نشست مجمع عمومی سازمان ملل زیر سایه سنگین كرونا

نشست مجمع عمومی سازمان ملل زیر سایه سنگین كرونا

به گزارش محفل مجمع عمومی سازمان ملل سه شنبه بیست و دوم سپتامبر (یكم مهرماه) در حالی هفتاد و پنجمین اجلاس خویش را زیر سایه سنگین انتشار كرونا و هراس رهبران جهان از مبتلا شدن به این بیماری با ویدئو كنفرانس شروع كرد كه از زمان برگزاری اولین اجلاس این مجمع در ۱۹۴۶ در كلیسای متدیست لندن تابحال چنین نشستی بی سابقه بوده است. رهبرانی كه ویروس كرونا شهامت حضور را در ساختمان مجلل منهتن نیویورك از آنان ربود برای جهانیان خط مشی ترسیم كردند.


ساختمان برگزاری اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل برخلاف سنوات گذشته میزبان بدون میهمانانی بوده که البته این میزبانی مجازی در ایام آتی هم ادامه می یابد و شاهد سخنرانی از راه دور رهبران دیگر کشورهایی خواهد بود اما در اولین روز تعدادی از رهبران و روسای دولت های ۱۹۳ عضو سازمان ملل در زمینه های مختلف همچون اهمیت صلح جهانی، لزوم تقابل با جنگ افروزی، قلدرمآبی و یکه تازی دولت مستقر آمریکا، کاهش فقر و بیکاری، فرصت های برابر اقتصادی، خطر فقر و جنگ افروزی، حل مسالمت آمیز بحران های بین المللی و مبارزه با ویروس کووید ۱۹ (کرونا) سخن راندند.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی یکی از روسای جمهور کشورهای عضو سازمان ملل در اولین روز هفتاد و پنجمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد طی سخنانی گفته است: در حالی کشور های استکباری از حقوق بشر سخن می گویند که با فشار حداکثری، معیشت، سلامت و حتی حق حیات همه ایرانی ها را هدف قرار داده اند.
وی اضافه کرد: آنها خود و دست نشاندگانشان در هرچه جنگ و اشغال و تجاوز در فلسطین، افغانستان، یمن، سوریه، عراق، لبنان، لیبی، سودان و سومالی است، به صورت مستقیم به آتش افروزی مشغول هستند ولی ایران را مسئول شکست های محتوم شان برابر اراده مردم منطقه می دانند.
رییس جمهوری ایران می افزاید: با فروش صدها میلیارد دلار سلاح به منطقه ما، آنرا به انبار باروت بدل کرده اند ولی برخلاف همه قواعد حقوقی و اجماع جهانی، بیهوده می کوشند تا ایران را از حداقل نیازهای دفاعی محروم ساخته و محدودیت های تسلیحاتی ایران را به رغم نص صریح قطعنامه ۲۲۳۱ تمدید کنند.
وی با تقبیح سیاست های دوگانه و قانون گریزانه دولت مستقر آمریکا، تصریح می کند: کجا سابقه دارد دولتی نتیجه ۱۳ سال مذاکره جهانی با حضور دولت سلف خویش را بدون هیچ دلیلی زیر پا گذارد، قطعنامه شورای امنیت را با وقاحت نقض کند و حتی دیگران را به سبب اجرای قطعنامه شورای امنیت تحریم و تنبیه کند و در همان حال مدعی مذاکره و معامله بزرگ باشد؟
رییس جمهوری ایران می گوید: برای جهان هم امروز زمان " نه " گفتن به زورگویی و قلدرمآبی است. دوران سلطه و هژمونی به سر آمده است. ملت ها و فرزندان ما سزاوار دنیایی بهتر، امن تر و قانون مدارترند امروز زمان تصمیمِ صحیح و درست است.

** امریکا با ترویج جنگ تجاری به دنبال باج خواهی است
« میگل دیاز کانل برمودز» رئیس جمهوری کوبا از کشورهای مستقل آمریکای لاتین هم یکی دیگر از سخنرانان روز سه شنبه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد بود که دونالد ترامپ همتای آمریکایی خویش را به خودبینی بی سابقه متهم کرد و اظهار داشت: واشنگتن با ترویج جنگ های تجاری و قطع کمک مالی به نهادهای سازمان ملل، از آنچه کانل برمودز «باج خواهی مالی» نام برد، استفاده می نماید.
رییس جمهوری کوبا خاطرنشان کرد: آمریکا از بیان وافر و کنترل نشده نفرت، نژادپرستی و بی رحمی پلیس برخوردار می باشد و از سویی دولت ترامپ به صورت ظالمانه ای محدودیت ها ضد کوبا را در چارچوب سیاست خصمانه اش طی دو سال قبل تشدید کرده و تحریم اقتصادی واشنگتن حتی با وجود شیوع ویروس کرونا به قوت خود باقی است.
وی تصریح کرد که آمریکا هر هفته کوبا را هدف قرار می دهد و تحریم های جدیدی اعمال می کند و با وجود انتقادهای بین المللی، آمریکا، تحریم اقتصادی کوبا را از سال ۱۹۶۲ حفظ نموده است.
دیاز کانال با اشاره به تلاشهای رژیم صهیونیستی برای الحاق قلمروهای بیشتری از کرانه باختری به سرزمین های اشغالی از فلسطینی ها حمایت کرد و ضمن رد این طرح اسرائیلی اظهار داشت که هاوانا در کنار کشور فلسطین به پایتختی قدس شرقی می ایستد.
وی همینطور به همه گیری کرونا در جهان اشاره نمود و اظهار داشت: هر چند که این بیماری زندگی هر روزه ملت ها را تغییر داده است، اما حق انسانیت به منظور زندگی در صلح و امنیت توام با عدالت و آزادی، اساس اتحاد در بین ملت هاست که دائما مورد تهدید قرار می گیرد.

