عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

مشكلات جمعیتی از دغدغه های جدی رهبر انقلاب است

مشكلات جمعیتی از دغدغه های جدی رهبر انقلاب است

به گزارش محفل عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: آژیر خطر مشكلات جمعیتی در كشور از جانب مقام معظم رهبری به صدا درآمده است.


به گزارش اسنا، «حسین مظفر» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد اضافه کرد: این در شرایطی است که باید مساله مزبور پیش تر از جانب مراکز ذیربط انجام می شد. کار رهبری این نیست که رصد کند و در این حد به مسائل جزئی وارد شود و مسئولیت مسؤلان اجرایی کشور را بر عهده گیرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: کار مرکز آمار ایران فقط این نیست که آمار عرضه نماید بلکه باید آژیرها را هم به صدا درآورد. وقتی این مرکز متوجه می شود جمعیت کشور به سمت کهنسالی در حرکت است و نرخ رشد جمعیت رو به کاهش می رود باید آژیر خطر را به صدا در آورد بعد رهبری پیگیری و حمایت کند.

مظفر بیان داشت: این از تیزبینی های رهبر انقلاب است که خیلی از کاستی های مسؤلان اجرایی را خود جبران می کند. انتظار بر این بود مساله جمعیت با جدیت بیشتری از جانب دستگاه های اجرایی دنبال شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: این مجمع بلافاصله دغدغه مقام معظم رهبری در خصوص کاهش نرخ باروری و پیر شدن جمعیت در کشور را در دستور کار خود قرار داد و در ضمن سیاست های کلی جمعیت، مسائل حمایتی و موانع را در این حوزه بیان کرد.

وی ادامه داد: هرچه گذشت مشاهده شد که این کار به نتیجه نمی رسد و تحقق پیدا نمی کند تا اینکه نظارت بر سیاست های کلی جمعیت را پارسال در دستور کار خود قرار داد.

مظفر بیان داشت: سه تا چهار گروه پژوهشی از قبیل صدا و سیما، شورایعالی انقلاب فرهنگی و پژوهشکده ها و پژوهشگران در این حوزه کار کرده اند حتی کمیسیون های دیگر مجمع تشخیص مصلحت نظام مثل کمیسیون امنیت ملی هم از جنبه های امنیتی روی مساله جمعیت کار کرده است.

وی افزود: گزارش های واصله در هیئت عالی نظارت تجمیع و جمع بندی شد و متاسفانه در این حوزه خبر خوبی به گوش نمی رسد چون که حداقل اقدامات برای جبران این کاستی ها در صحنه اجرا دنبال نشده است البته مجمع در حال تدوین گزارشی در این حوزه است تا خدمت مقام معظم رهبری تقدیم و از سوی معظم له به قوای مربوطه به خصوص قوه مجریه ابلاغ شود.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآورشد: با کمال تاسف بعضی از محدودیت های که از گذشته های دور در مورد مساله جمعیت مطرح بوده که منجر به کاهش جمعیت شده هنوز در کشور لغو نشده است.

رئیس کمیته سیاست های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی هم در این برنامه ضمن اشاره به مهاجر فرستی سالی ۱۰۰ هزار نفر در کشور اظهار داشت: این عامل سبب می شود نرخ رشد جمعیت میهن اسلامی کمتر از نرخ رشد طبیعی شود.

«محمد جواد محمودی» اضافه کرد: سال گذشته یک میلیون و ۱۹۶ هزار تولد و ۴۰۰ هزار فوت در کشور اتفاق افتاده است.
وی افزود: الان نرخ باروری در کشور کمتر از دو فرزند رسیده است.

رئیس کمیته سیاست های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: جمعیت کشور هم اکنون رو به کاهش نیست.

وی ادامه داد: سال قبل ۸۰۰ هزار نفر به جمعیت کشور افزوده شد البته نباید فراموش کرد که از سال ۹۰ تا ۹۵ نزدیک به ۹۵۰ هزار نفر به جمعیت کشور اضافه می شد.

محمودی بیان داشت: کشور هر چه به سمت جلو حرکت می کند با عنایت به این که ساختار سنی به سمت سالخودگی می رود تعداد مرگ و میرها به شکل طبیعی افزایش و زاد و ولد ها هم به صورت طبیعی در حال کاهش است.

وی افزود: پیشبینی ها حاکی از اینکه بین سال های ۱۴۱۰ تا ۱۴۱۵ نرخ رشد جمعیت کشور به صفر برسد.

رئیس کمیته سیاست های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: زمانی که نرخ جمعیت کشور به صفر می رسد طبق سناریوی متوسط سازمان ملل جمعیت ایران ۹۵ تا ۹۶ میلیون نفر باشد.

وی ادامه داد: در سال ۱۴۳۰ از این ۹۶ میلیون نفر امکان دارد یک سوم بالای ۶۰ سال سن داشته باشند.

محمودی بیان داشت: الان ۶۹ درصد جمعیت کشور در سن کار هستند یعنی بین ۱۵ تا ۶۴ سال دارند.

وی افزود: این آمار و ارقام امکان دارد در سال ۱۴۳۰ به عدد ۵۲ تا ۵۳ درصد برسد.

رئیس کمیته سیاست های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: هم اکنون ۶۹ درصد جمعیت کشور در حال کار یا در سن کار هستند یعنی اگر سه میلیون نفر بیکار هم باشند ۲۰ میلیون نفر در حال کارند.

وی ادامه داد: نرخ افرادی که در گروه جمعیت فعال می باشند در سال ۱۴۳۰ به شدت کاسته می شود.

محمودی در ادامه یادآورشد: نگرانی اصلی برای آینده اینکه نرخ رشد جمعیت کشوربه صفر می رسد و جامعه به سن سالخوردگی می رود.1399/03/23
15:09:15
5.0 / 5
2222
تگهای خبر: ابلاغ , اقتصاد , پیگیری , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان محفل
محفل