تلاش ترامپ برای حفظ میراثی كه پایدار نخواهد ماند

تلاش ترامپ برای حفظ میراثی كه پایدار نخواهد ماند

دونالد ترامپ در صدد است تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری تحریم هایی ضد ایران اعمال نماید كه رفع آنها در دولت های آینده دشوار باشد. او حالا با اعمال تحریم های تروریستی ضد ایران می خواهد میراث خویش را حفظ كند.


برخی منابع خبری آمریکایی فاش کرده اند که دولت دونالد ترامپ درصدد است تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری تحریم هایی ضد ایران اعمال نماید که رفع آنها در دولت های آینده دشوار باشد. روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال نوشته است، نتایج نظرسنجی انتخابات ریاست جمهوری در ایالت های کلیدی نشان داده است که جو بایدن، نامزد حزب دموکرات، پیشتاز است. لابیهای ضد ایرانی نگران هستند در صورت پیروزی جو بایدن، سیاست او برای تعامل با ایران تلاشهای آنها را بی نتیجه کند.
ناظران مسائل آمریکا در ماههای گذشته می گفتند که مناظره های انتخاباتی سرنوشت انتخابات را تعیین خواهد نمود و حتی عده ای معتقد بودند که ترامپ در این مناظره ها خواهد توانست رقیب خویش را شکست دهد. با این وجود طبق نظرسنجی شرکت «یوگاو» که بعد از مناظره اخیر نامزدهای انتخابات آمریکا انجام شده، ۵۴ درصد جو بایدن و ۳۵ درصد دونالد ترامپ برنده این مناظره هستند. سی ان ان هم نوشته است که طبق نظرسنجی انجام شده از تماشاچیان آخرین مناظره ۵۳ درصد اعلام نمودند جو بایدن برنده مناظره شده و ۳۹ درصد هم ترامپ را برنده می دانند.
متوسط آمار نظرسنجی های روز جمعه نشان داده است جو بایدن ۵۰.۷ درصد و ترامپ ۴۲.۸ درصد از آرا را به خود اختصاص خواهند داد. بدین ترتیب مناظره روز جمعه نه تنها رای ترامپ را بالاتر نبرد که پایین تر هم آمد. نمایندگان الکترال دموکرات بیشتر از جمهوری خواه هستند.
با وجود این گزارشها سیاستهای ضد ایرانی دولت ترامپ کماکان ادامه دارد. گزارش ها حاکی از این است که دولت ترامپ می خواهد بخشی از تحریم های ایران را ذیل قوانین در رابطه با تروریسم تعریف کند که لغو آنها سختتر خواهد شد بدین سان دولت ترامپ دشمنی خویش را با ایران و ناتوانی خویش را در انتخابات نشان خواهد داد. منابع آگاه گفته اند، دولت ترامپ درصدد است بخش هایی را که به نظر در تأمین مالی ایران حیاتی هستند، مانند پتروشیمی و صنایع فلزی را تحت فشار قرار دهد، بنابراین بخش انرژی ایران به صورت ویژه مد نظر است.
با قرار دادن این بخش ها ذیل قوانین در رابطه با تروریسم رفع آنها خیلی سخت خواهد شد و چنانچه در آینده کسانی بخواهند این تحریم ها را رفع کند با یک فرآیند پیچیده روبه رو می شوند.
دولت ترامپ پیشبینی کرده است که در صورت پیروزی جو بایدن در انتخابات، او در جهت نشان دادن حسن نیت به ایران و آوردن ایران به پای میز مذاکره امکان دارد بخشهایی از تحریم های ایران را بردارد، اما او قادر نخواهد بود تحریم های بزرگ مانند تحریم های تروریستی را بردارد.
به موازات جدی تر شدن رقابت های انتخاباتی بخصوص در ماه های اخیر تلاشهای ضد ایرانی هم در آمریکا تشدید شده است. این اقدامات نشان داده است که لابی های ضد ایرانی ترامپ را فرصتی برای پیشبرد اهداف ضد ایرانی خود می دانستند و احیانا تا روزی که ترامپ در کاخ سفید است این لابی ها از این فرصت استفاده می نمایند. نکته قابل تامل اینکه این گروه هیچ ابایی از مفتضح شدن آمریکا و مقامات این کشور در نظام بین الملل ندارند.
استراتژی دشمنی با ایران منافع چهار گروه مشخص را تأمین می کند؛ اول سیاستمداران تندرو آمریکایی و لابیست هایی که موقعیت شغلی و مالی آنها در گرو دشمنی با ایران است. دوم شرکت های بزرگ اسلحه سازی که منفعت آنها در خطرناک نشان دادن ایران است. رژیم صهیونیستی بخصوص تحت نخست وزیر این رژیم بنیامین نتانیاهو سومین گروه از منتفعان دشمنی آمریکا با ایران هست و در نهایت خاندان سعودی و برخی شیخ نشین های حاشیه خلیج فارس که منافع خویش را در صدمه زدن به ایران تعریف کرده اند.
ترامپ کاریکاتوری از بقیه روسای جمهور آمریکا است. او می خواهد با ایجاد احساس ترس و نگرانی سبب انسجام داخلی شود. همانطور که بوش با یکپارچه کردن آمریکائی ها، همه جهان را به سمت جنگ و اشغال عراق کشاند. حالا هم ترامپ درصدد به کارگیری همان شگرد و شیوه ضد ایران است. ترامپ جز با توسل به ایجاد احساس خطر نمی تواند در ضربه زدن به میراث باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا موفق شود. طبیعی است که ترامپ بدون ایجاد رعب و وحشت از سیطره ایران بر منطقه، موفق به انعقاد قراردادها و معاملات تسلیحاتی و دستیابی به ثروت های کشورهای خلیج فارس نخواهد شد. ترامپ درصدد است تصویری مبالغه آمیز از تندروی ایران، نقض آزادی ها و همینطور حمایت تهران از افراط گرایی به نمایش بگذارد تا بتواند از یک سو در صورت برنده شدن در انتخابات بتواند ایران را تحت فشارهای بیشتری قرار دهد و از طرفی در صورت شکست، میراث شومی از خود به یادگار بگذارد. میراثی که بعید است ماندگار باشد.منبع:

1399/08/04
17:39:54
5.0 / 5
1367
تگهای خبر: انتخابات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
محفل