** ایجاد فرصت های اقتصادی برای مردم جهان ضروریست
سیریل راماپوسا رئیس جمهوری آفریقای جنوبی هم در هفتاد و پنجمین نشست سران کشورهای عضو سازمان ملل متحد بر دستیابی به اهداف سند توسعه پایدار تصریح کرد و اضافه کرد: در گام نخست باید هر گونه فقر در هر جایی برطرف شود. ما باید فرصت های اقتصادی را برای همه مردم سراسر جهان بخصوص جوانان، زنان و اقشار صدمه پذیر گسترش دهیم.
راماپوسا اضافه کرد: ما باید با فساد مبارزه نماییم و با همدیگر آرزوی مشترک خویش را برای آینده ای بهتر برای همه برآورده سازیم. سال ۲۰۲۰ باید یادآوری شود که موج خروشان مقابله با مرزبندی نژادی تحت چتر هشتگ جنبش «جان سیاهان مهم است» به راه افتاد.
وی اظهار داشت: آفریقای جنوبی خواهان آخر دادن فوری به نژادپرستی از ناحیه مقامات شرکت های خصوصی یا دولتی است. من از سازمان ملل متحد می خواهم برای آخر دادن به تعصب و نابردباری به هر شکلی و در هر جایی که باشد، تلاش کند.
رئیس جمهوری آفریقای جنوبی با اشاره به مسئله اشغالگری رژیم صهیونیستی اظهار داشت: همانگونه که ما پایه گذاری یک سازمانی را که نمایانگر آزادی و برابر است را جشن می گیریم، مردم فلسطین و صحرای غربی به زندگی تحت اشغالگری ادامه می دهند.
راماپوسا تصریح کرد: ما بار دیگر درخواست خویش را برای آخر اشغالگری غیرقانونی صحرای غربی و حق مردم فلسطین برای تعیین سرنوشت خود تکرار می نماییم.

** اخطار گوترش از رشد فقر و خطر جنگ در جهان
آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد هم جزو اولین سخنرانان هفتاد و پنجمین اجلاس مجمع عمومی سازمان بود که گفته است: « حالا زمان آن است که هر طور شده صلح را در جهان حکمفرما نماییم و هر طور شده تا آخر سال جاری که ۱۰۰ روز به آن مانده است، باید در جهان یک صلح سراسری ایجاد نماییم.»
گوترش اضافه کرد: جهان نمی تواند بپذیرد که هر یکی از اقتصادهای بزرگ جهان در راه خود حرکت کنند. این امر مخاطرات و هزینه های سنگینی دارد و اگر درگیری های نظامی هم وجود داشته باشد اوضاع وخیم تر می شود.
وی با اشاره تلویحی به اختلافات خطرناک میان چین و آمریکا اظهار داشت: نمی توان تصور کرد که دو قدرت بزرگ اقتصادی جهان در دو جهت مختلف و مخالف حرکت کنند.
دبیرکل سازمان ملل همینطور با اشاره به آثار و عواقب زیان بار شیوع ویروس کرونا در جهان، اخطار داد که برای اولین بار در سه دهه اخیر، فقر در جهان در حال رشد است.

** با مشکلات دیگر کشورها نمی توان برای خود ثبات ایجاد کرد
«شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین در سخنرانی ویدئویی خود در هفتاد و پنجمین نشست سران کشورهای عضو سازمان ملل متحد با اشاره به اینکه هیچ کشوری نمی تواند با استفاده از مشکلات دیگران، ثبات خویش را حفظ کند، تصریح کرد: باید به انتخاب مسیر رشد و شکوفایی مستقل کشورها احترام گذاشته شود.
وی اضافه کرد: ما در یک دهکده جهانی بهم پیوسته با سرنوشت مشترک زندگی می نماییم و کرونا آخرین بحران برای مقابله با بشریت نخواهد بود بنابر این ما باید دست به دست هم دهیم و آماده مقابله با چالش های جهانی بیشتری باشیم.

