در حاشیه جلسه هیات وزیران؛

واعظی: رفع محدودیت های تسلیحاتی موفقیت بزرگ ایران است

واعظی: رفع محدودیت های تسلیحاتی موفقیت بزرگ ایران است

به گزارش محفل رئیس دفتر رئیس جمهوری رفع محدودیت های تسلیحاتی از27 مهرماه را موفقیت بزرگ ایران در كارزار با آمریكا عنوان نمود و اظهار داشت: از هفته دیگر محدودیت هایی كه در زمینه صادرات و واردات تسلیحاتی داشتیم، برداشته می شود.


به گزارش محفل به نقل از ایرنا، محمود واعظی امروز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات وزیران در جمع خبرنگاران درباره سفر اخیر وزیر امور خارجه به چین اظهار داشت: سفر وزیر امور خارجه به چین سفر بسیار خوبی بود. در این سفر درباره روابط کلان دو کشور، مسائل دوجانبه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و همینطور درباره سند ۲۵ ساله بسیار جامع بحث و گفتگو کردند.
رییس دفتر رئیس جمهوری تبادل نظر درباره مسائل منطقه را از دیگر محورهای گفت و گوهای ظریف در چین ذکر کرد و اضافه کرد: تحولات منطقه ما بطور قطع هم برای ایران و هم برای چین مهم می باشد.
وی با اشاره به اینکه چین امروز چین گذشته نیست، اظهار داشت: چین کشوری است که به علت نوع ارتباط اقتصادی که با بسیاری کشورهای جهان دارد، امنیت و ثبات در کشورها برای آن اهمیت دارد، جدی تر از گذشته مسائل را رصد و رایزنی می کند. به همین جهت چین ایران را در مسائل مختلف اقتصادی و سیاسی شریک خود می داند.
رییس جمهوری اضافه کرد: در این سفر وزیر امور خارجه و مقامات چینی درباره برجام و سایر موضوعات بین المللی صحبت کردند که در مجموع سفر موفقی بوده است که طبق گزارش آقای ظریف در دولت، انشاء الله گشایش خوبی در همه زمینه ها بوجود می آید.

بررسی پرونده تخلفات مدیران به ریاست جمهوری روال طبیعی است
واعظی درباره ارسال لیست مدیران متخلف به نهاد ریاست جمهوری هم اظهار داشت: این مورد مطلب جدیدی نیست. بر مبنای قانون همه تخلفات کارمندان وزارتخانه ها و دستگاه های مختلف مورد بررسی قرار می گیرد اما به علت اینکه اعمال نفوذ و حق و ناحق نشود و به تخلفات مدیران و کارکنان خوب رسیدگی شود از آغاز قانون در نهاد ریاست جمهوری کمیته های مختلفی وجود دارد که طبق روال به این تخلفات رسیدگی می کنند و پرونده ها بررسی می شود. بسیاری از اینها هم مشکلی ندارند و در کمیته حضور می یابند و از خود دفاع می کنند.
رییس دفتر رئیس جمهوری اضافه کرد: ارسال لیست تخلفات اتفاق جدیدی نیست یعنی در دولت های مختلف همه مدیرانی که شکایتی مقابل آنها شده یا مشکلی داشتند، پرونده آنها در ستاد رسیدگی به تخلفات ریاست جمهوری رسیدگی می شود؛ این پرونده ها از سراسر کشور و از همه دستگاه ها و تمام وزارتخانه ها است و بسیاری از اینها پس از بررسی ها مشخص می شود که مشکلی ندارند.
وی اظهار داشت: این تعداد پرونده یک جا و یک بار نمی آیند هر چه که هست همان پرونده هایی است که از هر جای دیگر هم می آید که در رسانه ها شنیدم. هر مدیری در هر جا از یک رده بالاتر اگر تخلف و ادعایی درباره او وجود دارد، باید در نهاد ریاست جمهوری رسیدگی شود این کار طبق روال انجام می شود هیچگاه هم لیست نمی آید و به صورت بخش بخش ارسال می شود.
بودجه بر مبنای تفاهم و تعامل دولت و مجلس تصویب می شود
واعظی در مورد نامه رئیس مجلس شورای اسلامی به رئیس جمهوری درباره برنامه بودجه اظهار داشت: همیشه اینطور بوده که در تصویب بودجه بین دولت و مجلس با هم تفاهم، تعامل و یا مذاکره می کنند. اینطور نیست که دولت بخواهد چیزی که مورد توافق با مجلس نیست انجام بدهد و نه مجلس کاری می کند که مورد توافق با دولت نباشد. در همه دولت ها و همه مجالس همین گونه بوده است.
