حزب اسلامی كار:

امكان دسترسی همگانی و بخصوص اقشار صدمه پذیر به واكسن مجانی فراهم گردد

امكان دسترسی همگانی و بخصوص اقشار صدمه پذیر به واكسن مجانی فراهم گردد

حزب اسلامی کار با صدور اطلاعیه ای، ضمن اخطار به دولت و تولیدکنندگان واکسن سفارش کرد که مرعوب فشارهای بوجود آمده نشوند و با عنایت به واردات واکسن های معتبر خارجی، امکان دسترسی همگانی و بخصوص اقشار صدمه پذیر را به واکسن مجانی فراهم نمایند.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، متن این بیانیه بدین شرح است:
بسمه تعالی
یک سال است که ویروس منحوس کرونا سراسر جهان را درنوردیده و میلیون ها انسان بیگناه را مبتلا و صدها هزار نفر را هم به کام مرگ کشانده است. به رغم آنکه در ابتدای شیوع گسترده آن، سیاستمداران آمریکایی و چینی یکدیگر را متهم به تولید و انتشار این ویروس کردند اما با ابتلای جهانی، همگان در یک راستا تلاش کردند که درگام نخست ایمنی و مراقبت را افزایش داده و در گام بعد به تولید واکسن قابل اعتماد روی آورند.
تلاشهای مراکز علمی در چند ماه اخیر نتیجه داد و الان میلیون ها دوز از انواع واکسن های معتبر تولید و در دسترس کشورهای مختلف قرار گرفته است. باآنکه همزمان با کشورهای اروپایی و آمریکایی، دولت جمهوری اسلامی ایران و برخی نهادهای علمی و اجرایی هم با تحقیقات گسترده به تولید واکسن اقدام نمودند، اما آنچه حالا در دسترس قرار گرفته است؛ واکسن شرکتهای معتبر غیرایرانی است.
در حالیکه رقابت برای در اختیار گرفتن واکسن بین کشورها به رقابتی نفسگیر و حساس تبدیل گشته است؛ برخی در داخل کشور بر طبل سیاسی بودن همه واکسن های ساخته شده خارجی می کوبند. اینکه چه اندازه از ادعاهای مطرح شده قطعیت علمی دارد باید توسط کارشناسان مبرز و هم دستگاه مسئول آن، یعنی وزارت بهداشت، تعیین و اعلام گردد. اما بطور قطع در این میان هر روز جان دهها ایرانی عزیز به علت این ویروس گرفته می شود و خانواده های بسیاری داغدار می شوند. بخش اعظمی از این خانواده ها از طبقات متوسط و ضعیف اقتصادی هستند که با از دست دادن عضو موثری از خانواده، صدمه های اجتماعی و روحی - روانی بسیاری در کمین آنها خواهد بود.
از طرفی دغدغه تأمین هزینه های زندگی، کسب و کارها و هم امکان در اختیار گرفتن واکسن و ایمن شدن در مقابل ویروس کرونا خود به معضلی بزرگ تبدیل گشته است. اقشار متوسط و ضعیف جامعه از الان نگران هزینه های واکسیناسیونی هستند که دولت و حاکمیت وعده آنرا می دهد. بدون شک تعداد و میزان تولید واکسن ایرانی در ماههای آینده در سطح بسیار اندکی خواهد بود. متاسفانه احتمال واردات همه نوع واکسن خارجی هم با جوی که رسانه میلی و برخی افراد سودجو و ضد علم به راه انداخته اند به حداقل رسیده است. آنچه در ابتدا اعلام گردید فقط ممنوعیت ورود واکسن از دو کشور بود در حالیکه الان فضایی را تحمیل کرده اند که گویی همه کشورها و همه انواع واکسن های خارجی محل شک و تردیدند.
در چنین شرایطی، طبقات ضعیف جامعه در نگرانی بی حد وحصری قرار گرفته اند که وجود کاسبکاران بخش خصوصی، دولتی و نهادهای خصولتی و... امکان دسترسی آنها در آینده به واکسن قابل اعتماد و مجانی را در پایین ترین حد قرار دهد. بدون شک جان همه مردم ایران عزیز است؛ لیکن دولت محترم، مکلف است در ابتدا واکسیناسیون را از افراد در معرض صدمه و پرخطر و سپس اقشار ضعیف آغاز کند و هرگونه امکان سوداگری در این خصوص را از الان به امری محال تبدیل نماید.
حزب اسلامی کار ضمن اخطار به دولت و تولیدکنندگان واکسن سفارش می کند مرعوب فشارهای بوجود آمده نشوند و ضمن توجه به واردات واکسن های معتبر خارجی، امکان دسترسی همگانی و بخصوص اقشار صدمه پذیر را به واکسن مجانی فراهم نمایند. این وظیفه بلاشرط حکومت و دولت از گذشته تابحال بوده وخواهد بود.

منبع:

1399/10/25
13:22:32
0.0 / 5
1204
تگهای خبر: اقتصاد , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
محفل