در نشست خبری مطرح شد؛

خطیب زاده: حمله به اماكن دیپلماتیك و مسكونی مردود است

خطیب زاده: حمله به اماكن دیپلماتیك و مسكونی مردود است

محفل: سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه حمله به اماکن دیپلماتیک و مسکونی مردود است، اظهار داشت: ما دنبال تنش نیستیم اما از منافع ملی ایران با تمام قوا دفاع می نماییم و این پیام داده شده است که مسئولیت هر اقدامی برعهده آمریکا و سایر توطئه چین هاست.به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «سعید خطیب زاده» قبل از ظهر امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که به صورت مجازی برگزار شد، فرا رسیدن ایام فاطمیه را تسلیت گفت و با تبریک سال نو میلادی و میلاد حضرت مسیح (ع) عنوان کرد: امیدوارم با کنترل کرونا، هفته آینده نشست خبری با صورت محدود به شکل حضوری برگزار گردد.

وی ضمن اشاره به تحولات سیاست خارجی طی هفته گذشته عنوان کرد: روز گذشته چهارمین برگزاری چهارمین کنفرانس تاریخ روابط خارجی ایران با سخنرانی ظریف راه اندازی شد که تمرکز آن روابط ایران با کشورهای آسیایی بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن اشاره به دیدار روز سه شنبه گذشته ظریف با حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان اظهار داشت: در این دیدار درمورد موضوعات مختلف رایزنی شد. وزیر امور خارجه بار دیگر تصریح کرد چاره قطعی حل و فصل اختلافات در افغانستان گفت وگوهای سیاسی فراگیر با حضور تمامی گروه ها است و بر این مسئله پافشاری می کند و با عنایت به حضور بی ثبات بخش آمریکا در این کشور، همه گروه ها را به گفت وگوهای بین الافغانی دعوت می نماییم.

رایزنی های مشاور نخست وزیر عراق در تهران

خطیب زاده با اشاره به اینکه هفته گذشته نشست وزرای امور خارجه عضو برجام برگزار شد، تصریح کرد: در این جلسه ایران بر لزوم اجرای تعهدات طرفهای مقابل تصریح کرد و آخرین وضعیت در این جلسه غیررسمی و برخط تبادل نظر شد.

وی درباره خبر رسانه های عراقی درمورد سفر یک هیات عراقی به ایران اظهار داشت: این سفر انجام شده است. مشاور نخست وزیر به تهران آمده است. مراودات نزدیک درمورد مسائل مختلف با طرف عراقی داریم.

به گفته سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایشان به دعوت ایران به تهران آمده و در مورد آخرین تحولات رایزنی شده است. این رایزنی ها میان دو طرف معمول است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درمورد اظهارات اخیر مقتدی صدر در خصوص اینکه ایران عراق را زمین درگیری با آمریکا نکند، اظهار داشت: از نظر ایران، حمله به اماکن دیپلماتیک و مسکونی مردود است. در گذشته، اماکن دیپلماتیک ایران در عراق مورد حمله قرار گرفته بود. آنچه ترامپ و پمپئو گفتند، هم محکوم است و هم رد می شود.

خطیب زاده با اشاره به اینکه زمان و محتوای آن بیانیه ها و توییت ها مشکوک و شطینت آمیز است، افزود: ضمن اینکه دنبال تنش نیستیم از منافع ملی ایران با تمام قوا دفاع می نماییم این پیام داده شده است که مسئول هر اقدامی برعهده آمریکا است.

کشورهای همسایه در مقابل سرکشی های کاخ سفید وظایف خویش را انجام دهند

وی با تکیه بر اینکه سیاست ایران حسن همجواری است، بیان نمود: ایران در هیچ مقطعی اختلافات خویش را در منطقه دیگری حل نکرده است. برعکس آن، صادق نیست. آمریکا کشورهای مجاور را پایگاه های ناامنی مقابل ایران کرده است. بارها به کشورهای همسایه و دوست گفته ایم در مقابل سرکشی های رژیم حاکم بر کاخ سفید وظایف خویش را انجام دهند هرچند برپایه منشور ملل متحد در دفاع مشروع از خود تردیدی نداریم.

