نماینده مجلس:

خواب و خیالهای نوعثمانی گری تعبیر نخواهد شد

خواب و خیالهای نوعثمانی گری تعبیر نخواهد شد

به گزارش محفل نماینده مردم ورزقان با تاکید بر اینکه خواب و خیال های نوعثمانی گری اردوغان تعبیر نخواهد شد، اشاره کرد: این اظهارات هیچ خاستگاه و اقبالی میان مردم آذربایجان نداشته و جمهوری اسلامی هم در حفظ تمامیت ارضی و امنیت مرزهای خود با کسی تعارف ندارد.


«الهوردی دهقانی» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا با اشاره به اظهارات مداخله جویانه اردوغان در مراسم رژه پیروزی در باکو اظهار داشت: ظاهراً طبع شعر آقای اردوغان گل کرده و چنین شعری به زبان آورده است ولی به سبب عدم آشنایی به فرهنگ و ادبیات آذربایجان گاف داده است.
وی افزود: آقای اردوغان با این اظهار نظر نسنجیده هم ضد تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان صحبت کرده و هم در مسائل ایران دخالت کرده است.
نماینده مردم ورزقان در مجلس اظهار داشت: ظاهرا آقای اردوغان یادش رفته که در کودتای چند سال اخیر چه کسی منجی او شد و نمی داند که اگر ایران نبود الان چه سرنوشتی در انتظارش بود.
وی اظهار داشت: واقعیت این است که سرزمین مادری کشورهایی مانند جمهوری آذربایجان، ارمنستان و قره باغ ایران است و در تمام این سال ها هم روابط ایران با هر سه کشور مبتنی بر حسن همجواری و برادرانه بوده است.
وی با اشاره به موضع گیری وزیر امور خارجه و احضار سفیر ترکیه در تهران اظهار داشت: پاسخ وزیر امور خارجه به اظهارات مداخله جویانه اردوغان و احضار سفیر این کشور در تهران خوب بود منتهی بنظر می رسد دستگاه دیپلماسی باید قاطعیت بیشتری داشته باشد.
دهقانی اشاره کرد: جمهوری اسلامی ایران همانطور که در قبال تحولات ماههای اخیر قره باغ موضع گیری اصولی و کاملا روشن داشته و اشغالگری و سلطه طلبی را محکوم نمود، سلطه گری را از طرف هر کسی و در هرجایی باشد، مذموم می داند و اجازه نمی دهد کشوری ادعای سلطه گری داشته باشد.
نماینده مردم ورزقان با اعلان اینکه خواب هایی که اردوغان می بینند حتما تعبیر نخواهد شد، اظهار نمود: مردم آذربایجان در اغلب نقاط عطف تاریخی جلودار حرکت های سیاسی و اجتماعی ایران بودند و برای همین است که مقام معظم رهبری فرمودند که آذربایجان سر ایران است اگر هم یک سری افراد یا ایادی بیگانه حرف هایی را بر زبان می آورند، این حرف ها هیچ خاستگاه و اقبالی در بین مردم آذربایجان ندارد.
وی تصریح کرد: هرچند اردوغان می خواهد استراتژی نوعثمانی را در منطقه اشاعه دهد اما خودش هم می داند که گرفتار خیال خام است و این خوابها تعبیر نخواهد شد.
دهقانی با یادآوری اینکه مردم جمهوری آذربایجان شیعه و دلبسته ائمه اطهار هستند و به هیچ وجه اندیشه ها و رویکردهای عثمانی گرایانه را قبول نمی کنند، از دولت جمهوری آذربایجان هم خواست در سیاستها و اقدامات خود هوشیاری بیشتری داشته باشد و مراقب دسیسه هایی باشد که ممکنست بیگانگان در قبال تحولات منطقه داشته باشند.
وی اشاره کرد: جمهوری اسلامی ایران همانطور که بارها در عمل نشان داده در حفظ امنیت و تمامیت ارضی و امنیت مرزهای خود با کسی تعارف ندارد و اجازه نمی دهد در مرزهای خود افراطی گری و سلفی گری پا بگیرد.منبع:

1399/09/21
22:35:28
5.0 / 5
1388
تگهای خبر: دولت , رهبری , مجلس , نماینده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان محفل
محفل