** مرزهای ۱۹۶۷ معیار تشکیل کشور فلسطین است
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه هم از دیگر سخنرانان اولین روز مجمع عمومی سازمان ملل اظهار داشت: حل اختلاف میان فلسطین و اسرائیل تنها از راه تشکیل کشور فلسطینی دارای حاکمیت در مرزهای ۱۹۶۷ امکان پذیر است.
وی با اشاره به اینکه فلسطین در سایه ادامه سیاست های خشونت بار اسرائیلی پیوسته در این سال ها زخم خورده است، تصریح کرد: حل اختلاف میان فلسطین و اسرائیل تنها از راه تشکیل کشور فلسطینی دارای حاکمیت در مرزهای ۱۹۶۷ امکان پذیر است.
رئیس جمهوری ترکیه درباره برنامه هسته ای ایران هم اظهار داشت: مساله برنامه هسته ای ایران باید از راه گفتگو و با دیپلماسی و طبق مقررات بین المللی حل شود، ضمن اینکه با عنایت به ناکارآمدی و از بین رفتن اثر بخشی سازمان های بین المللی، باید درمورد نهادها و قوانین خود تجدیدنظر نماییم.

** افتخار ترامپ به ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در نشست سران کشورهای عضو سازمان ملل متحد ترور سردار شهید قاسم سلیمانی را از افتخارات دولت خود بر شمرد و ادعا نمود « از توافق هسته ای بسیار بد ایران » خارج شده است و تحریم های فلج کننده را بر آنچه که او « دولت شماره یک حامی تروریسم» خواند، اعمال کرده اند.
رئیس جمهوری آمریکا ادعا نمود «از توافق هسته ای بسیار بد ایران» خارج شده است و تحریم های فلج کننده را بر آنچه که او «دولت شماره یک حامی تروریسم»خواند، اعمال کرده اند.
اظهارات ترامپ ضد توافق هسته ای در شرایطی است که اغلب اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد با قاطعیت از برجام حمایت کردند و با اقدامات یکجانبه و خلاف قوانین بین المللی آمریکا به شدت مخالفت ورزیدند.

** جنگ یمن تهدیدی برای منطقه است
امیر قطر در این جلسه از جنگ یمن هم بعنوان تهدیدی برای منطقه یاد کرد و اظهار داشت: جنگ در یمن همچنان منطقه را تهدید می کند و چاره آن تنها با گفت و گو میان یمنی ها و تضمین تمامیت ارضی کشورشان امکان پذیر است.
شیخ تمیم بن حمد آل ثانی برقراری صلح عادلانه در منطقه را منوط به پایبندی رژیم صهیونیستی به ابتکار صلح عربی و حل فصل مبحث فلسطین دانست و بر ایجاد کشور مستقل فلسطینی تصریح کرد.
وی اظهار داشت: از جامعه جهانی و شورای امنیت می خواهیم، مسئولیت خویش را نسبت به پایبندی اسرائیل به لغو محاصره نوار غزه انجام دهند و ما هم با هماهنگی با شرکای بین المللی خود برای حمایت فوری و طولانی مدت از مردم غزه ادامه می دهیم.

** لزوم حل مسالمت آمیز بحران های منطقه ای و جهانی
رئیس جمهوری روسیه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد اظهار داشت: روسیه خواهان حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک مسائل و بحران های منطقه ای و جهانی در فضایی مسالمت آمیز است.
ولادیمیر پوتین اضافه کرد: دهه های گذشته از آن حکایت می کند که سازمان ملل رسالت اصلی خویش را به شایستگی انجام داده است و به عقیده ما منشور سازمان ملل متحد همچنان منبع اصلی مقررات بین المللی است.
وی در ادامه با اشاره به کشف واکسن کرونا در روسیه اعلام نمود: مسکو آماده هرگونه مشارکت در زمینه مبارزه با کرونا است، پیشنهاد می نماییم یک کنفرانس آنلاین در ارتباط با واکسن کرونا هم برگزار شود، ضمن اینکه واکسن کرونا در آینده نزدیک در دسترس همه جهان قرار می گیرد.

** کاهش رشد اقتصاد جهانی، فقر و بیکاری دستاورد شیوع ویروس کرونا در جهان
درهفتاد وپنجمین نشست سران کشورهای عضو سازمان ملل متحد بیشتر رهبران جهان با اشاره به عواقب بروز بحران شیوع ویروس کرونا در جهان، کاهش رشد اقتصاد و افزایش فقر و بیکاری در جهان را حاصل این بحران دانستند.
شایان ذکر است که به سبب انتشار ویروس خطرناک کرونا درکشورهای مختلف جهان هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۰ بدون حضور رهبران و روسای جمهوری کشورهای عضو این سازمان، سال جاری به صورت مجازی برگزارمی شود.منبع:

1399/07/02
10:11:06
5.0 / 5
1712
تگهای خبر: اقتصاد , حامی , حكم , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل