حقیقت پور:

قانون انتخابات ریاست جمهوری چارچوب منطقی می خواهد

قانون انتخابات ریاست جمهوری چارچوب منطقی می خواهد

محفل: یك نماینده سابق مجلس اظهار داشت: اینكه بگویم هر شخصی ایرانی بود و سواد داشت بیاید و در انتخابات نام نویسی كند، توهین به مردم ایران است.


منصور حقیقت پور در گفت و گو با ایسنا، درباره اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری اظهار نمود: قوانین مربوط به این انتخابات باید یک چارچوب منطقی داشته باشد. اینکه بگویم هرکس ایرانی بود و سواد داشت بیاید و در انتخابات نام نویسی کند، توهین به مردم ایران است.

وی ادامه داد: بعضی از کشورها این قانون را دارند که برای نام نویسی در انتخابات باید دو هزار نفر استاد دانشگاه او را تأیید کنند، اما در کشور ما می بینیم که یک کسی می آید و ثبت نام می کند که چوپان است یا دیگری می آید ثبت نام می کند که اصلاً سواد ندارد. اینها موجب تمسخر انتخابات از طرف برخی مردم می شود و این درست نیست.

این نماینده سابق مجلس اشاره کرد: من احتمال می دهم این تغییراتی که نمایندگان مجلس برای اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در نظر دارند تا برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات تکمیل نشود و احیانا به دوره بعدی موکول خواهد شد، اما در عین حال تصور می کنم نفس ایجاد اصلاحاتی در قانون انتخابات ریاست جمهوری محل اشکال یا ایراد نیست.

حقیقت پور در پاسخ به این پرسش نظر وی درباره ارائه برنامه های کاندیداهای ریاست جمهوری به اعضای شورای نگهبان و موضوعی که دراین زمینه در طرح نمایندگان گفته شده، چیست، اشاره کرد: من خودم این طرح را ندیده ام و نخواندم اما در عین حال می توان اظهار داشت که شورای نگهبان برابر قانون وظیفه ای در زمینه ممیزی برنامه های انتخاباتی کاندیداها ندارد. ما موارد بسیاری داشتیم که افراد آمدند و رئیس جمهوری شدند و پس از آن برنامه های خودرا مطرح نمودند. بدین سبب کار شورای نگهبان رسیدگی به صلاحیت فردی کاندیداهای ریاست جمهوری است.

او در آخر در پاسخ به این پرسش که نظرش درباره بررسی لایحه دولت بجای طرح خود نمایندگان مجلس برای اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری چیست، اظهار نمود: چیزی که دولت می گوید لایحه ای است که تهیه کرده و می تواند در نهایت آنرا با طرح نمایندگان تلفیق کرد و نقاط مشترک برجا گذاشت و نقاط اختلاف را هم در یک جلسه مشترک میان دولت و مجلس به توافق و جمع بندی رساند.

منبع:

1399/07/03
23:09:28
5.0 / 5
1859
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل