سخنگوی دولت اعلام كرد

آخرین موضع ایران برای مذاكره مجدد با آمریكا

آخرین موضع ایران برای مذاكره مجدد با آمریكا

به گزارش محفل سخنگوی دولت اعلام نمود: تا قبل از بازگشت آمریکا به نقطه ای که خودرا از انجام تعهداتش جدا کرد، امکان بررسی مذاکرات تازه ای اساسا وجود ندارد.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، علی ربیعی در نشست خبری هفتگی خود که در امتداد رعایت پروتکل های بهداشتی، به صورت ویدئوکنفرانس انجام شد اصرار کرد که لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مبتنی بر واقعیت های امروز کشور و با نگاهی به آینده نزدیک در کوشش برای بهبود آینده بهتر شکل گرفته است.

تلاش دولت برای واقعی بودن منابع لایحه بودجه ۱۴۰۰
وی اظهار داشت: تلاش دولت بر این بوده که منابع و درآمد های پیش بینی شده کاملا واقعی باشند و مصارف اجتناب ناپذیر کاملاً پوشش داده شود و هزینه غیرضروری نیز افزایش نباید.
وی اضافه کرد: یکی از کوشش های دولت در سالهای گذشته این بوده است که لایحه بودجه از اتاق ها و کمیسیون های دربسته خارج و در منظر افکار عمومی و نظارت همگان قرار گیرد و امروز بودجه بیش از هر زمان دیگر در دسترس جامعه است. همین طور شایان ذکر است لایحه بودجه از نظر سیاست های مالی، با هدف تحریک بخش تقاضا، خروج از رکود و حرکت به سمت رشد و رونق اقتصادی و بمنظور حفظ قدرت خرید مردم و پشتیبانی از حقوق بگیران و اقشار موردنیاز حمایت، انبساطی تنظیم شده است و از سویی در اجرا، کاهش هزینه های غیرضروری دولت و اولویت بندی مخارج مدنظر است.
وی در ادامه به بیان خاصیت های مهم لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ پرداخت و اهم آنرا به این شرح اعلام نمود:
۱- مقابله با فقر مطلق و تاکید بر معیشت مردم و دنبال کردن سیاستهای حمایتی
۲- حمایت جدی از حوزه بهداشت، درمان و سلامت و مقابله فعالانه با آثار ناشی از شیوع کرونا
۳- پشتیبانی از تولید و گسترش اشتغال به خصوص خرد، کوچک و متوسط
۴- تکمیل و تجهیز طرح های عمرانی و زیربنایی خصوصاً در حوزه توسعه حمل و نقل ریلی و اتصال به شبکه های ریلی حومه شهرها، آزاد راه ها و قطارهای شهری، بهداشت و درمان، آب و کشاورزی و توسعه صنعتی و معدنی
۵- اصلاح ساختاری با نگاه به افزایش درآمدهای پایدار، ایجاد شفافیت، کارآیی هزینه ها و اصلاحات نهادی
۶- پشتیبانی از صادرات غیرنفتی با تاکید بر مبادلات با کشورهای همسایه
۷- تقویت و توسعه سامانه ها و خدمات دولت الکترونیک
۸- تقویت زیرساخت ها و تجهیزات آموزش مجازی در امتداد آموزش فراگیر و ازراه دور با هدف ارتقا فاکتورهای آموزشی در مناطق محروم و تقویت آموزش های مهارتی و فنی و حرفه ای
۹- تمرکززدایی در امور بودجه استانها و اعطای اختیارات به شورای برنامه ریزی و توسعه استانها، تقویت اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استانها و توجه به ارتقای فاکتورهای برخورداری مناطق کمتر توسعه یافته با هدف ایجاد تعادل های منطقه ای در توزیع اعتبارات استانی.

