبر: دولت , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
محفل