وی بیان نمود: این گونه نامه ها و تعامل ها همیشه میان دولت و مجلس و میان دولت و قوه قضاییه و دولت و سایر نهادهای انقلابی و حاکمیتی بوده است، اما این که اول خبر ارسال نامه را در رسانه ها می خوانیم و بعد نامه را دریافت می نماییم بدعت جدیدی است.
رییس دفتر رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: اصل مطلب که باید بیشتر به آن توجه گردد این است که سیاست ما برای تصویب بودجه سیاست همکاری و تعامل با مجلس و نه تبلیغاتی است که این روزها مرتب برای هر کاری به راه می اندازند.
واعظی درباره وصول نامه اظهار داشت: من هنوز نامه ای ندیدم.
رییس جمهوری در هفته دوبار قیمت صد کالا را کنترل می کند
رییس دفتر رئیس جمهوری درباره افزایش قیمت کالاها اظهار داشت: کشور با شرایط بسیار سختی مواجه است؛ از یک طرف مسائل تحریم و فشار حداکثری که بر اقتصاد کشور در آن قرار گرفته و از سوی دیگر با مشکلات و مسائل کرونا روبرو شده ایم که در نتیجه آن در قیمت کالاها نوساناتی بوجود آمده است. بیشتر این نوسانات به افزایش قیمت ارز بر می گردد که مشکل جدی بوجود آورده است.
واعظی اینکه بعضی می گویند «دولت و مسؤلان نسبت به گرانی ها بی تفاوت است» را نادرست عنوان نمود و اظهار داشت: از شخص رئیس جمهوری تا بقیه اعضای کابینه یکی از دغدغه های شان که با جدیت و روزانه دنبال می کنند کاهش قیمت ها و مقابله با گرانی است. رئیس جمهوری قیمت صد قلم کالای مورد نیاز و ضروری مردم را در هفته، دو بار دریافت و برای مراقبت و کنترل قیمت ها در کنار آن به دستگاه های مختلف دستورات لازم را صادر می کنند.
وی اضافه کرد: دکتر روحانی در ابتدای جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت (یکشنبه ها و دوشنبه ها) از وزیر صمت و وزیر جهاد کشاورزی می خواهند که آخرین وضعیت درباره کالاهای مورد نیاز مردم را گزارش دهند و سیاست ها را اعلام کنند.
بانک مرکزی برای گشایش ارزی طرح عرضه کرده است
رییس دفتر رئیس جمهوری همینطور به سفر رئیس کل بانک مرکزی به عراق اشاره نمود و تصریح کرد: سفر آقای همتی به عراق سفر خوبی بود؛ توافق بسیار خوبی هم درباره منابع ارزی مسدود شده ایران انجام شده و طرحی را برای آینده ارز عرضه کرده است که امیدوارم گشایشی ایجاد شود.
سفره و معیشت مردم دغدغه اصلی دولت است
واعظی بیان نمود: آقای رزم حسینی وزیر صمت در این دو هفته ای که کار خویش را آغاز کرده اند تمرکز خویش را بر مسائل کالای اساسی و مورد نیاز مردم گذاشته و روی آن کار می کنند که طرح خوبی دارند. مهمترین دغدغه همه مسؤلان در دولت سفره و معیشت مردم است و اینکه بتوانند راهکاری پیدا کنند که این فشارها کمتر روی مردم اثر بگذارد. برنامه ها و طرح های دولت هر روز عملیاتی می شود، اما باید توجه گردد که ما در یک جنگ و درگیری اقتصادی قرار داریم.
رییس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به بیانات رهبر انقلاب اسلامی در خصوص اینکه«با یک جنگ اقتصادی جدی مواجه هستیم»، اظهار داشت: آمریکا با تمام قوا به میدان آمده است؛ ما با فرد و گروهی که هیچ اصولی را رعایت نمی کند و کاری می کنند که اراذل و اوباش انجام می دهد، مواجه هستیم. آنها تلاش می کنند و فشار می آورند ما هم تلاش می نماییم و مقاومت می نماییم.
وی اظهارداشت: اگر شرایط عادی بود و دشمن هر روز مقابل ما برنامه ریزی نمی کرد، می توانستیم به شما بگویم تا سه یا چهارهفته دیگه این اتفاقات می افتد. آمریکا هفته گذشته ۱۸ بانک ایران را تحریم کرد البته خبر آنرا قبلا شنیده بودیم؛ از دو ماه پیش در این حوزه برنامه ریزی و کار کردیم و جایگزین را مشخص کردیم و با صرافی ها و غیره کار کردیم.
واعظی تصریح کرد: ما این اقدامات را نمی توانیم علنی اعلام نماییم برای اینکه اگر عنوان شود دشمن همین حرف ها را می بیند و راه آنها را می بندد.
وی اظهار داشت: برنامه ریزی و روش ها در بیشتر وزارتخانه هایی که با خارج صادرات یا واردات دارند روش های خاصی است که بتوانند تحریم ها و فشارها را دور بزنند. البته برای ما گران تر تمام می شود؛ اگر شرایط عادی باشد هم صادرات و هم واردات را ارزان تر تمام می شود ولی به هر حال شرایط سختی است.
در مقابل فشارها قد خم نمی کنیم/ هزینه استقلال کشور را می پردازیم
واعظی اضافه کرد: همیشه گفته ایم به خاطر این فشارها و سختی ها شرمنده مردم هستیم، ولی از آنها تشکر می کنیم؛ مردم می دانند که دولت، حاکمیت و قوای سه گانه با این وضع موافق نیستند ولی بنا ندارند در مقابل فشارهای دشمن تسلیم شوند و قد خم کنند، برای اینکه این هزینه ای است که برای استقلال کشور می پردازیم.
وی یادآورشد: آمریکا برای رسیدن به اهداف خود در تحریم و فشار بر ایران، برنامه ریزی سه چهار ماهه کرده بود، اما با شرایطی که در دنیا به وجود آمد، آنها به اهداف خود نرسیدند.
رییس دفتر رئیس جمهوری اظهار داشت: هر اتفاقی که در آمریکا بیفتد، چه این دولت و چه دولت دیگری و رئیس جمهوری دیگری بر سر کار بیاید آنها می دانند که با این ملت و این نظام و حکومت از راه فشار نمی توانند به نتیجه برسند.
واعظی با ابراز امیدواری از اینکه وضع کشور در آینده بهتر خواهد شد، خاطرنشان کرد: آمریکایی ها هیچ راهی غیر از این ندارند که تغییر موضع بدهند، آنها برای سه ماه برنامه ریزی کرده بودند الان ۲سال و ۸ ماه شده است که به اهداف خود نرسیده اند.
آمریکا با تمام قوا آمده بودند تا مانع اختتام محدودیت های تسلیحاتی ایران شود
رییس دفتر رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش گفت در مورد اختتام محدودیت های تسلیحاتی ایران در تاریخ ۲۷ مهرماه اظهار داشت: این کار بزرگی بود. تحریم از سال ۲۰۱۰ بود الان بیشتر از ۱۰ سال است که این تحریم وجود داشته هفته آینده تحریم برداشته خواهد شد از دو جنبه این توفیق بزرگی برای ملت ایران است از جنبه اول این که تحریمی که ما برای صادرات و واردات تسلیحاتمان داشته ایم، از هفته دیگر برداشته می شود.
واعظی اضافه کرد: توفیق بزرگ دیگری داشتیم که یک کشتی اساسی بین ما و آمریکا بود برای این که آنها با تمام قوا آمده بودند که این تحریم تمدید شود موفق نشدند و بعد رفتند ماشه را آوردند که آن هم موفق نشدند و آن هم یک توفیق بزرگ هست یعنی ایران کشوری نیست که آمریکا بخواهد به نفوذ و امکانات خودش تکیه کند و هر چه خواست را به آن تحمیل کند.
وی افزود: به نظر می آید کار بزرگی انجام شده و این توفیقات متعلق به کل مردم و حکومت ماست و باید قدر اینها را بدانیم. وقتی که مانعی برداشته می شود شما می توانید حرکت کنید. ازاین رو شما از روز یکشنبه بعد هر کاری که در این حوزه قبلاً نمی توانستید، انجام می دهید.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا کاری در این حوزه انجام شده است، اظهار داشت: مقدمات این کار از قبل فراهم گشته است.
از ابتکار عمل روسیه استقبال می کنیم
رییس دفتر رئیس جمهوری پاسخ به سوالی درباره ابتکار عمل روسیه برای آتش بس در قره باغ اظهار داشت: از اینکه در منطقه ما جنگ و خونریزی نباشد، استقبال می نماییم. اعتقاد ما بر این است که همه اختلافات و بحران ها نباید چاره نظامی داشته باشد و باید چاره آن مذاکره و گفت و گو بر مبنای اصولی شناخته شده بین المللی باشد.
واعظی افزود: موضع ما همواره در ارتباط با قره باغ این بوده که باید تمامیت ارضی کشورها بر مبنای مرزهای بین المللی به رسمیت شناخته و مورد احترام قرار بگیرد. ما همیشه لزوم اختتام اشغال را گوشزد کردیم و فکر می نماییم که اگر دو طرف در این چارچوب گام بردارند می توانیم در آینده شاهد استمرار این درگیری و بحران نباشیم.
وی با اشاره به اینکه لازمه هر گفت و گویی آتش بس است، اظهار داشت: ما از مذاکرات ۱۰، ۱۲ ساعته در روسیه و آتش بس استقبال می نماییم و از میانجیگری روسیه هم تشکر می نماییم و امیدوار هستیم هر دو طرف به چهار قطعنامه ای که درباره این منطقه وجود داشته، متعهد باشند.
