كارشناس مسائل بین الملل در گفت وگو با محفل مطرح كرد؛

آمریكا با تهدید شركای برجام اهداف خودرا پیگیری می كند

آمریكا با تهدید شركای برجام اهداف خودرا پیگیری می كند

به گزارش محفل كارشناس روابط بین الملل با اعلان اینكه بخشی از رفتارهای آمریكایی ها در مورد «مكانیسم ماشه» بلوف است، اظهار داشت: امكان دارد آمریكا با رایزنی های محرمانه و یا تهدید اقتصادی شركای برجام بخواهد اهداف خویش را پیگیری كند.


«علی بیگدلی» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا با اشاره به کوشش های آمریکا برای بازگرداندن تحریم ها مقابل ایران اظهار نمود: پیش از اینکه مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا اعلام نماید که تا ۲۳ سپتامبر «مکانیسم ماشه» را اجرایی خواهد کرد، اتحادیه اروپا با این نظر آمریکا اعلام مخالفت می کرد، ولی در ایام اخیر گاهی شاهد تغییر موضع بعضی از رهبران اروپا بودیم.
کارشناس روابط بین الملل اضافه کرد: بطور مثال وزیر دفاع انگلیس گفته در مورد مکانیسم ماشه باید تجدیدنظر نماییم. آلمان هم با لحنی ملایم تر از انگلیس چنین نظری دارد، بدین سبب مقداری نسبت به روزی که پمپئو اعلام نمود مکانیسم ماشه را فعال می کند و کشورهای اروپایی مخالف بودند وضعیت و شرایط تغییر کرده است. این تغییر رویکرد یا ناشی از دیپلماسی محرمانه آمریکا با کشورهای اروپایی است یا دلیلهای دیگری دارد.
بیگدلی اشاره کرد: هنوز معین نیست آمریکا از چه ابزارهایی برای اجرایی کردن مکانیسم ماشه می خواهد استفاده نماید. پس این مساله در حالت گنگی قرار دارد و نمی توانیم در این زمینه اظهارنظر قطعی نماییم ولی تغییر موضع کشورهای اروپایی نسبت به اجرایی کردن مکانیسم ماشه توسط آمریکا این اواخر به گوش می رسد.
وی درباب مکانیسم پیش بینی شده در برجام برای حل اختلاف بین اعضا، اظهار داشت: در توافق برجام کمیسیون مشترکی پیش بینی شده است اگر هر کدام از کشورهای عضو از تعهد خود عدول کند در مرحله اول کارشناسان، مرحله دوم معاونان وزیر و در نهایت وزرای خارجه آن کشورها دورهم می نشینند، اگر اختلاف حل نشد یک تا سه ماه پس از آن هر عضو می تواند تقاضا کند که به شرایط پیش از برجام برگردند که البته در مورد آمریکا چون عضو برجام نیست، صدق نمی کند.
این کارشناس مسائل بین المللی گفت: آمریکا اعلام نموده به تنهایی مکانیسم ماشه را فعال می کند ولی مشخص نیست چگونه و با چه ابزاری می خواهد این کار را انجام دهد. شاید یکی از راه های آمریکا تهدید اقتصادی اروپا، چین و روسیه باشد. حداقل این مساله روشن است که از بعد جنگ جهانی ۲۸ درصد صنایع و اقتصاد اروپا توسط سرمایه گذاران و تکنولوژی آمریکا اداره می شود و در اختیار آمریکایی ها است.
بیگدلی بیان کرد: بحث اصلی این است که بدانیم آمریکا در حال انجام چه کارهای محرمانه ای است. اگر در ایران افرادی می گویند مکانیسم ماشه وجود ندارد، اشتباه می کنند ولی برای آمریکا اجرای آن مشکل است چون آمریکا از برجام خارج شده است.
وی گفت: اگر آمریکا از برجام خارج نمی شد تحریم ها بطور اتوماتیک بر می گشت ولی چون آمریکا از آن خارج شده است حتما نیاز به شیوه ها و رایزنی های پشت پرده با دیگر کشورها دارد.
وی تصریح کرد: از آنجائیکه پمپئو اعلام نموده اگر شده به تنهایی این کار را انجام می دهیم و احتیاج به دیگر کشورها نداریم، حاکی از این است که در حال استفاده از ابزارهایی مثل تحریم یا وضع سنگین تعرفه های گمرکی بر کالاهای اروپایی، چینی و روسی هستند و می خواهند آنها را تحت فشار قرار دهند ولی هنوز دقیقا معین نیست تا ۲۳ سپتامبر چه اتفاقی خواهد افتاد.
این کارشناس مسائل بین الملل با اعلان اینکه باید آماده هر اقدامی از طرف آمریکایی ها باشیم، اضافه کرد: تا پیش از سال ۲۰۱۵ یعنی پیش از انعقاد قرارداد برجام چهار منبع تحریم مقابل ایران وجود داشت. تحریم های شورای امنیت، اتحادیه اروپا، کنگره آمریکا و کاخ سفید. حالا از این چهار مورد تنها تحریم های کاخ سفید اجرا می شود. اگر مکانیسم ماشه اجرا شود پرونده ایران به شورای امنیت می رود و همه قطعنامه هایی که تا سال ۹۰ مقابل ایران صادر شد و تمام تحریم های چهارگانه برمی گردد و همه کشورهای جهان موظف به رعایت آنها هستند.
وی اظهار داشت: اگر به هر طریقی این مکانیسم اجرایی شود باردیگر ایران به ذیل فصل ۷ منشور ملل برمی گردد و دستاورد بزرگ دولت روحانی که ایران را از سایه جنگی بزرگ خارج کرد از بین می رود.
بیگدلی تصریح کرد: برای فعال شدن مکانیسم ماشه آمریکا باید به شورای امنیت پیش نویس یک قطعنامه ارائه کند که امکان وتوی آن توسط دیگر قدرت ها وجود دارد. ولی به نظر غیر از این راه آمریکا کارهای محرمانه و پشت پرده دیگری هم کرده باشند و با آمادگی کامل وارد شورای امنیت و صدور قطعنامه مقابل ایران شوند، هر چند قسمتی از کارها و اقدامات ظاهری آمریکا به نظر بلوف می رسد.
این استاد دانشگاه افزود: گزارش سازمان بین المللی انرژی اتمی در خصوص افزایش مقدار اورانیوم غنی شده ایران تا ۱۰ برابر سقف تعیین شده در برجام احیانا یکی از دستاویزهای آمریکا برای قانع کردن اعضا برجام و شورای امنیت سازمان ملت خواهد شد. طی همین روزها قرار بود کارشناسان سازمان بین المللی انرژی اتمی وارد ایران شده و از سایت دوم هم بازید کنند و در صورتیکه گزارش این بازدید به زیان ایران باشد، ممکنست آمریکا بوسیله آن روی نظر دیگر اعضا تاثیر بگذارد.
بیگدلی گزارش نهایی رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به شورای حکام را سرنوشت ساز دانست و اضافه کرد: او هنوز گزارش نهایی خودرا ارائه نداده و منتظر بازدید نمایندگان خود از سایت دوم ایران است. پس به نظر من طی روزهای آینده گزارش نهایی به آژانس بین المللی به شورای حکام ارائه خواهد شد و آمریکا پس از آن اقدام خواهدنمود و همه چیز بستگی به آن گزارش دارد، اگر ایران در آن گزارش محکوم شود تاثیر بدی خواهد داشت.منبع:

1399/06/29
14:13:17
5.0 / 5
1531
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
محفل