رشد ۲۰ درصدی بودجه ۱۴۰۰ در مقایسه با امسال
ربیعی در ادامه با بیان اینکه لایحه بودجه کل کشور در سال آینده، ۲۴۳۵ هزار میلیارد تومان (با احتساب ارقام دوبار منظور شده) است که در مقایسه با بودجه کل امسال، ۲۰ درصد رشد داشته، اضافه کرد: لایحه بودجه شامل ۸۴۱ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی، ۸۸ هزار میلیارد تومان درآمدهای اختصاصی و ۱۵۶۱ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت های دولتی، مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانک ها است.
وی افزود: یکی از مهمترین دستاوردهای لایحه بودجه سال آینده، کاهش نقش منابع حاصل از فروش نفت خام در بودجه جاری است. بنابر تصمیم دولت، در بودجه جاری سال آینده، بیش از میزان فروش نفت در دوران پیش از تحریم، فروش نفت دیده نشده است. همین طور حفظ ارزش پول ملی یکی از خاصیت های لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ است.
سخنگوی دولت اشاره کرد: به رغم برخی سفارش ها در خصوص افزایش نرخ تسعیر ارز که در زمان تنظیم بودجه مطرح بود، دولت بمنظور تقویت ارزش پول ملی، جلوگیری ازکاهش قدرت خرید مردم و اجتناب از آثار تورمی آن، حاضر به انجام این کار نشد. واردات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی، با ارز ۴۲۰۰ تومان حفظ شده است اما پیش بینی شده است در صورت محرز شدن آثار منفی حفظ ارز ۴۲۰۰ تومانی نسبت به آثار تورمی اصلاح نرخ ترجیحی تسعیر ارز، اصلاح نرخ ارز ترجیحی به نرخ ETS (نرخ سامانه معاملات الکترونیکی) انجام و صددرصد درآمد ناشی از این اصلاح برای معیشت و سلامت مردم مصرف شود.

سهم نفت در لایحه بودجه ۱۴۰۰
وی در ادامه با یادآوری اینکه درباب لایحه پیشنهادی بودجه ابهاماتی در طول این مدت مطرح گردیده است که بر بعضی از آنها پاسخ داده می شود، به پاسخ یه این ابهامات به صورت دسته بندی شده پرداخت و اظهار داشت: باید توجه داشت تولید و فروش نفت مساله ای منفی نیست، ما باید نفت را صادر نماییم و فروش نفت بمنظور توسعه کشور، وابسته کردن جهان به ایران و حضور در بازارهای بین المللی مهمست و آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که درآمد ناشی از فروش نفت را در بودجه جاری هزینه نکنیم و درآمدهای حاصل از آنرا برای رفاه مردم، تقویت، نگهداشت و توسعه زیربناها و زیرساختهای کشور که مورد استفاده نسل های آینده نیز می باشد، به کار بگیریم. تصمیم بنیادی دولت این است که نفت برای توسعه زیرساخت ها و حمایت اجتماعی از زندگی مردم مصرف شود.

