تخت روانچی:

اقدمات قهری یكجانبه نماد جنایت مقابل بشریت است

اقدمات قهری یكجانبه نماد جنایت مقابل بشریت است

محفل: ایرنا- نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، تحریم و اقدامات یكجانبه را نماد آشكار جنایت مقابل بشریت دانست و از جامعه جهانی خواست برای برطرف نمودن آن، اقدام فوری انجام دهند.


به گزارش محفل به نقل از ایرنا، مجید تخت روانچی عصر چهارشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع "اکنون اقدامات یکجانبه اختتام یابد"، این مطلب را بیان کرد.
وی اضافه کرد: اقدامات الزامی یکجانبه همچون تحریم ها، اقتصاد، دسترسی به سیستم های مالی و ذخایر خارجی و حتی غذا و دارو را مختل می کند.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد: با وجود اینکه برخی کشورهای غربی، مدعی هستند دارو، غذا و سایر اقلام بشردوستانه از تحریم های به اصطلاح هوشمند معاف هستند، این تحریم ها بیشترین لطمه را به افراد بی گناه و اقشار لطمه پذیر جامعه وارد می سازد.
تخت روانچی با اشاره به گزارش گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد درباره آثار منفی تحریم ها بر حقوق بشر، افزود: تحریم ها کودکان، بیماران، سالمندان و فقرا را هدف قرار داده و نتایج بشردوستانه شدیدی به دنبال دارد که می تواند به بحرانی انسانی تبدیل گردد.
وی به آثار منفی تحریم در مقابله با همه گیری کرونا هم پرداخت و افزود: اعمال تحریم ها در وضعیت همه گیری کرونا بسیار خطرناک می باشد، چرا اگر کشوری در امان نباشد، دیگر کشورها نیز در امان نخواهند بود و آتش ویروس، توسعه می یابد و افراد زیادی را به کام مرگ می کشاند.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با یادآوری تحریم های 40 ساله آمریکا ضد مردم ایران، اضافه کرد: ایران حالا با گسترده ترین تحریم هایی روبرو است که تا حالا بر هیچ کشور دیگری اعمال نشده است. این تحریم ها به شدت مانع تلاش ما در مبارزه با همه گیری کرونا شده است.
تخت روانچی با اعلان اینکه برمبنای اصول حقوق بشر، همه حق دارند از سطح استاندارد زندگی، بهداشت و رفاه مناسبی برخوردار باشند و تحریم ها این حقوق را هدف قرار داده است، افزود: قابل توجه است که این ابزار غیرانسانی توسط کشورهایی اعمال می شود که خودرا بزرگترین مدافع حقوق بشر معرفی می کنند.
وی افزود: علاوه برآن، تحریم ها نقض اصول آزادی تجارت و ناوبری است که تاثیر بد بر حقوق افراد کشورهای هدف و سایر کشورها دارد. برای مثال، در حالی که ایران منابع مالی کافی در بعضی از کشورها دارد، تحریم های غیرانسانی، مانع استفاده آنها حتی برای تجارت بشردوستانه، دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای مهار کرونا و درمان بیماران شده است.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، تحریم ها را مجازات دسته جمعی تمامی مردم و تروریسم اقتصادی دانست و اظهار داشت: این یک جنگ واقعی است که در آن اقتصاد به سلاح تبدیل گشته است. با هر معیاری، اقدامات یکجانبه همچون تحریم ها، غیرانسانی، غیراخلاقی، غیرقانونی و نمادی آشکار از جنایت مقابل بشریت است.
تخت روانچی از جامعه جهانی خواست تا اقدامات لازم و فوری را در حل این اقدام ها به عمل آورند.منبع:

1399/09/07
13:26:56
5.0 / 5
1326
تگهای خبر: اقتصاد , قانون , نماینده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان محفل
محفل