قمی:

حاكم شدن عدالت در جامعه مردم را به انتخابات متمایل می كند

حاكم شدن عدالت در جامعه مردم را به انتخابات متمایل می كند

یك نماینده سابق مجلس اظهار داشت: فقر، تبعیض، رانت خواری و فساد اقتصادی را كه از میان برداریم آن وقت مردم هم رغبت و میل بیشتری به حضور در انتخابات می یابند.محمد قمی در گفتگو با ایسنا، در پاسخ به این پرسش که اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری چه کارکردی برای افزایش مشارکت مردم در آن خواهد داشت، اظهار نمود: اساساً هر قانونی که انسان می نویسد قابل تغییر است و پس از مدتی می توان آنرا اصلاح کرد. حتی قانون اساسی ما هم در سال ۶۸ با تغییراتی همراه شد. قانون انتخابات هم در آن زمان که نوشته شده، درست بوده، ولی اکنون می بینیم که تعداد زیادی برای ریاست جمهوری نام نویسی می کنند اما شرایط لازم را ندارند و همین مبحث دردسرهایی بوجود می آورد.

وی ادامه داد: برای سن ریاست جمهوری و هم موارد مشابه هم نیازمندیم که قانون انتخابات ریاست جمهوری تغییر کند تا کارآیی بهتری را شاهد باشیم که طبعاً در این حوزه شورای نگهبان هم نظارت خویش را بر آن انجام می دهد.

وی با تاکید بر اینکه اعتقاد ندارم با اصلاح قانون انتخابات مردم بیشتر در انتخابات شرکت نمایند، خاطرنشان کرد: آنچه مردم را به سمت انتخابات می کشاند عدالت است. اگر در جامعه عدالت حاکم باشد مردم هم می آیند و مثل اول انقلاب در انتخابات شرکت می کنند وگرنه با تغییر قانون انتخابات تغییر خاصی در این حوزه صورت نمی گیرد.

قمی اظهار داشت: فقر، تبعیض، رانت خواری و فساد اقتصادی را که از میان برداریم آنوقت مردم هم رغبت و میل بیشتری به حضور در انتخابات می یابند. این مورد رفع تبعیض و حاکم کردن عدالت از موضوعاتی است که رهبری انقلاب هم به آن اشاره کرده اند و تاکید دارند که کار کافی در این حوزه انجام نشده است. پس باید به این بخش هم توجه ویژه ای داشته باشیم.

این نماینده سابق مجلس با اشاره به تاکید دولت بر استفاده از لایحه خود برای اصلاح قانون انتخابات به جای نگارش طرح تازه از جانب نمایندگان، اظهار نمود: به نظرم مشکلی ندارد که همان لایحه اصلاح انتخابات ریاست جمهوری که از جانب دولت عرضه شد، محور کار قرار گیرد و نمایندگان اگر در بخش هایی نظرات دیگری دارند، آنها را در جریان بررسی این لایحه مطرح کنند تا تغییرات لازم صورت گیرد.
1399/07/05
14:03:37
5.0 / 5
1559
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
محفل