سهم محرومین از بودجه سال آینده
وی افزود: ابهام بعدی درباب عدالت و توجه به محرومین است. قابل ذکر است حفظ معادل ۸ هزار میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی با ارز ۴۲۰۰ تومانی در این راستا بوده است. دولت دراین زمینه اندیشیده است که این یارانه به جامعه هدف خود برسد و بدون عوارض منفی و ایجاد رانت، مردم از آن بهره ببرند.
وی اضافه کر د: افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارکنان و بازنشستگان پیش بینی اعتبار معادل ۱۸ هزار میلیارد تومان بابت کاهش فقر مطلق بوسیله پرداخت مستمری و یارانه نگهداری به مددجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی به تعداد سه میلیون و دویست و چهل هزار خانوار با ۳۲ درصد رشد نسبت به سال جاری رشد ۱۰۹ درصدی اعتبارات صندوق های بازنشستگی کشوری، لشکری و صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد از ۸۶ هزار میلیارد تومان امسال به ۱۸۰ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ پیش بینی اعتبار معادل ۳۱ هزار میلیارد تومان بابت پرداخت کمک معیشتی به ۶۰ میلیون نفر استمرار پرداخت های یارانه نقدی خانوار (۴۲ هزار میلیارد تومان) و پرداخت کمک معیشتی (۳۱ هزار میلیارد تومان) از محل اعتبارات هدفمندسازی یارانه ها در سال آتی احتساب بیمه درمان رایگان ۳۰ میلیون نفر از جمعیت کشور بوسیله سازمان بیمه سلامت ایران و پرداخت حق بیمه آن توسط دولت رشد ۶۴ درصدی اعتبارات بنیاد شهید و امور ایثارگران (۱۸۰۰۰ میلیارد تومان به ۲۹۵۰۰ میلیارد تومان) پیش بینی اعتبار بابت پرداخت قسمتی از حق بیمه بازنشستگی اقشار خاص همچون زنان سرپرست خانوار، رانندگان، قالیبافان، باربران و خادمان مساجد (تعداد ۲ میلیون نفر) پیش بینی اعتباری معادل ۱۷۰۰ میلیارد تومان بابت اجرای قانون پشتیبانی از معلولان (۳۱درصد رشد نسبت به سال گذشته) پیش بینی اعتباری معادل ۱۴۲۰ میلیارد تومان بابت پرداخت مستمری به ۱۰۰ هزار رزمنده معسر (۳۳ درصد رشد نسبت به سال گذشته) و از طرف دیگر با افزایش فروش نفت، برنامه های حفظ اشتغال، اشتغال زایی جدید و پشتیبانی از مشاغل کوچک پیگیری خواهد شد. گسترش سلامت و کاهش هزینه های مردم پیش بینی شده است و ۳۰ درصد از آحاد جامعه برق و گاز رایگان دریافت خواهند کرد.
ربیعی در ادامه با خاطرنشان اینکه درباب اصلاح ساختار بودجه قابل تاکید است آن بخش از برنامه های اصلاح ساختار که قابلیت اجرا در سال آینده را دارند در دو بخش «درآمدزایی پایدار و ثبات اقتصادی» و «کارایی هزینه ها و شفافیت و چابک سازی دولت» باشد آنها را به این شرح در لایحه بودجه اعلام نمود: الزام به شناسایی و ثبت کل اموال دولت در سامانه واحد و مولدسازی دارایی های دولت با پیش بینی سازوکارهای آن در لایحه دولت ایجاد امکان فروش اموال دولت در قالب ETF و مردمی سازی اقتصاد الزام به اجرای بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد استفاده از سازوکار اعتبارات اسنادی در فروش سوخت و خوراک پتروشمی ها تنوع در روش های تامین مالی دولت با انواع روش های استفاده از بازار سرمایه و هم افزایی بازارهای پولی و مالی با اجرائی شدن و تقویت عملیات بازار باز تامین ۲۸۵۰ میلیارد تومان برای توسعه جامع حدنگار (کاداستر) جهت اتمام کاداستر اراضی ملی و منابع طبیعی کشور، اراضی دولتی و اراضی کشاورزی شفاف سازی و ساماندهی پرداخت ها و بودجه شرکت های دولتی اجرای برنامه پرداخت به ذینفع نهایی پیاده سازی برنامه شناسه واحد دریافت و پرداخت در خزانه توسعه دولت الکترونیک در گردش وجوه و پرداخت و تخصیص الکترونیک اجرای نظام کدینگ واحد بصورت اتصال سامانه های سازمان امور استخدامی، سازمان برنامه و بودجه، دیوان محاسبات کشور، وزارت امور اقتصادی و دارایی جهت مدیریت یکپارچه مالی دولت اجرای برنامه اسناد الکترونیکی مالی دولت.

سهم در آمدهای مالیاتی سال آینده دولت افزایش می یابد
سخنگوی دولت در ادامه درباب رقم پیش بینی شده برای درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ اظهار داشت: این رقم باتوجه به ظرفیت های قانونی و پایه های مالیاتی موجود و شرایط فعلی کسب وکارها پیش بینی شده است. بدیهی است در صورت هرگونه اصلاح قوانین مالیاتی همچون اصلاح قانون مالیات های مستقیم، افزایش پایه های مالیاتی، لغو قوانین مربوطه درباب اعطای معافیت های مالیاتی و اجرائی شدن کامل قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان میزان درآمدهای مالیاتی در سال آینده نسبت به ارقام پیش بینی شده افزایش خواهد یافت.
وی همین طور اشاره کرد که دولت انتظار دارد در بررسی لایحه بودجه به نحوی عمل شود که درآمدهای غیرقابل وصول اضافه نشود.

مرگ و میرهای کرونائی ۲۰ درصد کم شد
ربیعی در ادامه این جلسه خبری به تشریح آخرین وضعیت بیماری کرونا پرداخت و اظهار داشت: گزارشها حاکیست که مصوبات چند هفته اخیر ستاد ملی نقش به سزایی در کاهش بروز مرگ و میر داشته است. کاهش حدود ۲۰ درصدی بستری و مرگ و میر در اثر تدابیر انجام شده، با کوشش های کادر درمان و همراهی مردم بدست آمده است.
وی اضافه کرد: روند نزولی در بیشتر استانهای کشور شروع شده ولی در استانهای شمالی گلستان، گیلان، مازندران، اردبیل و قزوین هنوز شیب نزولی شروع نشده یا کمتر از میانگین کشوری است. سیر بیماری در تهران، نزولی ولی شکننده است. میزان رعایت پروتکل ها توسط مردم به بیش از ۸۵ درصد رسیده است، و هم اکنون ۶۴ شهر قرمز، ۲۷۸ شهر نارنجی و ۱۰۶ شهر زرد رنگ داریم.
سخنگوی دولت با اعلان اینکه اقدامات نظارتی و اعمالی نیروی انتظامی در دو هفته گذشته بسیار موثر و مفید واقع شده که قابل تقدیر است، افزود: اعمال نظارت و جریمه و پلمپ توسط نیروی انتظامی کاملا تشدید شده است و آثار آن کاملا مشهود است. در اثر کاهش ترددها، تصادفات خسارتی، جرحی و فوتی نیز کاهش یافته است. انجام محدودیت هوشمند بسیار موثر بوده و ادامه خواهد یافت.

محدویت های ۹ شب تا ۴ بامداد اثر بخش بود
وی همین طور اعلام نمود: محدودیت های ۹ شب تا ۴ بامداد هم در ارزیابی های انجام شده اثربخش بوده است و نیاز است در شهرهای قرمز و نارنجی این طرح ادامه یابد.
سخنگوی دولت با تاکید بر رعایت شدید پروتکل ها اشاره کرد: همکاری مردم و مراعاتها در چند مرحله اثرگذاری دارد که شامل کاهش شیوع بیماری به صورت معمولی و کم شدن بستری در بیمارستان می شود و این موجب می شود که خدمت رسانی به بیماران بدحال بیشتر انجام شده و موجب کمتر شدن مرگ و میر بیماران شده و امکان زنده ماندن بیماران بیشتر خواهد شد.
وی افزود: اجرای طرح شهید سلیمانی بسیار زیاد بر قطع زنجیره شیوع اثر خواهد داشت. افرادی که تستشان مثبت اعلام می شود هم وظیفه فردی خودشان هست و هم وظیفه عمومی و دستگاههای نظارتی جامعه است که این افراد را قرنطینه کنند و سفارش اکید داریم افراد نزدیک به این مبتلایان مناسب می باشد خودرا قرنطینه نمایند. - سفارش می نماییم افرادی که با یک ربع به فاصله کمتر از دو متر با فردی که تستش مثبت شده ارتباط داشته اند خودرا قرنطینه کنند که زنجیره انتقال ویروس را سریعتر بتوانیم قطع نماییم.
ربیعی در ادامه اعلام نمود: تا حالا با رصد بیماران کرونا مثبت تا حالا از ورود ۴۶۰۰ نفر به هواپیما، قطار، اتوبوس، اسنپ و... ممنوعیت به عمل آمده است. بیشترین نگرانی ما درباب دوره همی ها خانوادگی در مراسم شب یلداست که امیدواریم مردم با رعایت پروتکل ها بهداشتی و عدم حضور در دورهمی های خانوادگی به قطع زنجیره ویروس کرونا کمک کنند.
وی اشاره کرد: از همکاری و هماهنگی ملی برای کاهش شیوع بیماری قدردانی می نماییم. از مردمی که سختی های دوران کرونا را متحمل می شوند قدردانی می نماییم، از کادر نظام سلامت نیز همه ما و جامعه سپاسگزاریم.

دانشجویان بیشتر تلاش کنند
سخنگوی دولت در ادامه با تبریک ۱۶ آذر (روز دانشجو) اظهار داشت: روز دانشجو سنتی است که از سال ۱۳۳۲ تا به امروز در دانشگاهها گرامی داشته می شود. ۱۶ آذر در سال ۱۳۳۲ و چه سال های پس از آن همیشه سبب روشنگری و مرور مهمترین دغدغه های سیاسی اجتماعی توسط دانشجویان در دوره های مختلف کشور بوده است. این روز فرصتی است برای مرور علل پیروزی انقلاب اسلامی و پیمودن این مسیر. از این فرصت استفاده می کنم و دانشجویان را به تلاش بیشتر و تعمق بخشیدن در فعالیت هایشان دعوت می کنم.
وی افزود: امروز کشور در مقطع حساس سیاسی، اجتماعی و اقتصادی به سر می برد و با بیماری کرونا هم روبروست. علاوه بر جهد علمی بیشتر که نیازمند رشد و توسعه کشور و زمینه ساز عبور از شرایط تحمیلی و سخت بر ایران است. دانشجویان امروز باید به صورت داوطلبانه در مسائل مختلف همچون مسائل اجتماعی ورود کنند و نباید اجازه دهند موضوع کرونا خللی در کنش های اجتماعی و دانش افزایی آنان بوجود آورد.

برنامه های دولت برای پشتیبانی از لطمه دیدگان کرونا
سخنگوی دولت در ادامه این جلسه در پاسخ به پرسشی درباره آخرین وضعیت حمایت های دولت از لطمه دیدگان کرونا اظهار داشت: دولت در برنامه ریزی. های خود در مورد پشتیبانی از واحدهای که عموما خدماتی هستند و هم شاغلان کار از دست داده و اقشاری که فاقد درآمد ثابت بوده اند و یا دارای درآمد کم بوده اند اقداماتی را درنظر گرفت.
وی اضافه کرد: در جهت پشتیبانی از بنگاه ها برای حفظ مشاغل مبلغ ۱۴ هزار میلیارد تومان وام اختصاص یافته تا حالا به بانک ها معرفی شده. اند. همین طور حمایت هایی مانند تعویق و تقسیط مالیاتی و سایر عوارض تعیین شده است.
ربیعی با اعلان اینکه برای پشتیبانی از افراد بیکارشده بیش از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه بیکاری قرار گرفته اند، تصریح کرد: برای پشتیبانی از اقشار هدف وام یک میلیون تومانی دوم، تا حالا به ۴.۵ میلیون خانوار که درخواست داشتند پرداخت شده است. گمان می رود تعداد زیادی از افراد از این وام باخبر نشده باشند برای همین قرار شد به این افراد از طرف دولت پیامک ارسال شود و در صورت تایید وام آنها نیز پرداخت گردد.
سخنگوی دولت با اشاره به برنامه کمک معیشتی اظهار نمود: این مصوبه ستاد ملی کرونا بوده و برای ۴ ماه پیش بینی شده است و مربوط به سال آینده نیست. و مقرر است که از ماه آذر نیز پرداخت گردد. جامعه هدف افراد لطمه دیده از کرونا ببش از ۳۴ میلیون نفر خواهد بود.
وی افزود: همین طور به سبب محدودیت منابع و عدم امکان تحقق منابع پیش بینی شده در مصوبه مجلس و بمنظور همراهی و هماهنگی برای رسیدگی به مردم، جلساتی بین دستگاه های مسئول در دولت و مجلس برگزار شده است و این جلسات ادامه دارد. مساله اصلی ما محل تعیین منابع بود امیدواریم بتوانیم با منابع موجود تلفیقی از دو طرح را اجرائی نماییم.

دولت بعدی آمریکا می داند برای جلب نظر ایران چه کار باید انجام دهد
ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره موضع تهران در زمینه اظهارات برخی مقامات خارجی برای توافق بهتر با ایران، اظهار داشت: به زبان ساده بازگشت به شرایط ۲۸ اردیبهشت ۹۷ یا ۱۸ می ۲۰۱۸ یعنی همان روزی که آمریکا به انجام تعهداتش خاتمه داد، چیزی است که ما انتظار داریم آمریکا با همان سرعتی که ترامپ چنین کاری را انجام داد و البته بدون هیچگونه پیش شرطی، انجام دهد و تمام روندهای مخرب طی شده را معکوس کند. دولت بعدی آمریکا به خوبی می داند که چه کارهایی را برای جلب اطمینان ایران باید انجام بدهد و از چه اقدامات زیانباری که می تواند به دیپلماسی لطمه بزند، خودداری کند.
سخنگوی دولت اشاره کرد: تا قبل از بازگشت آمریکا به نقطه ای که خودرا از انجام تعهداتش جدا کرد، امکان بررسی مذاکرات تازه ای اساسا وجود ندارد.

مذاکره در مورد برجام از نظر ما تمام شده است
وی در پاسخ به پرسشی درباره اعلام تمایل ژاپن و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس برای حضور و مذاکرات جدید برجام، اشاره کرد: ما بطورکلی از نقش آفرینی بیشتر ژاپن بعنوان یک کشور دوست و شریک مهم در مسائل بین المللی استقبال می نماییم. اما مذاکرات برجام از دیدگاه ما تمام شده و قرار نیست مذاکرات تازه ای انجام بگیرد که نیازی به تجدید ساختار مذاکرات وجود داشته باشد. امروز تنها مسئله باقی مانده، بازگشت همه طرف ها به تعهدات. شان مطابق توافق انجام گرفته است و این مساله پیچیده ای نیست.
ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره نظر دولت در زمینه متناسب سازی حقوق کارگران با تورم، اظهار داشت: فکر می کنم سوال دارای گزاره های نامرتبط است. آنچه در قانون بودجه تصویب شده برای حقوق کارمندان دولت می باشد و نه کارگران. اساسا دولت درباب حقوق کارگران در لایحه بودجه تصمیمی نمی گیرد.
سخنگوی دولت با یادآوری اینکه افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارمندان بر طبق پیش بینی تورم سال آینده توسط بانک مرکزی صورت گرفته است، اظهار نمود: اعتبار پرداخت حقوق در سال ۱۸۷ هزار میلیارد تومان بوده که در بودجه ۱۴۰۰ به ۳۲۲ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. یعنی علاوه بر ۲۵ درصد افزایش حقوق، افزایش فوق العاده ویژه کارکنان در بودجه ۱۴۰۰ پیش بینی شده است
. وی ادامه داد: در زمینه حوزه سلامت نیز مقرر شده ۵۳ هزار نفر استخدام شوند و فوق العاده ویژه حوزه سلامت هم ۱۵۰ درصد رشد داشته است. همین طور همسازی سازی بازنشستگان لشکری و کشوری در سال ۹۹ انجام شده که از ۸۵ هزار اعتبار به ۱۴۵ هزار میلیارد رسیده و ۷۰ درصد رشد داشته است.
ربیعی با تاکید بر اینکه اساسا دولت به شیوه های مختلفی به دنبال کاهش فشار از دوش حقوق بگیران ثابت است، اظهار نمود: اما حقوق کارگران بر طبق تصمیم شورای عالی کار است که معمولا اسفندماه با سه جانبه گرایی کارگران، کارفرما و دولت تصویب می شود و ارتباطی با بودجه دولت ندارد.

ترور شهید فخری زاده همچنان در حال بررسی است
سخنگوی دولت در پاسخ به پرسش ایسنا درباره آخرین وضعیت شناسایی عوامل ترور شهید فخری زاده، اظهار داشت: تا آنجایی که اطلاع دارم موضوع توسط وزارت اطلاعات در حال پیگیری است و بررسی سرنخ ها و ابعاد ماجرا همچنان ادامه دارد. با روشن ترشدن ابعاد این حادثه تروریسیتی، وزارت اطلاعات اساسا اطلاع رسانی های لازم را انجام خواهد داد.

