نماینده ایران در كمیته یكم مجمع عمومی سازمان ملل:

برجام تعهد یك طرفه نیست اسرائیل پاسخگو شود

برجام تعهد یك طرفه نیست اسرائیل پاسخگو شود

ایرنا- نماینده ایران در كمیته یكم مجمع عمومی سازمان ملل متحد برنامه موشكی ایران را مطابق مقررات بین المللی دانست و خطاب به اروپایی ها گفت برجام یك تعهد یك طرفه برای ایران نیست.


به گزارش روز پنج شنبه ایرنا، حیدر علی بلوجی در جلسه کمیته یکم مجمع عمومی سازمان ملل متحد در پاسخ به برخی ادعاهای مطرح شده از جانب انگلیس و فرانسه درباره برنامه موشکی ایران این مطلب را بیان کرد.
وی اضافه کرد: ایران بر مبنای مقررات بین المللی، توانایی ساخت موشک دفاعی داخلی را برای پیشگیری از هر گونه تهدید ضد خود بوجود آورده است.
این دیپلمات جمهوری اسلامی ایران افزود: با عنایت به برجام، باید تاکید کنم که این توافقنامه یک تعهد یک طرفه نیست که فقط توسط ایران پذیرفته شده باشد، بلکه تعهدات فردی را نسبت به سایر شرکت کنندگان آن همچون سه کشور اروپایی مشخص می کند.
بلوجی تصریح کرد: ما معتقدیم که آنها باید به جای فشار آوردن بر ایران، تعهدات خویش را اجرا و همینطور از نقض قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام ایالات متحده و از اعمال مجازاتهای غیرقانونی حداکثری ضد ایران جلوگیری نمایند.
اسرائیل پاسخگو شود
وی همینطور با رد ادعاهای نماینده صهیونیستی در سازمان ملل متحد، اظهار نمود: اسرائیل موجودیتی است که همچنان ضد فلسطینیان تحت سلطه خود و سرزمین های اشغالی فلسطین تبعیض ساختاری اعمال می کند.
رایزن جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: نیروهای اسرائیلی فلسطینی ها را می کشند حتی بدون اینکه تهدیدی برای اسرائیلی ها باشد. اسرائیل نتوانست از پاسخگویی و جبران خسارت به قربانیان چنین نقض شدید مقررات بین المللی بشردوستانه و حقوق بشر اطمینان دهد، ازاین رو فلسطینیان را به مجازات جمعی و تعمیق بحران انسانی در آنجا هدف قرار می دهد.
بلوجی تصریح کرد: اسرائیل همچنان از راه ایست های بازرسی و موانع آزادی، آزادی حرکت فلسطینیان را در سرزمین های اشغالی محدود می کند. مقامات اسرائیلی هزاران فلسطینی را به صورت غیرقانونی بازداشت کردند و صدها نفر را در بازداشت دولتی قرار دادند.
وی با اشاره به شکنجه و سایر بدرفتاری ها با زندانیان همچون کودکان توسط رژیم صهیونیستی، اظهار داشت: اسرائیل همچنان با تخریب خانه ها، فلسطینیان را آواره می کند. مقامات از طیف وسیعی از اقدامات برای هدف قرار دادن مدافعان حقوق بشر، روزنامه نگاران و سایر افرادی منتقد به ادامه اشغال فلسطین و سایر کشورهای همسایه، استفاده کردند.
نماینده ایران در کمیته خلع سلاح مجمع عمومی سازمان ملل متحد اضافه کرد: در مورد حقوق بشر، فقط در مدت یک سال در شورای حقوق بشر سازمان ملل، اسرائیل مورد توجه ۷۰ درصد حدودا ۵۰ قطعنامه محکومیت شورا قرار گرفته است، ۶۰ درصد از ۱۰ مورد جلسات ویژه شورا و ۱۰۰ درصد از پنج مأموریت تحقیق و تفحص شورای حقوق بشر به این رژیم متعلق می باشد.
بلوجی به روند فزاینده مقایسه بین رژیم صهیونیستی با رژیم آپارتاید یا نازی افزود: اسرائیل دارنده انواع سلاح های کشتار جمعی است. ظرفیت های هسته ای آن در موارد مختلف مطرح گردیده است. در سال ۲۰۰۶، نخست وزیر اسرائیل اعتراف کرد که اسرائیل سلاح هسته ای دارد.
وی خاطرنشان کرد: وقتی نخست وزیر این کشور در سال ۲۰۱۸ ایران را به نابودی هسته ای تهدید کرد، این مورد دیگری است که به علل واضح باید جامعه بین المللی با آن روبرو شود.
این دیپلمات جمهوری اسلامی ایران اظهار نمود: اسرائیل از قابلیت های جنگ شیمیایی اعلام نشده و یک برنامه جنگ بیولوژیک تهاجمی برخوردار است، گرچه همچنان با رد همه تماسهای بی المللی برای کنار گذاشتن گزینه تسلیحات کشتار جمعی و پایبندی به قوانینی که کشورهای مسئول به رسمیت شناخته و اجرا می کنند، این قابلیت ها را انکار می کند.
بلوجی با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی با تولید انبوه کلاهک هسته ای از قابلیت سلاح اتمی عملیاتی برخوردار است، اظهار داشت: بنابراین، اسرائیل باید چوپان دروغگو بودن در مورد عدم اشاعه یا عدم رعایت قوانین را متوقف نماید و از دروغگویی و افترا زنی به سایر کشورها دست بردارد.
وی تصریح کرد: اسرائیل خود ناقض شماره یک حقوق بین الملل در زمینه حقوق بشر، حقوق بشردوستانه بین المللی و همه ابزارهای خلع سلاح است. به صورت خاص این رژیم باید به پیمان های منع استفاده از سلاح کشتار جمعی، منع گسترش سلاح اتمی، منع استفاده تسلیحات شیمیایی و بیولوژی بپیوندد و تمام زرادخانه های کشتار جمعی خویش را نابود سازد.
نماینده ایران در کمیته یکم مجمع عمومی سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: جامعه بین الملل باید رژیم اسرائیل را وادار کند که هرگونه بهانه را برای پیوستن به مذاکرات ایجاد خاورمیانه عاری از همه سلاح های کشتار جمعی تحت سازمان ملل متحد کنار بگذارد و در بحث ها و کنفرانس آن شرکت نماید.منبع:

1399/08/02
21:23:10
5.0 / 5
1621
تگهای خبر: بازداشت , دولت , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
محفل