حقوقدان بین الملل:

بازگشت آمریكا به برجام در گرو اراده سیاسی بایدن است

بازگشت آمریكا به برجام در گرو اراده سیاسی بایدن است

به گزارش محفل حقوقدان بین الملل از برجام بعنوان یك توافق سیاسی یاد و خاطرنشان كرد تحقق وعده بازگشت واشنگتن به برجام در گرو اراده سیاسی رئیس جمهوری منتخب است.


محمد حبیبی مجنده روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا اضافه کرد: احتمال بازگشت دولت جدید آمریکا به برجام مسئله حقوقی نیست. از زمان اجرای برجام هم معتقد بودم برجام یک معاهده نیست بلکه یک توافق سیاسی است و هر لحظه امکان دارد دولت حاکم ایالات متحده تصمیم بگیرد از برجام بیرون برود، البته به بقیه اعضای برجام هم بستگی دارد که تابحال آنها هم اعلام نموده اند از بازگشت آمریکا به برجام استقبال می کنند.
وی افزود: ازاین رو در اینجا حقوق معاهدات مطرح نیست و نمی توان گفت کشوری که از معاهده خروج کرده چطور می تواند بازگردد، بلکه مسئله اراده سیاسی است که هم خروج از آن به اراده سیاسی بستگی دارد و هم بازگشت به این توافق یک تصمیم سیاسی است.
برجام به نفع ایران است
استاد حقوق بین الملل عنوان کرد: شک و تردیدی وجود ندارد که بازگشت آمریکا به برجام به نفع ایران است و جمهوری اسلامی ایران پس از خروج آمریکا از برجام از این توافق چندجانبه خارج نشد و پایداری کرد؛ این مورد نشانگر این است که مقامات تصمیم گیرنده ایران استمرار برجام را به نفع کشور می دانند و اگر چنین نبود، ایران از برجام خارج شده بود.
وی عنوان کرد: رئیس جمهوری منتخب آمریکا اعلام نموده که یکی از برنامه های این کشور در سیاست خارجی، برگشت به برجام است البته مشروط به اینکه ایران هم برنامه کاهش تدریجی تعهدات خویش را متوقف نماید.
حبیبی مجنده در مورد چگونگی بازگشت آمریکا به برجام اضافه کرد: قوه مجریه ایالات متحده در حال تغییر سیاسی است و با عنایت به شرایط جدید این دولت می خواهد به توافق برجام بازگردد چونکه اگر معاهده بود، کنگره و مجلس سنای آمریکا در این خصوص باید رضایت می دادند و در ایران هم باید به تصویب مجلس شورای اسلامی می رسید همینطور در سایر کشورهای طرف توافق برجام هم قوه مقننه آن کشورها باید اعلام نظر می کردند اما برجام یک توافق سیاسی چند جانبه است.
در برجام مبحث خروج یا بازگشت پیشبینی نشده است
استاد حقوقدان بین الملل عنوان کرد: در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ مبحث خروج یا بازگشت به آن پیشبینی نشده و تا حالا بیشتر بیانات، سیاسی است که از جانب کشورهای عضو برجام و رئیس جمهوری جدید آمریکا وعده داده شده است.
وی افزود: کشورهای عضو برجام پیش از این اعلام نموده اند که اگر آمریکا بخواهد به این توافق بازگردد، استقبال خواهند کرد.
حبیبی مجنده اظهار داشت: درباره بازگشت آمریکا به برجام در داخل کشور هم باید انسجام و اجماعی صورت گیرد و اگر عده ای بخواهند همان مسیر گذشته را در رفتار و گفتار خود ادامه دهند و برجام را بعنوان یک خسارت محض بدانند، نشانگر این است که به برگشت آمریکا تمایلی ندارند و امیدوار نیستند ازاین رو اگر اراده ای برای تداوم برجام وجود دارد باید از این گفتارها و رفتارهای متناقض دست برداشته شود و ایران یک موضع قوی در بازگشت آمریکا به برجام اتخاذ کند.
وی اضافه کرد: یکی از مواردی که دولت ترامپ به برجام ایراد می گرفت، این بود که همه مسائل در ارتباط با ایران را در برنمی گیرد و به نظر می آید اعضای برجام در کنار آمریکا هم در مورد فعالیتهای منطقه ای و موشکی ایران ابراز نگرانی کردند و لازم است برای این موارد هم تدابیری اندیشیده شود تا این نگرانی ها بگونه ای که منافع ملی کشور تامین گردد، مورد مذاکره قرار گیرند و اطمینان دهیم که برنامه های ایران در جهت تأمین صلح و امنیت بین المللی است.
استاد حقوقدان بین الملل خاطرنشان کرد: برگشت آمریکا به برجام آثار اقتصادی زیادی برای کشور خواهد داشت و امیدواریم این تصمیم زودتر گرفته شود.
به گزارش محفل به نقل از ایرنا، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بعد از ۱۳ سال مذاکرات بین المللی فشرده، در ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۴ (۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵) تفاهم شد. برجام یک هفته بعد با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد تأیید و بعنوان ضمیمه الف به قطعنامه مذکور پیوست شد.
اما بعد از ورود ترامپ به کاخ سفید در ژانویه ۲۰۱۷ (دی ماه ۱۳۹۵) و بعد از چند اقدام مقدماتی، نهایتاً با اتخاذ مواضع مغایر برجام، با خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از این توافق در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ (۸ می ۲۰۱۸)، در ۲ مرحله تحریم های ثانویه آن ضد ایران بازگردانده شد.
اکنون با برگزاری انتخابات آمریکا و پیروزی نامزد دموکرات ها به اعتقاد تحلیل گران، نوع تعامل ایالات متحده با ایران یکی از مهمترین پرونده های پیش رو برای دولت بایدن خواهد بود تا هم از منافع آمریکا در خاورمیانه محافظت کند و هم اعتبار از دست رفته این کشور در دوره «دونالد ترامپ» را ترمیم کند.
اندیشکده «موقوفه کارنگی برای صلح بین المللی» در گزارشی مبسوط با عنوان «توافق هسته ‍ ای ایران و کاخ سفید دموکرات» به ارزیابی سیاست های بایدن در دوره حضور باردیگر در کاخ سفید پرداخته و برپایه این گزارش، گمان می رود دولت «جو بایدن» در صورت پیروزی در انتخابات سوم نوامبر احیانا حرکت دیپلماتیک زودهنگامی را برای کاهش تنش ها با ایران در پیش خواهد گرفت. بایدن گفته است اگر ایران به صورت کامل به توافق هسته ‍ ای متعهد بماند وی هم مایل به بازگرداندن ایالات متحده به توافق است.
لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهوری هم ۲۲ آبان ماه سالجاری در دیدار با «سیگو الدتومین هائوگر» سفیر جدید نروژ در جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: آنچه در سالهای اخیر در عرصه بین المللی برای ملت ایران اتفاق افتاده اساسا غیرعادلانه و غیر قانونی بوده است.
معاون حقوقی رئیس جمهوری رفتار آمریکا بخصوص در دوره اخیر را مغایر با نزاکت و آداب سیاسی و هم قواعد معاهداتی و عرفی بین المللی دانست و اظهارداشت: آمریکا با خروج از برجام و اعمال تحریم های یک طرفه ضد ایران، مردم ایران را حتی در نیازهای اساسی و فعالیتهای صنعتی گرفتار مشکل کرده است.
جنیدی اظهار داشت: انتظار ایران از آمریکا در دوره جدید پایبندی به تعهدات بین المللی و از اروپا کوشش برای روابط و فعالیتهای تجاری و اقتصادی عادی و همکاری دو جانبه و چند جانبه است.1399/08/26
14:57:33
5.0 / 5
1362
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان محفل
محفل