یك فعال سیاسی:

تسریع در راه بازگشت به برجام محك دولت جدید آمریكا است

تسریع در راه بازگشت به برجام محك دولت جدید آمریكا است

به گزارش محفل یك فعال سیاسی اظهار داشت: انتخاب جو بایدن و شكست ترامپ آخر مناقشان ایران و ایالات متحده آمریكا نیست.


حسین نقاشی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: در ارتباط با دولت جدید آمریکا، چند مورد را باید طرح کرد. برخلاف بعضی از دیدگاه ها که نسبت به انتخاب جو بایدن و شکست ترامپ خوش بین هستند و فکر می کنند آخر مشکلات ایران فرارسیده است؛ فکر می کنم مناقشات ایران و آمریکا در ارتباط با این چهار سال نیست و اتفاق خیلی خاصی نخواهد افتاد.
وی افزود: قبل از وقوع انقلاب اسلامی برخوردهایی همچون کودتا ضد دولت مصدق و بعدتر اشغال سفارت آمریکا و مناقشات بعد آن و همینطور حمایت دولت آمریکا از صدام در هشت سال جنگ تحمیلی؛ مناقشات ایران با آمریکا را به مشکلات طولانی مدت و سختی تبدیل نموده و نمی گردد به رفتن ترامپ و آمدن بایدن تقلیلش داد. این دیدگاه که با رفتن ترامپ مشکلات ایران بر طرف می شود آدرس غلط دادن است.
این فعال سیاسی اظهار داشت: پیروزی بایدن بر ترامپ نباید ما را گرفتار توهمی کند که مشکلاتمان در داخل و یا مشکلمان با دولت ایالت متحده حل می شود، اما نکته ای دارد و آن این است که بایدن معاون اول اوباما بوده و یکی از بزرگ ترین توافقات بین المللی که ایران هم در آن حضور داشته در آن دوران شکل گرفته و حاصل گفت و گوهای این گروه بوده و اتفاقا آمریکا هم در این مذاکرات نقش موثری داشته است.
وی اظهار داشت: باتوجه به قول مستقیم بایدن که خواستار بازگشت سریع به برجام است، در بهترین حالت در یک بازده زمانی فقط در راه بازگشت به برجام قرار می گیریم؛ در واقع در نظر من این بازگشت سرعت نخواهد داشت. ما فقط در مسیری از دور جدید از مذاکرات قرار می گیریم و تازه مشخص نیست طرف ایرانی تا چه حد حاضر به برگشت به این مذاکرات باشد.

نقاشی اظهار داشت: با عنایت به رویکرد تقابلی دولت بایدن در مقابل سیاست های ترامپ و تقابل ترامپ با سیاست های اوباما شاهد تفاوت سیاست های کاخ سفید در ارتباط با برجام خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: به نظر می آید اگر بخواهیم در حد همین مسائل چهارساله گذشته به انتخابات امریکا نگاه نماییم دولت جدید فقط کار غیر قانونی و یک جانبه ای که ترامپ انجام داد را درست می کند. البته این اتفاق اتوماتیکی نیست، احتیاج به مذاکره مجدد دارد؛ در واقع همه چیز به یک باره به نقطه آخر دولت اوباما باز نمی گردد؛ تنها یا این اتفاق دولت امریکا در راه مداکرات مجدد قرار می گیرد.
این عضو حزب اتحاد ملت اظهار داشت: ترامپ با رویکرد یک جانبه گرایانه و خودخواهانه از برجام بیرون آمد و تسریع در تصمیم به بازگشت به این توافق نامه توسط بایدن محک خوبی برای راستی آزمایی دولتش است.

نقاشی اظهار داشت: آنچه در عملکرد دولت جدید آمریکا اهمیت دارد، بازگشت از رفتارهای یکجانبه گرایانه و راست کیشانه ترامپ است ؛ رفتارهایی که سبب می شود هیچ گونه تضمینی برای توافقات بین المللی باقی نماند. ترامپ پایه توافقات بین المللی را لق کرد و برای بازسازی این چه چهره بایدن باید خیلی تلاش کند.
وی ادامه داد: سیاست در عرصه بین الملل بعد از جنگ جهانی دوم با یک رویکرد سلطه جویانه و هژمونی خواهانه پیش رفته است، اما ترامپ این شرایط را برهم زد. ازنظر من بایدن بعنوان دموکرات چندان تغییری در این رویه نخواهد داد. اگر امیدی باشد بیشتر از آنکه به بایدن باشد به برنی سندرز است که در کمپین های انتخاباتی همراه بایدن بوده است. او شخصیتی است که هم در عرصه داخلی و بین المللی امریکا سیاست های برابری خواهانه بیشتری را دنبال کرده است. شاید حضور او کمک نماید بعضی از رویه ها تا حدودی تقلیل پیداکند. من بیشتر از آنکه به بایدن امیدوار باشم تا حدودی به سندرز امیدوارم که به سیاست گذاری های معمول کمک نماید.

منبع:

1399/08/19
23:51:28
5.0 / 5
1410
تگهای خبر: انتخابات , دولت , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل