سفیر جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان:

همكاریهای ایران و قزاقستان رو به توسعه است

همكاریهای ایران و قزاقستان رو به توسعه است

محفل: سفیر جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان اظهار داشت: ۲ کشور در زمینه های مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، منطقه ای و بین المللی با یکدیگر همکاری دارند و این همکاری ها رو به توسعه است.


به گزارش محفل به نقل از ایرنا، مجید صمدزاده صابر روز سه شنبه در دیدار ویدیویی با استاندار آذربایجان شرقی اضافه کرد: قزاقستان بزرگترین کشور در آسیای مرکزی است که از راه دریای خزر با ایران همسایه است.
وی افزود: با انتشار کرونا ترانزیت کالا میان ایران و بعضی از کشورهای منطقه قطع شد اما قزاقستان تنها کشوری بود که صادرات، واردات و ترانزیت و مبادله کالا با ایران را بدون وقفه ادامه داد.
صمدزاده اضافه کرد: این کشور حاشیه دریای خزر که از پیشرفت قابل توجهی در حوزه کشاورزی هم برخوردار است، از موقعیت ترانزیتی خوبی بهره مند بوده و حمل و نقل کالا از ایران به این کشور به سهولت انجام می شود.
وی ضمن اشاره به ظرفیت های قزاقستان در حوزه کشاورزی، دامداری و شیلات، این کشور را یکی از اولویت های کشت فراسرزمینی ایران برشمرد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان ضمن اشاره به برنامه های میان مدت و بلندمدت قزاقستان برای تبدیل شدن به یکی از قطب های کشاورزی در جهان، عنوان کرد: فرصت مناسبی برای شرکتهای ایرانی است تا با دانش و تخصص خود در حوزه کشاورزی و آبیاری، در اجرای پروژه های کشاورزی قزاقستان مشارکت کنند.
وی اضافه کرد: از سه سال قبل فروش زمین به خارجیان در این کشور متوقف شده ولی می توان به شیوهای دیگر همچون اجاره های دراز مدت و یا شراکت از مزیت خاک خوب این کشور بهره مند شد.
صمدزاده صابر اظهار نمود: سرمایه گذاران ایرانی از استان های مختلف در این کشور حضور یافته اند اما سرمایه گذاران آذربایجان شرقی حضور فعالی در این کشور ندارند و آماده هستیم ارتباطات اتاق های بازرگانی آذربایجان شرقی و قزاقستان را برقرار نماییم.

استاندار آذربایجان شرقی هم در این دیدار ضمن اشاره به تعاملات مختلف دو کشور در بخش های مختلف اقتصادی و تجاری اظهار داشت: وظیفه بخش مهمی از توسعه مناسبات و روابط با کشورهای همسایه از جانب مقامات ارشد کشور به استان آذربایجان شرقی محول شده است که امیدواریم بتوانیم نقش مهمی در تحقق برنامه های جمهوری اسلامی برای توسعه مناسبات با کشورهای همسایه داشته باشیم.
محمدرضا پورمحمدی از تشکیل تیم های کارشناسی و برگزاری جلسات مختلف با کارگروه های تخصصی در استان برای توسعه مناسبات با کشورهای همسایه اطلاع داد و اظهار داشت: آذربایجان شرقی از این پس باید بتواند نقش مهم و پررنگتری در توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری با کشورهای همسایه ایفا کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به ظرفیت های پرارزش جمهوری اسلامی ایران در برخورداری از معادن غنی نفت و گاز، قرارگیری در منطقه لجستیکی و ۶ کریدور مهم بین المللی و همینطور جاذبه های بی نظیر گردشگری اظهار داشت: متاسفانه تا به امروز آن چنان که باید و شاید از این ظرفیت ها در توسعه همکاریهای مشترک با کشورهای همسایه استفاده نشده است.
استاندار آذربایجان شرقی همینطور در بخشی از سخنان خود به قابلیت های استان در بخش های مختلف اقتصادی، فرهنگی و تجاری هم اشاره نمود و اضافه کرد: آذربایجان شرقی به علت موقعیت بسیار مهم و قرارگیری در سه کریدور مهم کشور، نقشی حیاتی در توسعه مراودات جمهوری اسلامی ایران و کشورهای مختلف دارد.
پورمحمدی از فعالیت بیشتر از پنچ هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی مهم در استان هم اشاره نمود و اضافه کرد: تبریز و آذربایجان از قدیم الایام، تجار و بازرگانان بسیار خوبی را دردامان خود پرورش داده و هم اکنون هم دهها و صدها برند مهم در این استان مشغول بکارند.
وی اظهار داشت: وجود بیشتر از ۱۳ واحد خودروسازی و همینطور تولید ۳۵ درصد قطعات مورد نیاز خودرو کشور در استان از دیگر قابلیت های استان آذربایجان شرقی در بخش تولیدی و اقتصادی می باشد.
او همینطور خاطرنشان کرد: آذربایجان شرقی، قطب تولید شیرینی و شکلات کشور است و محصولات تولیدی در این استان به بیشتر از ۸۰ کشور جهان صادر می شود.
او همینطور با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی، مرکز منطقه ای توریسم درمانی در شمالغرب کشور است ابراز کرد: مراکز درمانی و بیمارستان های استان آماده خدمات دهی به مردم کشورهای همسایه هستند.
استاندار آذربایجان شرقی خواهان توسعه همکای های معدنی قزاقستان با استان شد و اضافه کرد: رتبه نخست برخورداری از معادن مختلف کشور به لحاظ وسعت و خلوص معادن مکشوفه، در ارتباط با استان آذربایجان شرقی است که در این زمنیه هم آماده همکاری و توسعه مناسبات با کشور قزاقستان هستیم.
توسعه توریسم و ایجاد تسهیلات و مشوق های مختلف در این حوزه، برگزاری نشست ها، همایش ها و نمایشگاه های تخصصی سرمایه گذاری و تجاری مشترک، گسترش توافقات گمرکی در ارتباط با ورود و خروج کالا و اعمال تعرفه های ترجیحی، ایجاد منطقه اقتصادی مشترک با هدف حذف واسطه ها و دلالان در فعالیتهای بازرگانی و تجاری، توسعه کشت فراسرزمینی و همینطور گسترش ارتباطات اتاق بازرگانی های تبریز و قزاقستان با یکدیگر از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت.منبع:

1399/10/23
20:40:33
0.0 / 5
1508
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
محفل