رییس دفتر رئیس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره جزئیات سامانه جامع تجارت که در جلسه هیات دولت عنوان شد، تصریح کرد: رئیس جمهوری در چند ماه گذشته دستور دادند که سامانه هایی که هر کدام از ۱۳-۱۴ دستگاه، شامل بیمه، گمرک حمل و نقل و انبارها برای خودشان دارند، را به هم متصل نماییم و سامانه ای ایجاد نماییم که مسئولین به صورت آنلاین بتوانند از تمام اطلاعات استفاده کنند. یعنی لحظه ای که در گمرک یا در وزارت صمت، اطلاعات یک خریدار یا یک فروشنده را وارد می شود، بقیه بتوانند همان زمان آن اطلاعات ببینند.
واعظی با اشاره به اینکه مشکلاتی که از نظر فنی میان بعضی از دستگاه ها وجود داشت در جلسه گذشته عنوان شد، اظهار داشت: این سامانه در حال کار است ولی بعضی از بخش ها به صورت کامل متصل نیستند و یا به صورت آفلاین وصل هستند یعنی اطلاعات را جمع کرده و سپس وارد می کنند در صورتیکه ما سامانه را به این شکل قبول نداریم و همه باید بتوانند اطلاعاتی را که در سامانه وارد می شود، بلافاصله ببینند.
وی اضافه کرد: در این حوزه ما مصوبه ای داشتیم که حدود ۱۳-۱۴ بند بود. برپایه این مصوبه نهم آذرماه را مهلتی برای تکمیل این سامانه قرار دادیم. حالا بیشتر از ۷۵ درصد اطلاعات کامل است و به صورت آنلاین کار می کند.
فرزند رئیس جمهوری عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی نیست
رییس دفتر رئیس جمهوری درباره پرداخت پول خارج از سیستم اداری برای ساخت ساختمانی در دانشکده شهید بهشتی اظهار داشت: بسیاری از دانشگاه ها که نیازمند هستند رئیس سازمان برنامه و بودجه کمک کردند و کمک هم می کنند. رقم آن هم مشخص است که قرار بود سخنگوی دولت رقم آنرا اعلام نماید. اگر بخواهید در هر کدام از دانشگاه ها فردی پیدا کنید و بگویید به خاطر آن پول دادند که کار درستی نیست چون که ما غیر از دانشگاه به بیمارستان و خیلی جاهای دولتی هم پول داده ایم.
واعظی اضافه کرد: هر مبلغی از صندوق که بخواهد پرداخت گردد بر مبنای چارچوبی است که ما خدمت رهبر معظم انقلاب نوشتیم و ایشان برپایه دستوری که دادند خرج می شود مگر می شود هر کسی هر کاری بخواهد سرخود انجام دهد.
وی افزود: من از دانشگاه هم پرسیدم که فرزند رئیس جمهوری در آنجا عضو هیات علمی هستند که مشخص شد اصلا چنین چیزی نبوده است.
بی اخلاقی ها نوبت دیگران هم می شود/ رقابت های انتخاباتی را زود آغاز کرده اند
رییس دفتر رئیس جمهوری درباره توهین به رئیس جمهوری اظهار داشت: این بی اخلاقی هایی که برخی انجام می دهند و برخی هم سکوت می کنند باید بدانند که فقط این بی اخلاقی ها تنها به رئیس جمهوری نیست بعدا نوبت خیلی های دیگر هم می شود و از سوی دیگر متاسفانه عده ای رقابت های تبلیغاتی و انتخاباتی را برای سال ۱۴۰۰ خیلی زود شروع کردند.
واعظی با اشاره به اینکه باید مشکلات مردم را حل نماییم، اظهار داشت: اگر می خواهید کار تبلیغاتی و انتخاباتی بکنید سفر بروید ولی این که شعار تبلیغاتی بدهید و بگویید فقط ما می توانیم انجام بدهیم. مردم می دانند که شما قبلا سرکار بودید و قبلا هم مسئولیت داشتید ولی هیچ کدام از این کارها را نتوانستید انجام بدهید.
وی تصریح کرد: کسانی که چنین ادعاهایی می کنند عملکرد روشنی دارند و ما نمی خواهیم وارد این مقولات شویم. شورای نگهبان قانونی برای انتخابات ریاست جمهوری تعیین کرده است ازاین رو در آن زمان بیایند تبلیغات خویش را شروع کنند و از حالا از سمت ها و جایگاه های خود برای تبلیغات استفاده نکنند.منبع:

1399/07/24
11:23:34
5.0 / 5
1536
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان محفل
محفل