خطیب زاده:

پیام های لازم با صراحت و شفافیت به واشنگتن داده شده است

پیام های لازم با صراحت و شفافیت به واشنگتن داده شده است

به گزارش محفل سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه اقدامات، تحرکات و برخی شیطنت های ایالات متحده از چشم ما پنهان نیست، اظهار داشت: پیام های لازم از مجاری مختلف با صراحت و شفافیت به واشنگتن داده شده است. به کشورهای منطقه هم گفته شده، در دام این شیطنت ها نیفتند.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا سعید خطیب زاده امروز دوشنبه در نشست خبری که با حضور محدود خبرنگاران برگزار شد، اظهار نمود: خوشحالم با همت مردم و زحمت کادر درمانی، توانستیم با رعایت پروتکل های بهداشتی این جلسه را برگزار نماییم. امیدوارم پروتکل ها همچنان با دقت و جدیت از جانب مردم رعایت شود تا بتوانیم ویروس کرونا را شکست دهیم.
وی با اشاره به سالگرد شهادت سردار سلیمانی گفت: با وجود محدودیت ها، با حضور مقامات مقاومت، کشوری و لشکری در داخل و خارج از منطقه، برزگداشت خوبی درباره ایشان برگزار گردید.
در گفت و گو ی ظریف با همتایان قطری و کویتی چه گفته شد؟
رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه با اشاره به تحولات سیاست خارجی طی یک هفته اشاره کرد: در ایام اخیر وزیر امور خارجه با همتایان کویتی و قطری خود در مورد مسائل دوجانبه و منطقه ای گفتگو کردند. ظریف در این گفت وگوها عواقب هر گونه ماجراجویی را با آمریکا دانستند.
خطیب زاده افزود: روز چهارشنبه هم آقای عراقچی به دوحه سفر کرد. همینطور وزیر امور خارجه با همتای ارمنی خود گفت وگویی تلفنی داشتند و ان شاالله در ماه های آتی رفت و آمدهای بیشتری صورت گیرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال ایرنا درباره آخرین وضعیت پرونده هواپیمایی اوکراین اشاره کرد: ضمن ابراز تسلیت مجدد به خانواده جان باختگان، تصمیم هیات دولت ناظر بر پرداخت یکسان دیه به همه قربانیان این هواپیماست.
وی در عین حال اظهار داشت: نکته مهم که در بند آخر این مصوبه آمده و باید مورد توجه جدی قرار بگیرد این است که مبحث دیه به هیچ وجه جایگزین پرونده کیفری که در دست بررسی می باشد، قرار نمی گیرد.
خطیب زاده افزود: پرونده متهمین و مسببین این فاجعه در حال پیگیری است و در ایام آتی در این زمینه اطلاع رسانی می شود.
ناخرسندی خویش را از رای همسایگان در سازمان ملل به آنها اعلام کردیم
وی در پاسخ به سوال دیگر ایرنا درباره رای عراق و غیبت افغانستان در جلسه روز پنج شنبه سازمان ملل اظهار داشت: آمریکا برای سومین بار در اقدامات خود ضد ملت ایران در سازمان ملل شکست خورد. این مساله انزوای روز افزون مقامات کاخ سفید را نشان میدهد و این شکست مفتضحانه ای بود.
خطیب زاده افزود: ما ناخرسندی خویش را به برخی همسایگان (در خصوص آرا و مواضع شان در مبحث احیای کمیته تحریم ها ضد ایران) اعلام کردیم و نخست وزیر عراق هم اعلام نمود که در حال پیگیری علت این مورد هستند.
وی اظهار داشت: کشورهای همسایه بهتر می دانند یکجانبه گرایی و یاغی گری ایالات متحده تا چه اندازه به ضرر ملل منطقه است.
