فاز جدید روند رسیدگی به شكایت تهران از واشنگتن

دومین جلسه رسیدگی به شكایت ایران از آمریكا در لاهه شروع شد

دومین جلسه رسیدگی به شكایت ایران از آمریكا در لاهه شروع شد

به گزارش محفل دومین جلسه استماع از مرحله جدید رسیدگی به پرونده شكایت جمهوری اسلامی ایران از آمریكا  نزد دیوان بین المللی دادگستری لاهه بخاطر نقض معاهده مودت سال ۱۹۵۵ از جانب واشنگتن، عصر چهارشنبه شروع شد.


به گزارش محفل به نقل از ایرنا، این مرحله از رسیدگی به پرونده یاد شده در چهار جلسه برگزار می گردد و جلسات سوم و چهارم روزهای جمعه و دوشنبه آینده برگزار می شود.
نخستین جلسه فاز جدید رسیدگی به این پرونده حقوقی روز دوشنبه ۲۴ شهریور برگزار گردید. این روند گرچه امکان دارد تا صدور رای نهایی زمان بر باشد اما بعنوان یک اقدام حقوقی موثر از جانب دولت تدبیر و امید در مقابله با یکجانبه گرایی و ایستادگی در مقابل زیاده خواهی آمریکا، دولت واشنگتن را در عالی ترین نهاد حقوقی جهان سخت به چالش کشیده است.
جمهوری اسلامی ایران به علت نقض معاهده مودت سال ۱۹۵۵ بین تهران و واشنگتن از جانب طرف آمریکایی، سال قبل نزد دیوان بین المللی دادگستری شکایت نمود که به صدور دستور موقت به نفع ایران منتهی شد و در همان آغاز روند رسیدگی، دستاورد مهمی برای تهران رقم زد.
براساس گزارش تارنمای رسمی سازمان ملل متحد، دیوان بین المللی دادگستری از ۱۴ الی ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۰ جلسات استماع عمومی خود را راجع به «ایرادات مقدماتی» (exceptions préliminaires) آمریکا برگزار می نماید که به علت شیوع کرونا به صورت ویدئویی برگزار می شود. پیشتر این رکن اصلی قضایی سازمان ملل متحد ضد اقدام غیرقانونی دولت آمریکا در بازگرداندن تحریم های یکجانبه با اتفاق آراء دستور موقت خود را به نفع ایران صادر کرده بود که دستاوردی مهم در تایید حقانیت جمهوری اسلامی و مؤید غیرقانونی و ظالمانه بودن تحریم های آمریکا است.
دولت جمهوری اسلامی ایران در تاریخ سوم خرداد ۱۳۹۸ لایحه تفصیلی خود مربوط به شکایت از تحریم های غیرقانونی ایالات متحده را به دیوان بین المللی دادگستری در لاهه تسلیم کرد. این لایحه مشتمل بر ۷ جلد ادله و مستندات و بالغ بر حدود ۳ هزار صفحه است که علل نقض معاهده ۱۹۵۵ توسط ایالات متحده به دلیل وضع مجدد تحریم ها ضد کشورمان و همینطور آثار زیانبار تحریم های غیرقانونی ایالات متحده بر اقتصاد و تجارت و زندگی روزمره مردم ایران را تشریح می کند که اینک به دنبال طرح ایرادات مقدماتی آمریکا مقرر است علل این کشور از جانب قضات دیوان مورد استماع و بررسی قرار گیرد.
جمشید ممتاز و چارلز براور حقوقدانان صاحب نام ایران و آمریکا، قضات اختصاصی دو طرف در جلسه استماع -بررسی صلاحیت دیوان بین المللی دادگستری در رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا هستند.منبع:

1399/06/27
00:55:16
5.0 / 5
1759
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل