استانداردهای دوگانه آزادی بیان در فرانسه

استانداردهای دوگانه آزادی بیان در فرانسه

به گزارش محفل دفاع رئیس جمهور فرانسه از اهانت نشریه شارلی ابدو به ساحت پیامبر اكرم(ص) بار دیگر رویكرد متناقض اروپایی ها در دفاع از آزادی بیان را در معرض دید افكار عمومی قرار داده است.


به گزارش محفل به نقل از ایرنا، هفته نامه فکاهی فرانسوی «شارلی ابدو» روز ۱۱ شهریور در اقدامی توهین آمیز کاریکاتورهای موهن ضد پیامبر گرامی اسلام (ص) را روی جلد خود بازنشر کرد. هرچند رفتارهای اهانت آمیز نشریات غربی به ارزشهای غیرغربی مسبوق به سابقه است اما آنچه در ایام اخیر بیشتر از هر چیز واکنشهای جهانی را برانگیخته دفاع ناشیانه ریی جمهور برانسه از این رفتارهای اهانت آمیز است.
امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در واکنش نسبت به این اهانت، آنرا مصداق «آزادی بیان» خوانده است. مکرون در حالی از آزادی بیان سخن می گوید که مطرح کردن موضوعاتی چون هلوکاست در این کشور با واکنش های شدید دولت مواجه می شود و مجازات های شدیدی به دنبال دارد.
این رویکرد رئیس جمهور فرانسه با واکنش تند مسلمانان در سرتاسر جهان روبرو شده است. همینطور به دنبال افزایش اظهارات اسلام ستیزانه مقامات فرانسوی و هدف قرار گرفتن مسلمانان این کشور، کمپین تحریم کالاهای ساخت فرانسه در بعضی از کشورهای مسلمان شروع شده است.
به فاصله کمی بعد از سخنان مکرون در مورد کاریکاتور توهین آمیز، تلویزیون فرانسه فیلمی منتشر نمود که در آن مکرون، یکی از روزنامه نگاران نشریه فیگارو به نام «جورج مالبرنو» را به دلیل انتشار مطالبی درباره لبنان توبیخ و اقدام او را غیر مسئولانه توصیف می کند و به او می گوید که اقدام شما مبین رفتاری غیرمسئولانه در مورد منافع فرانسه، لبنان و یک اقدام خطرناک به لحاظ حرفه ای است.
مالبرنو، مطلبی را درباره دیدار مکرون با یک مقام لبنانی منتشر نموده بود و اینجاست که این سوال مطرح می شود که آیا انتشار کاریکاتور توهین آمیز در مورد پیامبر اسلام در جامعه فرانسه غیر مسئولانه نیست؟ و عامل توهین به سایر جوامع مسلمان محسوب نمی شود؟ این در شرایطی است که دفاع از نفرت پراکنی بر مغایر قانون فرانسه است.
مشخصا عملکرد و ادعاهای مکرون در مورد آزادی بیان متناقض است، او ادعا می کند که به شکل جدی حامی آزادی بیان است و از طرفی یک روزنامه نگار را به علت انتشار مطلبی سرزنش می کند.
نقض آزادی بیان در فرانسه تنها محدود به مبحث هلوکاست نیست و انتقاد از اسرائیل را هم ممنوع کرده است. به باعث تصویب مجلس فرانسه مبارزه با ایدئولوژی صهیونیسم یعنی ایدئولوژی رژیم اسرائیل، نوعی یهودی ستیزی است و مستوجب مجازات است. بر مبنای اظهارات ماکرون نفی مشروعیت اسرائیل هم جرم و نوعی ممنوع از یهودی ستیزی است.
مکرون می گوید: ما بر آن شدیم که در مورد صهیونیسم ستیزی و یهودی ستیزی از راه مستقیم و روشن عمل نماییم. صهیونیسم ستیزی با یهودی ستیزی تفاوت ندارد... انکار حق موجودیت کشور اسرائیل شکل جدید یهودی ستیزی است... فرانسه تحت نظارت من، در مبارزه با یهودی ستیزی متعهد و فعال خواهد بود... باید در مقابل یهودی ستیزی خط قرمزی را ترسیم نماییم... باید در اینباره به آلمان اقتدا نماییم و مجازات قضایی و مالی در نظر بگیریم و همه افراد مسئولیت کار خویش را متحمل شوند... به پشتیبانی از مرده و زنده یهودی ها در فرانسه متعهدیم.
رئیس جمهور فرانسه که خویش را آزادی خواه می داند از اسلام ستیزی و تحقیر ارزش های مسلمانان دفاع می کند و از آزادی بیان دم می زند اما در دفاع از رژیم صهیونیستی و ممنوع کردن انتقاد از یهودیان درنگ نمی نماید. این مورد نشانگر رفتارهای دوگانه فرانسه نسبت به آزادی بیان و حقوق بشر است.
موضوع آزادی بیان و عقیده بسیار اهمیت دارد، اما آیا اقدام رئیس جمهور فرانسه شبیه به آزادی بیان است؟ اظهارات مکرون موج خشم و کینه توزی را در بین ملت های مسلمان بوجود آورده و باید پرسید کدام بخش این مبادرت به آزادی بیان شباهت دارد؟
احترام به مسائل اعتقادی ادیان مختلف یکی از مهمترین اصول دموکراسی و بخشی از اخلاق همزیستی و انسانیت است. پشتیبانی از کاریکاتورهای توهین آمیز به پیامبر اسلام (ص) به بهانه دفاع از آزادی بیان، بی گمان اقدامی به دور از بلوغ و عقلانیت سیاسی است. که منجر به نفرت پراکنی می شود.منبع:

1399/08/10
23:18:23
5.0 / 5
1443
تگهای خبر: تصویب , حامی , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
محفل