شیطنت های آمریکا از چشم ما پنهان نیست
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به تحرکات آمریکا در منطقه بیان نمود: اقدامات، تحرکات و برخی شیطنت های ایالات متحده از چشم ما پنهان نیست و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی و نظامی ما به تحرکات به ظاهر پنهان آمریکا در منطقه و عراق اشراف کامل دارند.
خطیب زاده افزود: پیام های لازم از مجاری مختلف با صراحت و شفافیت به واشنگتن داده شده است. به کشورهای منطقه هم گفته شده، در دام این شیطنت ها نیافتند.
وی یادآورشد: نقش عوامل و متحدین رژیم صهیونیستی را در بعضی ایجاد تنش های منطقه ای بخصوص در عراق مشاهده کرده ایم، آنها هیچ خجالتی ندارند با خون سربازان آمریکایی به اهداف خود برسند.
رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه اظهار داشت: ما با دقت تحرکات را زیر نظر داریم و اعلام نموده ایم در دفاع از کیان و منافع خود، با جدیت، آشکار و مستقیم پاسخ خواهیم داد.
وی درباره اظهارات اخیر مشاور نخست وزیر عراق درباره سردار سلیمانی تصریح کرد: باید این اظهارات را باید ببینیم ولی نخست وزیر سابق عراق به صراحت و آشکار گفته اند که سردار سلیمانی به دعوت دولت عراق و برای یک مأموریت خاص و پاسخ به یک سوال در مورد عربستان عازم عراق شدند و در فرودگاه بغداد مورد حمله تروریستی واقع شدند.
عراق باید پرونده ترور سردار سلیمانی را پیگیری کند
این دیپلمات کشورمان افزود: مردم و مقامات عراق نشان دادند تا چه اندازه قدردان زحمات سردار سلیمانی هستند. وقتی داعش پشت شهرهای آنها رسیده بود و کشورهای اروپایی در حال فکر بودند، ایران و سردار سلیمانی حضور یافته و داعش را شکست دادند.
خطیب زاده درباره پیگیری مشترک پرونده ترور سردار سلیمانی با عراق هم اظهار داشت: یک مبحث بسیار جدی بعد حقوقی این ترور توسط عراق است. رئیس جمهوری یک کشور دیگر به شکل علنی و به وقاحت به این ترور افتخار کرد. عراق باید این پرونده را پیگیری کند و اقداماتی هم صورت خواهد گرفت.
وی درباره اظهارات اخیر جک سالیوان در خصوص اینکه پس از پیوستن به برجام با ایران درمورد مسائل موشکی مذاکره خواهیم کرد، اظهار داشت: درمورد توان دفاعی ایران نه هیچگاه مذاکره شده و نه مذاکره می شود و نه خواهد شد. توان دفاعی ایران برپایه نیازهای ایران مستقلا پیگیری می شود. یک مرتبه در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ مبحث موشک آمده و فیصله یافته است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اعلان اینکه آمریکا می داند فعالیت هسته ای ایران صلح آمیز است، گفت: به همین خاطر، مساله موشک یک مساله ثانویه است و برهمین اساس تحریم های تسلیحاتی ملغی شد. هیچ قسمتی درباره موضوعی که مذاکره شده را باردیگر مذاکره نخواهیم کرد. پاسخ ما اجرای کامل و بدون شرط برجام و جبران اتفاقات گذشته است.
آمریکا از پایگاه های خود برای ضربه زدن استفاده می کند
خطیب زاده همینطور در مورد تغییر در روابط ایران و عراق اظهار نمود: سیاست ایران در منطقه، حسن همسایگی است. ما همواره سعی کردیم در حوزه های همسایگی از ماجراجویی، جنگ طلبی و اشغالی که توسط آمریکا رخ داده، این فضا به امنیت پایدار برسد. برعکس اقدام آمریکا در توطئه آفرینی تلاش نکردیم مناسبات ایران و آمریکا در منطقه اثر داشته باشد اما روش آمریکا، استفاده از پایگاه های خود در منطقه برای ضربه زدن است.
