اروپا و پنجره فرصت برای اجرای تعهدات برجامی

اروپا و پنجره فرصت برای اجرای تعهدات برجامی

محفل: چراغ سبز دولت جدید آمریکا برای بازگشت به برجام، اتحادیه و سه کشور اروپایی را در موقعیت مناسبی قرار داده تا در گام نخست به تعهدات خود درباب بهره مندی ایران از مزایای اقتصادی برجام عمل کنند.


به گزارش محفل به نقل از ایرنا، سه سال سیاست فشار حداکثری دونالد ترامپ مقابل ایران و خروج از برجام نشان داد که نه فقط تحریم ها اثر بخش نبوده که جمهوری اسلامی در مقابل وانشگتن تسلیم نشد. همین طور دستاورد امنیتی برجام برای اروپا، درباب محدود کردن کارهای هسته ای ایران هم به لطف سیاست های ناشیانه رئیس جمهوری سابق آمریکا به محاق رفت.
معامله اصلی در برجام روشن بود. قرار بود تحریم های بین المللی که در طول سال ها مقابل ایران وضع شد در ازای محدود کردن و نظارت بر برنامه هسته ای ایران برداشته شود. اما کاخ سفید منافع اقتصادی برجام را هدف قرار داد، ایران هم گام هایی را برای کاهش تعهداتش تحت نظارت اژانس برداشت و اروپا هم ضمن ابراز نگرانی، نظاره گر بود.
جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به مناسبت های مختلف بر لزوم تحقق مزایای اقتصادی برجام برای ایران تاکید کرده است. او آبان ماه گذشته در گفت و گو با نشریه تایم اشاره کرد: برجام فقط معاهده هسته ای نیست بلکه یک توافق اقتصادی نیز بشمار می رود که ایران در ازای توقف برنامه های اتمی اش، انتظاراتی را از جانب مقابل طلب دارد.
جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا قبل از پیروزی در انتخابات وعده بازگشت به برجام را مطرح کرده بود. سخنگوی کاخ سفید چهارشنبه گذشته ساعاتی بعد از اختتام مراسم تحلیف بایدن، از تمایل آمریکا برای گفت و گو با متحدان و شرکای این کشور درباب برجام آگاهی داد و به فاصله چند روز بعد، تماسهای تلفنی بایدن با رهبران تروئیکای اروپایی پیرامون ایران و برجام شروع شد.
جزئیات زیادی درباره محتوای این مذاکرات منتشر نشده اما آرایش جدید دولت آمریکا حاکیست که دیپلمات های کهنه کار دموکرات که همگی از حامیان و مذاکره کنندگان با ایران در توافق هسته ای (برجام) در دولت باراک اوباما بودند، گردهم آمده اند تا این کشور را از میراث سیاست خارجی دونالد ترامپ که منجر به سرکوب خیلی از سیاست های دوره اوبامااز جمله کناره گیری از نهادها، معاهدات و توافق های بین المللی و تضعیف ارتباط با متحدان تاریخی آمریکا شده است، برهانند.
هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان می گوید که رفتار دولت بایدن نشان دهنده نوع جدیدی از همکاری با اروپاست. او همین طور روز گذشته در آستانه برگزاری نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا اشاره کرد که اتحادیه برای گفت و گو با آمریکا درباره آینده برجام آمادگی دارد.
یک مقام وزارت امور خارجه انگلیس هم در گفت و گو با ایرنا، چراغ سبز دولت بایدن درباب برجام را فرصت مهمی برای از سرگیری تعامل میان ایران و آمریکا و بهره برداری از مزایای برجام توصیف کرد.
این شرایط، انگلیس، فرانسه و آلمان را که همگی از اعضای توافق برجام هستند و همین طور اتحادیه اروپا که بعنوان هماهنگ کننده این توافق عمل می کند، در موقعیت خوبی قرار داده تا بعنوان نخستین قدم در جهت تعامل با ایران در موضوعات گسترده تر، برجام را احیا کنند.
آن ها می توانند هم زمان با روند احیای برجام، گام های مقدماتی را برای رفع اثرات ناشی از تحریم های اقتصادی آمریکا مقابل ایران بردارند. اطمینان بخشی به شرکت های تجاری و پشتیبانی از تعامل آنها با بازار ایران (تعامل آزادانه و بدون ترس از مجازات) در صورت تخفیف یا لغو تحریم ها گامی اساسی در جهت اطمینان از منافع اقتصادی برای همه طرف ها خواهد بود.
اروپا همین طور می تواند از دولت بایدن بخواهد که از درخواست ایران به صندوق بین المللی پول برای کمک مالی به مقابله با همه گیری کرونا حمایت کند. در صورتیکه واشنگتن آماده می شود تا سیاست تحریم گسترده خودرا مقابل ایران لغو کند، اروپا باید اطمینان حاصل کند که تجارت اقلام دارویی و کشاورزی با ایران بلامانع است.
در همین حال ایالات متحده همین طور می تواند به اروپا برای پیش خرید نفت ایران چراغ سبز نشان دهد. این مبادرت به اروپا اجازه می دهد که یک خط اعتباری در اختیار ایران قرار دهد تا برای تجارت اقلام دارویی یا سایر خریدهای اساسی مورد استفاده قرار گیرد. ایده ای که امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در سال ۲۰۱۹ بیان کرد اما از طرف دولت ترامپ با موانعی مواجه گردید.
جوسپ بورل هفته گذشته از دولت بایدن خواست تا موانع موجود در توسعه روابط تجاری با ایران را بر طرف و «تهدید به تحریم کسانی را که قسمتی از روابط تجاری با ایران هستند، متوقف نماید.»
او همین طور از «آنتونی بلینکن» نامزد پیشنهادی بایدن برای وزارت خارجه آمریکا درخواست نمود تا در جلسه غیررسمی وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در ایام چهارم و پنجم مارس در لیسبون پرتغال شرکت نماید.
جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که پنجره فرصت برای احیای برجام تا ابد بازنخواهد ماند. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در یادداشتی برای نشریه آمریکایی فارن افرز اصرار کرد که جو بایدن می تواند با اختتام دادن مؤثر به سیاست شکست خورده "فشار حداکثری" ترامپ و بازگشت به توافقی که سلفش آنرا ترک کرد، در مسیری بهتر گام گذارد. اگر واشنگتن بجای این کار بر امتیاز گیری اصرار کند، این فرصت از دست خواهد رفت.
در این حد فاصل اروپا در موقعیت مناسبی قرار دارد تا فارغ از چگونگی احیای برجام، به تعهدات دیرینه خود در این توافق عمل کند.منبع:

1399/11/09
17:32:22
0.0 / 5
1258
تگهای خبر: اقتصاد , انتخابات , حامی , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
محفل