گزارش سقوط هواپیما در اختیار طرف اوکراینی قرار گرفت

این دیپلمات ارشد درباره ادعای اوکراین درمورد عدم دریافت گزارش سقوط هواپیمای اوکراینی خاطرنشان کرد: ضمن تسلیت به خانواده های داغدار و هم دردی با آنها، این درد و اندوه با ماست. همانطور که هفته قبل هم گفتم، سازمان هواپیمایی کشوری بعنوان نهاد مسئول در حوزه فنی، به مسئولیت خود عمل کرده و گزارش به صورت ویدئو آنلاین در اختیار طرف اوکراینی و طرف های دیگر قرار گرفت.

خطیب زاده با اشاره به اینکه امروز یا فردا گزارش به صورت رسمی به شکل ترجمه ارائه می شود، اظهار داشت: برخلاف طرف هایی که مشغول تجارت از غم و اندوه خانواده ها هستند، بهترین راه، پیگیری حقوقی و عمل برپایه کنوانسیون ها و معاهدات است. امیدواریم در راه درست اندکی از اندوه خانواده ها کم بکنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: ما به مسئولیت خود بعنوان دولت مسئول آگاه هستیم و امیدوار هستیم ابعاد این ماجرا روشن شود.

وی درباره نشست اخیر وزرای امور خارجه عضو برجام اظهار داشت: نشست غیررسمی وزرای خارجه عضو برجام پس از نشست کارشناسی برگزار گردید. این نشست مدت ها برگزار نشده بود. در این جلسه تحولات رخ داده چه در واشنگتن و چه در رابطه با حوزه برجام بررسی و برخی نقطه نظرات توسط طرفین عنوان شد. ظریف به شکل دقیق و روشن مسائل مورد نظر خویش را گفته و توییت کردند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به اینکه در آن جلسه روشن کردیم تعهدات طرف مقابل چه بوده و چه کرده و چه ها نکرده است، عنوان کرد: ظریف تاکید نمودند اروپا در نقض برجام شریک آمریکا است. حجم تجارت ایران و اروپا پیش از برجام، در طول اجرای برجام و پس از آنکه اروپا نتوانست به تعهداتش عمل کند، نشان دهنده مسئولیت های طر ف اروپایی است. گفته شد این آخرین شانس اروپا برای حفظ برجام است.

خطیب زاده اضافه کرد: این هم گفته شد که هرگاه به شکل موثر طرف های دیگر به تعهداتشان عمل کند، ایران همه پنج گام را به عقب برمیگرداند. درباره مصوبه مجلس هم گفته شد طنز تلخی است که نمایندگان دموکراسی در غرب از ما بخواهند مصوبه مجلس را اجرا نکنیم. مکلف به اجرای قوانین مجلس برجام هستیم.

وی ضمن اشاره به دیگر مباحث مطرح شده خاطرنشان کرد: درمورد مسائل دیگر مانند منطقه حرف زیاد است. به صورت روشن گفته شد مسئولیت خیلی از اتفاقات در منطقه ریشه در سلاح و صادرات آن و همینطور حضور نظامی دول غربی در منطقه است.

سردار سلیمانی از ارکان توازن منطقه ای و صلح سازترین ژنرال منطقه بود

این دیپلمات درمورد اظهارات اخیر عادل عبدالمهدی درباره آخرین سفر سردار سلیمانی به عراق و ترور ایشان تصریح کرد: در حال نزدیک شدن به سالگرد شهادت سردار سلیمانی هستیم. ایشان صلح سازترین ژنرال منطقه بوده که میراث ایشان شکست تروریسم و چهره های خشونت بار وهابیسم در منطقه بوده است. افراطی گری شکست نمی خورد و نخواهد خورد جز با خون های پاکی که ریخته شده است.

خطیب زاده با اشاره به اینکه به قول سردار سلیمانی ما ملت شهادتیم، اظهار داشت: آنچه از قول عادل عبدالمهدی گفته شده است، نکته درستی است. دولت عراق میزبان دولت سردار سلیمانی بوده اند. البته پیامی از جانب عربستان دریافت شده بود که خیلی دیپلماتیک نبود. واجد نکاتی بود که از راه شورای همکاری خلیج فارس پاسخ داده شد. سردار پیام ما را می بردند که آن شنیده نشد ولی مکتوب آن بعدا گفته شد.