وی با اعلان اینکه آمریکا در خاک عراق پایگاه های گوناگونی دارد، اشاره کرد: نیروهای نظامی آمریکا خاک عراق را اشغال کرده و در خاک این کشور ضد ایران اقدام نظامی کرده و سردار ما را به شهادت رسانده است. البته می دانیم مقامات عراقی از اقدامات آمریکا منزجر هستند. آمریکا هرچه سریعتر و چکمه پوشان آن خاک عراق را ترک کنند، آرامش زودتر به عراق و منطقه بازمی گردد.
دوستان خویش را در دوراهی انتخاب نمی گذاریم
سخنگوی وزارت امورخارجه اضافه کرد: به مصوبه پارلمان عراق احترام می گذاریم ولی متحدان و دوستان خود در منطقه را در دو راهی انتخاب نمی گذاریم. روابط ایران و عراقی مردمی، چند لایه، دارای عمق و افق و عرض زیادی است. هیچ کسی نمی تواند با اقدامات ساختگی و مهندسی این روابط را تخریب کند مگر اینکه دولت و ملت بیدار نباشند که دو ملت بیدار هستند.
رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه درباره وضعیت منطقه و روابط ایران با همسایگانش اظهار داشت: ما همسایگان خویش را انتخاب نمی نماییم. در منطقه جغرافیایی هستیم که باید همسایگی مسالمت آمیز داشته باشیم. وقتی برجام به امضا رسید، باوجود سنگ اندازی عربستان، نخستین مقاله ظریف درباره منطقه بود.
خطیب زاده اظهار داشت: این حقیقت تلخ وجود دارد که برخی حکام منطقه فکر می کردند با آمدن ترامپ پنجره ای برایشان باز شده و تمام تخم مرغ هایشان را در سبد وی گذاشتند. آنها برخلاف منافع منطقه و مردمشان حرکت کردند. پاسخ ما این بود اگر سیاست های خویش را اصلاح کنند آغوش ایران باز است.
این دیپلمات کشورمان اتفاقات یمن را بسیار تلخ عنوان نمود و اظهار داشت: محاصره یمن و یک ملت را در قطحی گذاشتن، یک فاجعه است. محاصره چند ساله قطر خوب نیست. هر کدام زودتر حل شود، برای منطقه بهتر است.
امکان احیای روابط گذشته با عربستان وجود دارد
وی افزود: آن روزی که عربستان به این نتیجه برسد که در یک مسیر با ما و منطقه صحبت کند، به آغوش منطقه بازگشته و دست از خرید امنیت بردارد، روزهای بهتری برای منطقه رقم می خورد. عربستان کشور مهمی در منطقه است. اگر حکام آل سعود از مسیر غلط خود بازگردند امکان احیای روابط خوب گذشته وجود دارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره طرح جدید مجلس درمورد مذاکرات جدید بیان نمود: باید این طرح را با جزییاتش دید. چیزی که مشخص است، ما مکلف به اجرای قانون هستیم. اما درباره برجام با کسی مذاکره نداریم. مذاکره برجام انجام، تمام و امضا شده است. ما خواهان اجرای موثر برجام توسط آمریکا هستیم و باید باشیم.
خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره درباره اظهارات اخیر علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی درباره نامه به آژانس اظهار داشت: آئین نامه اجرایی قانون (اقدام راهبردی مجلس برای مقابله با تحریمها) همین هفته ابلاغ گردیده و سازمان انرژی اتمی هم مکلف به اجرا است. در این زمینه نامه ای هم به آژانس داده شده است.
رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه تصریح کرد: وظیفه ما گزارش دهی به آژانس بوده که انجام شده است.
همکاریهای ایران و چین به سطح راهبردی رسیده است
وی درباره اثر بازگشت آمریکا به برجام و تأثیر آن بر روابط ایران با چین گفت: برجام چارچوب همکاری در حوزه هسته ای است. مهمترین همکاران ما در این ایام روسیه و چین بودند. اگر آمریکا به اجرای کامل تعهداتش برگردد، این همکاری ها در ابعاد مختلف شدت می گیرد. روابط ایران و چین به سطح همکاریهای راهبردی رسیده است.
آمریکا و اروپا خودشان را از همکاری با ما محروم کردند
به گفته رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه، نقشه راه برای همکاری ۲۵ در حال مذاکره است که این مساله نه تنها کمرنگ نمی گردد بلکه پررنگ تر می شود. نگاه ما باتوجه به مسائل روز نیست بلکه بلندمدت، کلان و راهبردی است. ما اروپا و آمریکا از همکاری با ایران محروم نکردیم بلکه آنها خودشان در همکاری با ما محروم کردند.
خطیب زاده درباره سفر عراقچی اخیر به قطر اشاره کرد: این سفر از قبل برنامه ریزی شده بود و حتی قرار بود هفته پیش از آن صورت گیرد. روابط ایران و قطر منظم است و موضوعی نیست که در مسائل منطقه ای با یکدیگر تبادل نظر نداشته باشیم.
وی درباره خروج ناو هواپیمابر آمریکا از منطقه و بازگشت مجدد آن به خلیج فارس اشاره کرد: بردن و آوردن این ناوها به خودشان ربط دارد. برای همه سناریوها آمادگی داریم. پیام های رد و بدل شده هم به همین دلیل است. درباره سناریوها قضاوت نمی نماییم ولی پاسخ ما قاطع است.
عدم اجرای تعهدات ما برای توازن بخشی به برجام بوده است
سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره واکنش احتمالی دیگر کشورها به نامه اخیر ایران به اژانس اظهار داشت: قانون تفسیربردار نیست. البته ما قبلا نظرات خویش را اعلام نموده بودیم. ایران تعهداتی ذیل معاهده عدم اشاعه و برجام دارد. تمامی اقدامات ما به سبب آن بوده که طرف مقابل نتوانسته به تعهداتش عمل کنند.
خطیب زاده افزود: ما بعضی از تعهدات مان را انجام ندادیم در صورتیکه آنها هیچ کدام را انجام ندادند. این اقدامات برای ایجاد توازن بوده است. وقتی طرف مقابل تعهداتش را به شکل موثر انجام دهد، تمامی اقدامات ما هم بازگشت پذیر است.
اتحادیه عرب دیگر وجود ندارد/ با افترا زنی اولویت ها عوض نمی شود
وی درباره اظهارات دبیرکل اتحادیه عرب در خصوص اینکه ایران و ترکیه می خواهند در منطقه امپراطوری ایجاد کنند، بیان نمود: باید به اندازه وزن سازمان ها و اتحادیه حرف زد. این اتحادیه دیگر وجود خارجی ندارد. آنها به جای خیانت به آرمان فلسطین و نرمال سازی با دشمنان جهان عرب و اسلام فکر می کنند با افترا زنی و تکرار، اولویت ها عوض می شود. منطقه به شخصیت هایی نیاز دارد که متفاوت باشند و نگاه شان به درون باشد.
این دیپلمات افزود: درمورد برجام ۱+۵ طرف گفت وگوی ماست و درمورد منطقه، کشورهای منطقه. احتیاج به تغییر گفتمانی در منطقه داریم که امیدواریم این مساله در ذهن رهبران این کشورها رخ دهد.
خطیب زاده درباره سفر عقب افتاده ظریف به باکو و مسکو هم اظهار داشت: درمورد سفر ظریف به بعضی از کشورها که در دستورکار وجود دارد، گرفتار برخی محدودیت ها هستیم. وقتی یک سفر به عقب می افتد، برنامه ریزی برای انجام آن نیازمند کار مفصلی است که این کار را انجام خواهیم داد.
