پیروزی ایران و شكست آمریكا توصیف رسانه های آسیایی از اختتام تحریم تسلیحاتی

پیروزی ایران و شكست آمریكا توصیف رسانه های آسیایی از اختتام تحریم تسلیحاتی

محفل: رسانه های آسیایی روز یكشنبه با اشاره به انتها تحریم تسلیحاتی 13 ساله جمهوری اسلامی ایران، این رویداد را شكست آمریكا به دنبال فقدان حمایت بین المللی از توطئه های واشنگتن مقابل تهران و پیروزی ایران توصیف كردند.


به گزارش محفل به نقل از ایرنا، شبکه خبری "سی جی تی ان" چین اعلام نمود که تحریم تسلیحاتی ۱۳ ساله سازمان ملل مقابل ایران امروز به انتها رسید و وزارت خارجه ایران این رویداد را پیروزی چندجانبه گرایی با وجود فشارهای آمریکا ارزیابی کرد و مفسرین از این رویداد بعنوان شکست سیاست های آمریکا یاد می کنند.
در گزارش این شبکه خبری آمده است: لغو تحریم تسلیحاتی ایران برمبنای قطعنامه ۲۲۳۱ و توافق برجام در سال ۲۰۱۵ به دست آمد و به این معنا است که ایران به طور قانونی قادر خواهد بود نسبت به خرید و فروش تسلیحات متعارف اقدام نماید.
وزارت امور خارجه ایران در اطلاعیه ای اعلام نمود که از امروز (یکشنبه) تمام محدودیت ها بر نقل و انتقال سلاح و کارهای در رابطه با آن به طور خودکار برداشته شده است و هیچ اقدام خاصی هم از طرف ایران یا اقدام دیگری از شورای امنیت مورد نیاز نیست. ایران همین طور اصرار کرد که در زمینه دفاعی خودکفا است و نیازی به واردات بی رویه سلاح ندارد.
این رسانه چینی اشاره کرد: ایران اقداماتی برای تقویت تولیدات داخلی سلاح های متعارف و توان دفاعی خود تحت فشار تحریم های خارجی در دهه های گذشته انجام داده است.
مقامات گفته اند که ایران آماده فروش سلاح بعد از اختتام تحریم است. در ماه آگوست نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا اظهار داشت که خرید موشک از ایران ایده خوبی است.
دولت آمریکا در ماه آگوست سال جاری فرایندی را با هدف احیای تمام تحریم های سازمان ملل مقابل ایران آغاز کرد، اما اکثریت اعضای شورای امنیت سازمان ملل این تلاش را رد و تاکید نمودند که هیچ اساس حقوقی ندارد.

تلاش های آمریکا برای تمدید تحریم ایران شکست خورد
این شبکه خبری چین همین طور با انتشار یادداشت دیگری اصرار کرد که کوشش های آمریکا برای تمدید تحریم ایران به سبب فقدان حمایت بین المللی شکست خورد.
در این یادداشت به قلم "فردی رایدی" تحلیلگر مقیم لندن آمده است: ۱۸ اکتبر تاریخ اختتام تحریم سازمان ملل محدود کننده خرید و فروش سلاح توسط ایران است. رهبران ایران از این تحول مهم استقبال کرده اند و آمریکا آنرا نکوهش کرده است. اما نتایج این شرایط چه خواهد بود؟
این تحلیلگر می نویسد: این تحریم های تسلیحاتی به سبب برنامه هسته ای ایران اعمال شده بود و حسن روحانی زمانی که رئیس جمهوری ایران شد، نشانه هایی از خواست این کشور برای خروج از انزوای بین المللی را نشان داد. اما برخی ادعاهای هشدار دهنده درباب توسعه سریع اورانیوم غنی شده توسط غربی ها عنوان شد و به صورتی به این خوشبینی تمام کرد.
برای مقابله با این تهدید ادعایی، ائتلافی با مشارکت چین، آلمان، فرانسه، روسیه، انگلیس و آمریکا تشکیل شد که در سال ۲۰۱۵ به توافقی با ایران دست یافت و بر طبق آن غنی سازی اورانیوم برای ایران را در ازای کاهش تحریم ها محدود کرد.
در سال ۲۰۱۸ به دستور دونالد ترامپ، آمریکا از این توافق خارج شد. برای اینکه ادعا می کرد که توافقی ناقص است و ایران آنرا نقض کرده است. با نزدیک شدن به انتها تحریم تسلیحاتی، آمریکا وارد یک کارزار شدید در سازمان ملل برای بازگرداندن تحریم ها شد اما این تلاش به سبب فقدان پشتیبانی از سوی متحدان اروپایی و چین شکست خورد.
پاسخ واشنگتن موج یکجانبه ای از تحریم های اقتصادی با هدف جلوگیری از خرید سلاح توسط ایران بوده است. آمریکا همین طور تهدید به اقدامات تنبیهی مقابل طرف های ثالث – کشورها و افراد – کرده است.
نکته جالب اینکه آمریکا درصدد بود بازگشت تحریم ها را برمبنای نقض توافق توجیه کند اما خود آمریکا دو سال قبل از این توافق خارج شده است.
در حالی که آمریکا برای تحریم های بیشتر مقابل ایران تلاش می کند، اما اتحادیه اروپا و چین به امید روابط بهتر در آینده مقاومت می کنند.

آسیا تایمز: فشار حداکثری آمریکا مانع جلوگیری از اختتام تحریم تسلیحاتی ایران نشد
پایگاه خبری - تحلیلی آسیا تایمز هم در گزارشی اصرار کرد که هیچ فشار حداکثری از طرف آمریکا موفق نشد از تحقق یکی از رخدادهای مهم در روز یکشنبه یعنی اختتام تحریم تسلیحاتی ایران مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، جلوگیری کند.
این رسانه سنگاپوری اضافه کرد: دولت آمریکا از توافق هسته ای خارج شد اما کوشش کرد تا متحدان خودرا به تمدید تحریم تسلیحاتی ایران مجاب کند. آمریکا همین طور برای فعال سازی مکانیسم ماشه و احیای تمام تحریم های سازمان ملل کوشش کرد.
این نشریه به نقل از فواد ایزدی استاد مطالعات بین المللی در تهران نوشت: آمریکا خواهان فشار بیشتر بر دولت ایران بود اما آشکارا شکست خورد.منبع:

1399/07/27
21:13:44
5.0 / 5
1589
تگهای خبر: ائتلاف , اقتصاد , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان محفل
محفل