ظریف:

سازمان ملل در مقابل یكجانبه گرایی و جنگ بایستد

سازمان ملل در مقابل یكجانبه گرایی و جنگ بایستد

محفل: ایرنا- وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، مماشات را موجب رشد قلدری آمریكا دانست و از سازمان ملل متحد خواست در مقابل یكجانبه گرایی و جنگ بایستد.


به گزارش محفل به نقل از ایرنا، محمد جواد ظریف روز دوشنبه در آئین هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس سازمان ملل متحد، اضافه کرد: ۷۵ سال پیش، سازمان ملل متحد برای بازگرداندن صلح و امنیت بین المللی بعد از دو جنگ هولناک تاسیس شد. اما چقدر موفق بوده ایم؟
وی افزود: طبق یک مطالعه جدید، از سال ۲۰۰۱ - از قضا، "سال گفت وگوی تمدن های ملل متحد" - ۳۷ میلیون نفر در نتیجه "جنگ های ابدی" ایالات متحده آواره شده اند.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران افزود: هشت جنگ خشونت آمیز که ایالات متحده از سال ۲۰۰۱ آغاز نموده یا به آنها پیوسته است - تحت عنوان "جنگ مقابل تروریسم" - منجر به از دست دادن صدها هزار جان بی گناه، گسستگی تعداد بی شماری از جوامع و خانواده ها، ناکامی و شکست دولت ها و افراط گرایی بی سابقه شده است.
ظریف اشاره کرد: بدین سبب امروز، باید از خود بپرسیم آیا دنیای ما نسبت به سال ۱۹۴۵ از امنیت بیشتر برخوردارست یا کمتر؟ چگونه می توانیم با یکجانبه گرایی و تحقیر حقوق بین الملل یک قلدر که فقط می داند از یک چوب بزرگ استفاده و متکبرانه صحبت کند، مقابله نماییم.
وی اشاره کرد: و چگونه می توان قدرتی را مهار کرد که بیش از ۲۲۰ مورد از کل ۲۴۴ سال تاریخ خودرا در جنگ گذرانده است؛ از جنگ مقابل بومیان خود، جنگ مقابل جمعیت برده آن - که با بی رحمی شدید ادامه دارد - و ۳۹ درگیری نظامی و از حدودا ۱۲۰ جنگ اقتصادی از سال ۱۹۴۵- که بطور فریبنده "تحریم" نامیده می شود.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران با اعلان اینکه همیشه در این "جنگ های ابدی" می بازد، تصریح کرد: در واقع، هیچ کسی در جنگ پیروز نمی گردد. وقت تغییر روش است- خون و ثروت آمریکایی ها و دنیا را از بدبختی بیشتر نجات دهید.
ظریف خطاب به کشورهای جهان اظهار نمود: بی خیالی، اکسیژن مورد نیاز ایالات متحده برای ادامه قلدری است. اشتهای ایالات متحده فقط با مماشات، با گردن نهادن در مقابل اقدامات غیرقانونی آن مقابل دیگران، به امید جلوگیری از خشم آن، رشد می کند. این کارایی ندارد دوستان من.
وی اشاره کرد: لازم است سازمان ملل متحد در سن ۷۵ سالگی، خودرا متعهد و متحد کند و در مقابل یکجانبه گرایی و جنگ بایستد.منبع:

1399/08/05
23:01:10
5.0 / 5
1426
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
محفل