خبرنگاری پرسید که یک رسانه آمریکایی به بایدن پیشنهاد داده برای نشان دادن حسن نیت خود به ایران، راه خرید واکسن کرونا را تسهیل کند. آیا ایران هم می خواهد حسن نیت خویش را نشان دهد که سخنگوی وزارت امور خارجه پاسخ داد: آمریکا یک جنگ تمام عیار ضد ایران آغاز کرده و هنوز هم ادامه می دهد. دولت مستقری در آمریکا نداریم که رفتار متفاوتی از خود نشان دهد.
وی با تاکید بر اینکه انتظار ما این است که اصلاح مسیر و رفتار صورت بگیرد و اجرای تعهدات خویش را از جانب آنها مشاهده نماییم، گفت: اقداماتی که در جهت صبر راهبردی ایران تعریف می شود، به حسن نیت تعبیر می شود. در این صورت ایران آماده اصطلاح مسیر و بازگشت اقدام جبرانی است. امیدواریم آمریکا قدر فرصت نهایی که برای حفظ برجام به وجود آمده است را بداند.
رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه درباره مناسبات تهران و مسکو هم اشاره کرد: روسیه روابط ایران و روسیه در همه ابعاد در بهترین شرایط قرار دارد و اجرا و پیشبرد توافقات میان دو کشور را پیگیر هستیم.
از طریق سوییس به واشنگتن پیام دادیم
خطیب زاده در پاسخ به این پرسش که در گفت وگوهای ظریف با همتایان کویتی و قطری پیامی به واشنگتن منتقل یا از واشنگتن دریافت شده است، اشاره کرد: ما نیاز به کسی نداریم که پیام بدهیم و بگیریم. به صورت روشن مجاری خویش را داشتیم. به واشنگتن از راه سوئیس پیام دادیم و به کشورهای منطقه هم مستقیم به خودشان از راه پایتخت ها پیام داده ایم. عواقب هر گونه ماجراجویی برعهده واشنگتن است و در صورتیکه اقدامی صورت بگیرد به صورت روشن و بدون لحظه ای تردید پاسخ خواهیم داد.
وی در پاسخ به سوالی درباره واکسن کرونا اظهار داشت: ما در همه مقاطع کارهای لازم را در مورد واکسن کرونا انجام دادیم و هر زمان درخواستی شده با سرعت انجام دادیم.
قائم مقام وزیر خارجه کره جنوبی به ایران سفر می کند
این دیپلمات ارشد درباره بدهی کره جنوبی به ایران بیان نمود: طی روزهای آینده قائم مقام وزارت امور خارجه کره جنوبی به ایران سفر می کند و امیدواریم خاتمه ای باشد به مسیری که هم اکنون وجود دارد.
خطیب زاده درباره دخالت های مستمر آمریکا در چین و بحث تبت هم تصریح کرد: تنفیذ این دخالت آشکار در امور داخلی کشورهای دیگر است. سیاست قطعی ما مخالفت با این دخالت ها بوده است و این اصل سیاست خارجی ایران بوده و این اقدام آمریکا دخالت در امور داخلی چین است و مردود است و محکوم می شود.
باید نقش موثری در شکل گیری استانداردهای بین المللی داشته باشیم
وی درباره بررسی دوباره FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام هم عنوان کرد: در مورد FATF نظرات ما کاملا روشن است و بهترین اتفاق این است که نقش موثری در شکل گیری استانداردهای بین المللی داشته باشیم. عدم حضور ما محروم کردن خود از این استانداردها است. بانک مرکزی و نهادهای پولی و مالی باید به صورت مشخص برای همه توضیح دهند نبود ما در آن چه مشکلاتی برای مبادلات بانکی به وجود می آورد.
وی افزود: متاسفیم از فهرست خاکستری به فهرست سیاه برگشتیم ولی به رغم سختی ها وزارت خارجه به تلاشهای خود ادامه می دهد.
منبع:

1399/10/15
15:48:12
0.0 / 5
1267
تگهای خبر: ابلاغ , پرونده , پیگیری , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
محفل