در گفت و گوی تلفنی وزیر خارجه جمهوری آذربایجان مطرح شد؛

ظریف: تهران آماده كمك به حل پایدار مناقشه قره باغ است

ظریف: تهران آماده كمك به حل پایدار مناقشه قره باغ است

به گزارش محفل محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه آمادگی ایران برای كمك به دستیابی به صلح و چاره پایدار مناقشه قره باغ در قالب ابتكار منطقه ای ایران، تركیه و روسیه - بعنوان مكمل ساز و كار گروه مینسك- را به اطلاع طرف مقابل رساند.


به گزارش محفل به نقل از ایرنا از اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، در تماس تلفنی پس از ظهر امروز آقای جیحون بایراموف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان، آخرین تحولات میدانی در مناقشه قره باغ از جانب طرف آذری تشریح شد.
وزیر امور خارجه در این گفت و گوی تلفنی با تشریح مجدد مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران و تاکید بر تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان، آمادگی کشورمان برای کمک به دستیابی به صلح و چاره پایدار این مناقشه در قالب ابتکار منطقه ای ایران، ترکیه و روسیه - بعنوان مکمل ساز و کار گروه مینسک- را به اطلاع طرف مقابل رساند.
وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان همینطور بر اهمیت و نقش ابتکارات منطقه ای برای حل این بحران چند دهه ای تاکید نمودند.
به گزارش محفل به نقل از ایرنا به دنبال آغاز دور جدید درگیری های جمهوری آذربایجان و ارمنستان در هفته های اخیر جمهوری اسلامی کوشیده با استفاده از ظرفیت های خود و مناسبات خوبی که با این دو کشور دارد به حل و فصل این مناقشه کمک نماید.
در این راستا رئیس جمهوری در گفت و گوهای جداگانه با رئیس جمهور روسیه، نخست وزیر ارمنستان و رئیس جمهوری آذربایجان ضمن تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران بر ضرورت حل و فصل این مناقشه از راه راهکارهای دیپلماتیک تصریح کرد.
وزیر امور خارجه هم در این زمان در گفت و گوهای جداگانه با همتایان آذری و ارمنستانی دو طرف را به خویشتنداری، آتش بس و آخر فوری خصومت ها و همینطور آغاز مذاکره در قالب حقوق و مقررات بین المللی دعوت کرد.
ظریف در این گفت و گوها همینطور آمادگی جمهوری اسلامی ایران جهت استفاده از تمام ظرفیت های خود به منظور برقراری آتش بس، آغاز گفتگو و استقرار صلح و آرامش را به دو طرف اعلام نمود.
رییس دستگاه دیپلماسی همینطور در هفته های اخیر با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه آخرین تحولات قره باغ تبادل نظر کرده است.منبع:

1399/07/25
15:55:30
5.0 / 5
1426
تگهای خبر: وزیر امور خارجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
محفل