واكنش تروئیكای اروپای به تولید اورانیوم فلزی در ایران

واكنش تروئیكای اروپای به تولید اورانیوم فلزی در ایران

سه کشور اروپایی عضو برجام (انگلیس، فرانسه و آلمان) روز شنبه با صدور اطلاعیه ای به شروع پروسه تولید اورانیوم فلزی توسط ایران واکنش نشان دادند.


به گزارش محفل به نقل از ایرنا، در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس انتشار یافت، ادعا شده که توجیه معتبری جهت استفاده از اورانیوم فلزی توسط ایران وجود ندارد.
این بیانیه با طرح این ادعا که تولید اورانیوم فلزی بطور بالقوه می تواند نتایج نظامی داشته باشد، بدون اشاره به بی عمل اروپایی های نسبت به تعهدات برجامی خود، می افزاید: ایران وفق برنامه جامع اقدام مشترک متعهد است که به مدت ۱۵ سال درگیر تولید اورانیوم فلزی و کارهای تحقیق و توسعه دراین زمینه نشود.
تروئیکا از ایران خواسته اند که «اگر نسبت به حفظ برجام جدی است، این فعالیت ها را متوقف نماید و بدون فوت وقت به تعهداتش ذیل برجام بازگردد.»
سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی در وین روز چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ اعلام نمود که فعالیت تحقیق و توسعه برای طراحی نوع ارتقا یافته سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران، شروع شد.
کاظم غریب آبادی با اشاره به اینکه مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز با انتشار گزارشی، موضوع را به اطلاع کشورهای عضو رسانید، اظهار داشت: این فعالیت در سه مرحله انجام می شود و در مرحله اول آن، اورانیوم فلزی با بهره گیری از اورانیوم طبیعی تولید می شود.
نماینده دائم کشورمان در گفت و گو با خبرنگاران، با اشاره به اینکه برنامه ایران از دو سال قبل به اطلاع اژانس رسیده است، اظهار نمود: این اقدام، از لحاظ فنی ایران را در ردیف کشورهای پیشرو در تولید سوخت های جدید قرار خواهد داد. وی همین طور اضافه کرد: تمامی این مراحل به اطلاع اژانس رسیده و می رسد و بازرسان اژانس نیز سه روز قبل، از کارخانه تولید صفحه سوخت بازدید کردند.
ایران ۲ سال بعد از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش برداشت و ۱۵ دی ماه ۱۳۹۸، با صدور اطلاعیه ای اعلام نمود که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته ای ایران فقط برمبنای نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می یابد.
جمهوری اسلامی ایران همیشه اعلام نموده است در صورت بازگشت آمریکا به برجام و اجرای تعهدات برجامی از طرف دیگر طرف های این توافق بین المللی، گام های برداشته شده در راه کاهش تعهدات برجامی از طرف تهران به سرعت برگشت پذیر خواهد بود.1399/10/28
17:26:54
0.0 / 5
1226
تگهای خبر: بازدید , طرح , نماینده
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان محفل
محفل