وی ضمن اشاره به اقدامات وزارت خارجه برای پیگیری شهادت سردار سلیمانی بیان نمود: وزارت خارجه پس از این مسئله به صورت تمام قد وارد ماجرا شد. جلسه ای در صبحگاه شهادت دریافت شد. اصلی ترین هدف ما روشن شدن ماهیت این اقدام دیپلماتیک بود که با ابزارهای دیپلماتیک این هدف را دنبال کردیم. بیشتر از پنج نامه و یادداشت رسمی در شورای امنیت سازمان ملل متحد داده شد.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت خارجه افزود: سردار سلیمانی فقط فرمانده سپاه قدس نیست بلکه یکی از ارکان توازن منطقه ای و یکی از صلح سازترین شخصیت های منطقه بودند. ایشان با رهبران کشورهای منطقه روابط نزدیکی داشتند. آمریکا خطای راهبردی بزرگی انجام داد. بیشتر از ۸۰۰ مقاله در رسانه های مکتوب درباره ایشان منتشر و ۱۸۰ مصاحبه تلویزیونی انجام شده است.

آمرین ترور سردار سلیمانی را به پای عدالت می کشیم

خطیب زاده با اشاره به اینکه سعی کردیم با بی کیفر ماندن اقدام آمریکا مقابله نماییم، خاطرنشان کرد: آمرین این مسئله در دولت آمریکا تا زمانی که در محضر عدالت نیاوریم، متوقف نخواهیم شد. این مسئله پس از ۲۰ ژانویه نیز پیگیری خواهد شد. بخش مهمی از دیدارهای وزیر خارجه در اینباره بوده است. حدودا هیچ دیدار و تماسی نبوده است که وزیر خارجه در این رایزنی نکند.

وی با اشاره به اینکه اگر گزارشگر سازمان ملل این اقدام را تروریستی نامید به خاطر گزارش وزارت خارجه بود، اظهار داشت: بیشتر از چند صد دیدارهای دیپلماتیک با مقامات لشکری و کشوری انجام شده است. نمی گذاریم آمرین و عاملین این اقدام در امان باقی بمانند. این موضوعی نیست که دولت و حاکمیت از این مسئله بگذارد. دولت آمریکا تا روز آخر باید پاسخگوی این مسئله باشد.

به گفته این دیپلمات، این بخشی از اقدامات ماست. بخشی از آنها محرمانه بوده و قابل گفتن نیست. بخشی از اقدامات هم برعهده قوه قضاییه است.

برای متنوع سازی روابط اقتصادی خود از کسی سوال نمی کنیم

خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره عدم صدور گاز ایران به اروپا و نقش روسیه در اینباره اظهار داشت: این سوال مبتنی بر مفروضات رسانه ای است. ایران برای متنوع سازی روابط اقتصادی و خارجی خود از کسی سوال نمی کند ولی اولویت های خویش را دارد. درباره خط لوله صلح بیشتر از یک دهه است که این قرارداد امضا شده است. بیشتر از ۸۰ درصد آن آماده و ساخته شده است ولی طرف پاکستانی کاری عمده ای نکرده است. این قرارداد باردیگر ۵ سال تمدید شده است و امیدواریم این خط لوله به نتیجه برسد.

وی افزود: همکاریهای انرژی ایران برپایه بیشترین منافع است همکاری انرژی ایران با اروپا مختصات خویش را دارد و ما بر مبنای منافع خود عمل می نماییم. پاسخ اینکه با چه بازار همکاری کرده و وارد چه بازاری شویم، با وزارت نفت می باشد ولی این مسائل با وسواس و دقت انجام می شود.

همه می دانند عبور از خط قرمزهای ایران چه ریسکی دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه هم درباره خبر انتشار یافته در خصوص حرکت زیردریایی اتمی اسرائیل به سمت ایران عنوان کرد: این خبر هم برپایه مفروضات رسانه ای است. همه می دانند خلیج فارس برای ایران چه معنایی دارد و ایران چه سیاستی را درمورد منافع و امنیت ملی خود دارد. آنها می دانند عبور از خط قرمزهای ایران، چه ریسک هایی وجود دارد.

خطیب زاده در پاسخ به این سؤال که چرا وزیر امور خارجه با رسانه های منتقد مصاحبه نمی کند، خاطرنشان کرد: هر وقت درخواستی ارائه شود، برای رسانه های منتقد هم وقت داده می شود. درخواست های مصاحبه های زیادی با ظریف می شود. البته ایشان گفت وگوهایی که به همدلی کمک نمی کند را انجام نمی دهد.

وی در پاسخ به ایرنا درباره آخرین وضعیت امضای توافق همکاریهای جامع راهبردی میان ایران و افغانستان با عنایت به سفر حمدالله محب به تهران هم اظهار داشت: سند همکاریهای راهبردی ایران و افغانستان، در مسافرت عراقچی به کابل و حتی قبل از آن، سفر وزیر خارجه افغانستان به ایران نهایی شده و فقط مسائل جزئی و عموما ویرایشی باقی مانده است. امیدواریم این توافق هرچه سریعتر نهایی و بعنوان سند تنظیم روابط امضا شود تا روابط دو کشور در قالب مشخصی قرار گیرد.

سند استراتژیک ایران و چین چندین نوبت میان طرفین مبادله شده است

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگر ایرنا درباره آخرین وضعیت سند همکاریهای راهبردی دراز مدت میان ایران و چین اظهار داشت: در مسافرت آخر ظریف به چین این مورد در ابعاد مختلف بحث شد. متون در چندین نوبت میان طرفین مبادله شده است. این سند یک نقشه راه میان دو کشور است و به جهت آنکه این سند به مباحث روز نمی پردازد، به دنبال تعریف یک سند استراتژیک بلندمدت میان ایران و چین هستیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات وزارت خارجه برای توسعه روابط با کشورهای مختلف بیان نمود: سعی شده سیاست خارجی ایران متوازن باشد. در هفته دولت امسال یک مطلب مبسوطی به صورت گراف و نقشه در روزنامه ایران منتشر و با آمار و ارقام گفته شده چند سفر به اروپا، آفریقا و آسیا و... انجام شده است. در این گزارش همینطور کشورهای هدف و میزان روابط تجاری مشخص شده است.

خطیب زاده خاطرنشان کرد: این گزارش نشان داده است سفرهای زیادی به منطقه، قفقاز، خلیج فارس، ترکیه و پس از آن به آسیا بوده است. سفرها به آمریکا هم جهت شرکت در نشست های سازمان ملل و خیلی از سفرها هم به اروپا به خاطر برجام بوده است. این نشان داده است برخلاف مسائل مطرح شده، اولویت های وزارت خارجه چه بوده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با تکیه بر اینکه دولت به دور از هیاهو و جنجال ها اهداف عالیه مردم و منطقه را در نظر گرفته است، اظهار داشت: به دنبال پروژه های منطقه ای بودیم. چند هفته قبل دومین مرز میان ایران و پاکستان افتتاح شده و به دنبال افتتاح سومین مرز هستیم. علاوه بر این برای نخستین بار خواف – هرات را به هم وصل کردیم.

وی با اشاره به اینکه ایران چهاراه ترانزیتی در منطقه استف اظهار نمود: قراردادهای منطقه ای بسیاری را پیگیری کردیم و دیپلمات های ما با کمک ارکان نظام به دنبال متنوع سازی روابط ایران با دنیا هستند.

خطیب زاده با اشاره به اینکه یکی از ابعاد برجام، خنثی سازی پروژه ایران هراسی، ایران ستیزی و امنیتی سازی ایران بود که از راه پرونده ساختگی هسته ای شکل گرفته بود، اظهار داشت: بخش دیگری از آن به خاطر این بود که روابط خارجی ایران در عرصه سیاسی و اقتصادی متنوع شود. آمارها نشان داده است پس از برجام چه حجمی از مراودات اقتصادی و تجاری با کشورها انجام شده است. اینها می گویند چرا مذاکرات سختی برای نرمال سازی فضا که به نام برجام شناخته می شود، انجام دادیم.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه افزود: امیدوارم همانطور که تاریخ قضاوت درستی خواهد داشت دوستان در رسانه ها روایت درستی از اقدامات در حوزه سیاست خارجی بدهند. وزارت امور خارجه یک وزارتخانه حاکمیتی است و مسیر سیاست خارجی آن هم حاکمیتی است.

وی همینطور درباره اظهارات وزیر امور خارجه آلمان در خصوص اینکه ایران فرصت روابط دیپلماتیک با آمریکا را از دست ندهد، عنوان کرد: من این جمله را این گونه که شما عنوان کردم ندیدم. اینکه کشورها در چه چارچوبی با دیگران همکاری کنند، به خود کشورها مربوط است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: آمریکا ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ بوده و خسارات زیادی به ایران وارد کرده است. قدم اولیه آمریکا بازگشت به تعهداتش ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ است. باید ببینیم آمریکا به تعهداتش برمی گردد. اروپا را هم دعوت می نماییم به تعهداتش و امضایی که کردند، برگردند چونکه توان انجام آنرا دارند.

خطیب زاده درباره کاهش صادرات برق ایران به عراق نیز تصریح کرد: مقامات مسئول در مورد این موضوعات صحبت می کنند. این زیبایی جامعه ایران است که تنوع و تکثر اظهار نظرات کارشناسی وجود دارد و جلوی آن گرفته نمی گردد.

وی با اشاره به اینکه ما پاسخگوی وزارت امور خارجه هستم، نه اظهارات کارشناسان و مقامات غیرمسئول، اظهار داشت: ما در حوزه های مختلف به تعهدات مان عمل می نماییم. در عین حال بعضی مواقع در بعضی شرایط جوی یا شرایط بسیار حاد گرفتار مضایق فنی می شویم و موجب می شود به صورت گذرا مشکلاتی بروز کنید. کما اینکه در داخل هم در مناطقی مانند خوزستان شاهد این اتفاقات هستیم.

تعهدات خویش را زیر پا نمی گذاریم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با تکیه بر اینکه ما هیچ وقت تعهدات خویش را زیر پا نمی گذاریم، بیان نمود: برخی شرکتهای عراقی بدهی های انباشته ای دارند ولی به رغم تمامی فشارها و بدهی های کلان در بعضی حوزه ها به خاطر حسن همجواری اهتمام کرده ایم تعهدات خویش را منوط به این مسائل نکنیم.

این مقام مسئول در وزارت امور خارجه درباره تحرکات اخیر انجام شده در منطقه هم خاطرنشان کرد: به دنبال تنش نیستیم ولی مسئولیت هرگونه ماجراجویی و تنش با ایالات متحده است. ایران درمورد امنیت و منافع خود با کسی شوخی ندارد. امیدواریم عقل بر ماجراجویی جنگ طلبان در کاخ سفید بچربد.

مسئولیت دولت عراق در ماجرای ترور سردار سلیمانی کاملا مشخص است

خطیب زاده درباره فرآیند پیگیری پرونده ترور سردار سلیمانی توسط عراق اظهار داشت: همانطور که عادل عبدالمهدی گفته است، سردار سلیمانی میهمان دولت عراق بوده و در خاک عراق این حمله انجام شده است. مسئولیت دولت عراق کاملا روشن است. با دوستان عراقی زیادی صحبت می کنم و این حس را در رفتار آنها می بینیم که رفتار آمریکا با آنها بعنوان کشور اشغال شده است، آنها را اذیت می کند.

وی با تکیه بر اینکه اخراج آمریکا از عراق سند تاریخی و غرور ملت عراق و صدای ناب و خالص عراقی ها است، اظهار داشت: دیدید یک شرم بزرگ دیگر صورت گرفت و یکی از نقاط تیره و تاریک حضور آمریکا در عراق رقم خورد. ترامپ بی شرمانه چند نفر از قاتلانی که در عراق کودکان بیگناه و مردم را کشته بودند، مورد عفو قرار داد.

این دیپلمات ارشد با تکیه بر اینکه اینها خنده های تلخی برای منطقه و حقوق بشر است، عنوان کرد: فکر نمی کنم کسی بتواند در غرب در ادعای حقوق بشری سر بلند کند. دولت عراق بیشتر از پیش به مسئولیت خود عمل خواهد نمود. عاملان، آمران و معاونین چه در داخل و چه در خارج از عراق باید به پیشگاه عدالت حاضر شده و مجازات شوند. ما اجازه بی کیفر بودن این مسئله را نمی دهیم.

خطیب زاده درباره سفر هیأت عراقی به ایران و آوردن نامه ای درباره حشد الشعبی خاطرنشان کرد: این سفر به دعوت ایران انجام شد. درباره گمانه زنی های رسانه ای تعجب می کنم. رایزنی هایی با دوستان در عراق داشتیم و به دعوت ما آمدند و آخرین موضوعات مورد رایزنی قرار گرفته است.

برای هر سناریویی پاسخ آماده داریم

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا پیشبینی می کنید دولت ترامپ در ایام باقیمانده اقدام نظامی مقابل ایران انجام دهد؟ اظهار داشت: پیشبینی نه کار سیاستمداران است، نه دیپلمات ها و حتی کار محققان هم نیست. اما ما بعنوان یک دولت برای هر سناریویی آمادگی داریم و به همه سناریوها فکر می نماییم و برای هر سناریویی، پاسخ آماده داریم. امیدواریم ایشان دست از تنش آفرینی در آخرین روزهای خود در کاخ سفید دست بردارند و میراث بدتری از خود به جای نگذارند.

وی در پاسخ به سوال درمورد مشکلات عدم پیوستن ایران به FATF برای خرید واکسن کرونا اظهار نمود: درباره واکسن وزارت بهداشت باید با جزئیات پاسخ دهد. تا جایی که به وزارت امور خارجه مربوط است، هیچ درخواستی بی پاسخ نمانده است. در مسافرت وزیر امور خارجه به آمریکای لاتین موضوع مورد پیگیری قرار|گرفت و به جاهای خوبی رسیده است.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه وزارت بهداشت دو مسیر مستقل را برای خرید واکسن طی کرده است، خاطرنشان کرد: بخشی از کار به بخش دولتی و بخشی به بخش خصوصی واگذار شده است. بانک مرکزی باید پاسخ دهد که آیا نبودن در FATF ضروری و قطعی است یا خیر و البته بانک مرکزی پاسخ آنرا داده است.

به گفته خطیب زاده، اینکه بخش خصوصی نتواند دارو یا چیز دیگری را بخرد، به خاطر اینکه عضو برخی استانداردهای بین المللی نیستیم، پوشیده نیست. درباره واکسن کرونا باید از بانک مرکزی و وزارت بهداشت بپرسید و از مسیر متفاوتی تامین ارز می شود و برخی کشورها مجوزهای خاص را از برخی نهادهای آمریکایی گرفتند، هرچند که ما این مسیرها را قبول نداریم.

وی در عین حال اظهار داشت: FATF را باید در فضای حقوقی و فنی بررسی کرد و از موضوعات احساسی، حزبی و جریانات سیاسی فاصله گرفت چون آنچه به منافع ملی ایران برمی گردد، باید در بستر غیر حزبی بررسی شود.

درباره استفاده از تاسیسات مشترک به نتایج خوبی با جمهوری آذربایجان رسیده ایم

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سفر معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان به ایران هم اظهار داشت: ما در بعضی از شهرهای اشغالی که آزاد شدند، تاسیسات مشترک داریم و درباره جزئیات اینها مذاکره کرده و به توافقات خوبی رسیدیم و برخی هم به امضا نزدیک شده است که در جای خود گزارش خواهد شد.

خبرنگاری از خطیب زاده پرسید که آمریکا در قطر در حال تحرکاتی است. پاسخ ایران به این مسئله چیست که وی در اینباره اظهار داشت: ما به صورت روشن گفته و هشدار داده ایم که مسئولیت هرگونه توطئه چینی با آمریکا است. برخی شیطنت ها را شنیده ایم. به آمریکا و دوستان در منطقه پیام داده ایم که آمریکا در ایام پایانی حیات خود در کاخ سفید دست به ماجراجویی جدیدی نزند.

این دیپلمات ارشد افزود: به دنبال تنش در منطقه نبوده و نیستیم. در عین حال درباره دفاع از کشور ذره ای تردید نداریم. همه امتحان کرده اند و پاسخ های ما را دیدند. امیدواریم عقلایی که در واشنگتن هستند، تنش زدایی کنند.


1399/10/08
23:58:15
5.0 / 5
1345
تگهای خبر: اقتصاد , پرونده , پیگیری , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان محفل
محفل