اقدامات ایران برگشت پذیرند
وی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه بتازگی تروئیکای اروپا از نصب سانتیفیوژها در نظنز ابراز نگرانی کرده اند و اینکه در زمینه نصب و نگرانی های طرف اروپایی پاسخ دولت چیست، اشاره کرد: اقدام ایران برای نصب ۵۰۰ سانتیفیوژ در نطنز از مدت ها قبل و در امتداد کاهش متوازن تعهدات به سبب خروج آمریکا از برجام پیش بینی شده بود. سانتیفیوژهای نصب شده از نسل IR2M هستند و ۵ تا ۶سو ظرفیت دارند که نسبت به IR1 حدود ۶ برابر توان غنی سازی بیشتری دارد.
ربیعی تصریح کرد: آنچه ایران انجام داده در قالب گام های پنجگانه کاهش تعهدات برجامی است و این مساله به آژانس بین المللی انرژی اتمی هم گزارش شده و نصب این نسل از سانتیفیوژها تحت نظارت آژانس است.
وی تاکید کرد: درباب سانتریفیوژها دو نکته را باید اضافه کنیم؛ یکی اینکه این اقدامات در قالب برجام و حقوق مندرج در آن برای طرفین انجام می گیرد و دیگر اینکه همانطور که بارها گفته ایم تمام اقدامات ما برگشت پذیرند و هر زمان که آمریکا به تعهداتش برگشت، به سرعت به وضعیتی که در برجام توافق کرده ایم بازخواهیم گشت.

موضع دولت برابر مصوبه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی
سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی در خصوص واکنش شورای عالی امنیت ملی درباره قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و چگونگی اجرای آن در دولت، اشاره کرد: حرف دولت این بود که وقتی قانونی به این مهمی بر زندگی روزمره و معیشت مردم، اقتصاد و سیاست خارجی اثر می گذارد، دولت باید طرف مشورت قرار می گرفت. بعضی از قوانین مختص یک زمان نیستند و تمام مسائل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی را متاثر می کنند و به شدت تحت تاثیر قرار می دهند.
ربیعی اضافه کرد: اگر این موارد مربوط به حوزه کلان ملی و امنیت کشور باشد، انتظار این بود که نظرات اعضای دولت در شورای عالی امنیت ملی دریافت می شد و در یک اجماع عمومی و با نظر کارشناسان انجام می گرفت. دولت به این روند تاکید داشت و مسأله از آنجا شروع شد که سخنگوی هیأت رئیسه مجلس گفت، ما برای این طرح هماهنگی های لازم را به عمل آوردیم و بیش از ۲ ماه با دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی مذاکره داشته ایم.
وی تصریح کرد: با طرح این سخن، مناقشات بعدی پیش آمد که منجر به ارائه بیانیه از طرف دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی شد و ابهاماتی درباب دبیرخانه و شورای عالی امنیت ملی پیش آورد.
سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه آنچه بر طبق قانون و بخشنامه و تجربه زیست ۱۴ ساله داشته. ام، دبیرخانه قسمتی از دستگاه اداری و ستادی شورای عالی امنیت ملی است، اشاره کرد: به سبب قانون بواسطه رئیس شورا، دبیر مشخص می شود و ساختار آن به تصویب دولت می رسد. اما کار دبیرخانه تجمیع دیدگاه ها و کار کارشناسی و ارائه جمع بندی به رئیس شورا است. همین طور حدود اختیارات و وظایف شوراهای فرعی را قانون معین می کند و تشکیلات آنها را به تصویب شورای عالی امنیت ملی می رساند.
ربیعی با اعلان اینکه ورودی های دبیرخانه مشخص است، اظهار نمود: کانال اول ارجاعات مستقیم رئیس جمهوری بعنوان رئیس شورا و کانال دوم ارجاعات رهبری که توسط رئیس جمهوری ارجاع می شود یا مصوباتی که به سبب آن، دبیرخانه در زمینه ای مسئولیت می یابد، است و آنچه از اطلاعیه دبیرخانه بر می آید ورودشان بر طبق مصوبه شورای عالی بوده است.

نمایندگان دولت در شورای عالی امنیت ملی در جریان مصوبه دبیر خانه نبودند
وی با اشاره به اینکه در زمینه اطلاعیه شورای عالی امنیت ملی چند نکته حائز اهمیت می باشد، اشاره کرد: برخی از اعضای اصلی و پراهمیت در این مساله - که از دولت عضو شورای عالی امنیت ملی هستند - معتقدند که در پروسه تصمیم سازی دبیرخانه نقشی نداشته اند یا دیدگاه های آنها در نظر گرفته نشده است. بدین سبب بر طبق بند اعلانی دبیرخانه مصوبه شورای عالی امنیت ملی ظاهرا می بایست تعامل و همکاری وزارت خارجه مراعات می شد.
سخنگوی دولت اشاره کرد: آنچه که مشخص است، این است که این بند رعایت نشده است. بدین سبب شایسته بود که دبیرخانه نسبت به اجرای این بند که توسط قانونگذار رعایت نشده است اطمینان حاصل می کرد.
ربیعی تصریح کرد: سنت کار در دبیرخانه شورای عالی همیشه این بوده که در اینطور موارد که بنابر بر مصوبه، موضوعی به دبیرخانه ارجاع می شود وظیفه می یابد تصمیمات مهم و ارجاعی دبیرخانه را بعد از تایید رئیس شورای عالی امنیت ملی ابلاغ کند اما رئیس جمهوری بعنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی، بعد از مصوبه شورای عالی، دیگر هیچ اطلاعی از پروسه این ماجرا و تصمیمات دبیرخانه نداشته و وزیر خارجه هم می گوید تعاملی نداشته است.
وی اضافه کرد: همین طور در بیانیه شورای امینت ملی آمده است که مجلس با تعامل و همکاری وزارت خارجه بررسی کند. متاسفانه در این روند نه فقط تعامل و هماهنگی صورت نگرفته بلکه امکان حضور نماینده وزارت خارجه در جلسات نیز مهیا نشده است.
سخنگوی دولت با اعلان اینکه در اطلاعیه دبیرخانه آمده این مصوبه زیان خاصی به مسائل ملی وارد نمی کند، اشاره کرد: چطور ممکنست که دبیرخانه ای که وظیفه بنیادی آن تجمیع نظرات و کارشناسی تخصصی است به این اظهار نظر توجه نکرده که سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه بعنوان متصدیان امر طرح مجلس را به زیان منافع ملی تشخیص داده بودند؟
ربیعی تصریح کرد: به هر حال مجموعه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی زیر مجموعه رئیس شورای عالی امنیت ملی است و همگان باید تلاش نماییم نهادهای ملی ایران با قوت به کار خود انجام دهند.

باید دوران تحریم را بشکنیم
وی در پاسخ به پرسشی درباره میزان فروش نفت در بودجه ۱۴۰۰، اظهار داشت: ما حق نداریم از روند ایجاد درآمد برای مردم کشور دریغ نماییم. ما باید دوران تحریم و عدم فروش نفت را بشکنیم. پیش بینی فروش دو میلیون و سیصد هزار بشکه نفت گام اول و چشم انداز اولیه در افزایش فروش نفت و حفظ سهم کشورمان در اوپک است. دولت تمام تلاش خودرا برای به عقب راندن تحریم ها به کار خواهد بست و حقوق مردم و حق کشور از فرصت های اقتصادی جهان را خواهد گرفت.
ربیعی اضافه کرد: بدین سبب فروش ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه یک چشم انداز است و حاوی دو پیام است که اولًا وزارت نفت قادر به تولید این میزان نفت در کوتاه مدت است و ثانیاً کوشش برای فروش نفت و دسترسی به منافع آن در بازار جهانی کوشش برای احقاق حق ملت ایران است و محقق خواهد شد.
سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه در صورتی که نتوانیم در بازار جهانی نفت بفروشیم پیش بینی شده با مشارکت دادن مردم در خرید نفت و فروش داخلی این درآمد محقق شود، اشاره کرد: با این کار هم نقدینگی و تورم کنترل می شود و هم سرمایه خرد مردم در تولید و اشتغال سهیم می شوند و هم مردم منتفع خواهند شد.
وی افزود: این پیش بینی بر طبق عوامل مختلفی صورت گرفته است. یکی از عوامل حفظ سهمیه اوپک است. ما باید سهمیه اوپک خودرا حفظ نماییم و خوشبختانه ظرفیت تولیدمان تکافوی این امر را دارد
. ربیعی تصریح کرد: البته این این تصمیم بر اساس بازگشت احتمالی آمریکا و لغو تحریم ها گرفته نشده است هرچند پیام واضح ما برای بازگشت به شرایط ۲۰۱۷ مشخص بوده و دولت تمام توان خودرا برای به عقب راندن تحریم ها ادامه خواهد داد. پیام روشن ما این است که شرایط فعلی را قبول نداریم.1399/09/18
17:42:27
5.0 / 5
1300
تگهای خبر: ابلاغ , اقتصاد , پیگیری , تصویب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
محفل