حقوق بشر آمریكایی اجازه تنفس به شهروندان خودرا نیز نمی دهد

حقوق بشر آمریكایی اجازه تنفس به شهروندان خودرا نیز نمی دهد

محفل: منطق حقوق بشر آمریكایی امروز بیش از هر زمان دیگری به لكنت درآمده تا جایی كه حتی اجازه نفس كشیدن به شهروندان رنگین پوست خودرا نمی دهد و مردمی كه به این مساله اعتراض دارند را به كشتن و سركوب تهدید می كند.امروزه حقوق بشر با وجود وجود برخی نارسایی های مفهومی و اختلاف نظرهای مبنایی و اجرایی، که درباب آن وجود دارد، بعنوان یکی از مهم ترین عناصر گفتمان حقوقی و سیاسی دولت ها و جوامع بشری مطرح است و نادیده گرفتن آن در سطح داخلی علاوه بر ایجاد بحران های گوناگون منجر به چالش کشیده شدن کارآمدی و مشروعیت نظام سیاسی می شود و در عرصه بین المللی نیز محدودیت ها و موانع مختلفی را به دنبال خواهد داشت.

بر این اساس، دولت ها برای حفظ و تداوم حیات سیاسی و انجام تعهداتی که بواسطه حقوق داخلی و خصوصاً حقوق بین الملل پذیرفته اند، ملزم به رعایت حقوق بشر می باشند. بدیهی است اهتمام به رعایت این حقوق توسط نظام های لیبرال دموکرات که داعیه دفاع از حقوق اساسی تمامی انسان ها را دارند و مشروعیت شان وابسته به آرای مردم است، ظاهرا از اولویت بیشتری برخوردارست.

آن گونه که واقعیات کنونی نشان می دهد، مسئله حقوق بشر پیش از این که برای دفاع از حقوق اساسی انسان ها باشد، دستاویزی برای بسط و گسترش منافع نامشروع قدرت های سلطه طلب جهان و ابزاری است که کشورهای غربی به خصوص آمریکا و اتحادیه اروپا مقابل کشورهای مخالف خود، به کار می برند. از دیدگاه آنان کشورهایی که از نظر ایدئولوژی، اقتصاد، سیاست و...، تابع دیکتاتوری مخوف غرب نیستند و در جهت تامین منافع منطقه ای و جهانی آنان گام برنمی دارند، دشمن تلقی می شوند و باید با هر وسیله ای، خصوصاً موضوعاتی نظیر دفاع از حقوق بشر، دموکراسی، مبارزه با تروریسم و... که در افکار عمومی جهان مشروع جلوه می نماید، از میدان به در شوند. در همین خصوص دنیا شاهد اقدامات نژادپرستانه و ضدحقوق بشری دولت آمریکا مقابل شهروندان خود است.

شهر میناپولیس آمریکا در ایام گذشته صحنه اعتراضات خشونت بار به قتل نژادپرستانه یک مظنون سیاه پوست به نام «جورج فلوید» به دست یک افسر پلیس بوده است. شهردار میناپولیس اعلام نمود از ساعت ۸ شب جمعه به وقت محلی در این شهر مقررات منع آمد و شد برقرار است. جاکوب فری همین طور افزوده است این مقررات از ساعت ۲۰ به وقت محلی شروع شده و تا اختتام هفته (یکشنبه) تمدید خواهد شد.اعتراضات گسترده و ملتهب در شهر «مینیاپولیس» واقع در ایالت مینه سوتا، در حالی برای سومین روز پی در پی ادامه پیدا کرده است که این دفعه معترضان به سراغ منبع اصلی اعتراضات خود، یعنی مرکز پلیس این شهر رفته اند. مردم میناپولیس در اعتراض به نژادپرستی نهادینه شده مقابل سیاه پوستان تظاهرات هایی برگزار کردند که به خشونت کشیده شده و گزارش هایی از سرایت آنها به چندین شهر دیگر وجود دارد.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی کشورمان در توئیتر درباره اعتراضات کنونی در آمریکا اعلام نمود: صدای معترضان در آمریکا باید شنیده شده و سرکوب آمریکایی های رنج دیده و محدودیت رسانه ها باید سریعا متوقف شود؛ در این توئیت آمده است: «جمهوری اسلامی ایران از قتل تاسف بار سیاه پوستان ابراز تاسف کرده، تبعیض نژادی مرگ آور در آمریکا را تقبیح می کند و از مقامات آمریکایی می خواهد که عدالت را درباب اینگونه قتل ها اجرا کنند. وزارت امور خارجه کشورمان چهارشنبه هفتم اردیبهشت ماه نیز در توئیتی دیگر عنوان کرده بود: «۶ سال بعد از التماس های اریک گارنر که می گفت «نمی توانم نفس بکشم!»، این دفعه جورج فلوید، یک سیاه پوست دیگر، پس از بازداشتی بی رحمانه و غیرانسانی جان خودرا از دست داده است. بنظر می رسد خشونت پلیس ایالات متحده آمریکا مقابل سیاهپوستان هیچ حد و مرزی نمی شناسد و مانند همیشه، پاسخ آمریکا به درخواست اجرای عدالت، به کارگیری خشونت و زور بیشتر است.ترامپ در واکنش به هجوم معترضان به مرکز پلیس شهر «مینیاپولیس» و آتش زدن آن، در صفحه توئیتر خود نوشت: «نمی توانم بایستم و تماشا کنم که چنین اتفاقی برای شهر بزرگ میناپولیس می افتد. مشکل فقدان رهبری است. وی با ابراز نارضایتی از عملکرد شهردار مینیاپولیس در مقابله با این اعتراضات، اضافه کرد: «یا جاکوب فرِی، شهردار چپ گرای افراطی بسیار ضعیف این شهر، خودش را جمع وجور می کند و شهر را تحت کنترل درمی آورد، یا من گارد ملی را اعزام می کنم تا این کار را به درستی انجام دهند. رئیس جمهور آمریکا همین طور در توئیت دیگری ضمن توهین کردن به معترضان آمریکایی به کسانی که مقابل خشونت پلیس با رنگین پوستان این کشور تظاهرات کردند، نوشت: «این اراذل و اوباش، به یاد و خاطره جورج فلوید بی احترامی می کنند و من اجازه نمی دهم این اتفاق رخ دهد. ترامپ سپس به تهدید آنها روی آورده و اظهار داشت: «با تیم والز، فرماندار مینه سوتا صحبت کرده و به او گفتم ارتش در تمام مسیر با اوست. هر مشکلی باشد ما کنترل را به دست می گیریم، اما زمانی که غارتگری شروع شود، شلیک هم شروع می شود!

رییس جهموری آمریکا در حالی مردم کشور خودرا به شلیک کردن تهدید میکند که در موارد مختلفی همچون مردم ایران داعیه دار استیفای حقوق شهروندی و حقوق بشر است. چهره بزک کرده دولت مردان آمریکا زمانی نمایان تر می شود که با زیر پا گذاشتن تمامی ادعاهای حقوق بشری خود، علنا مردم کشور خودرا به شلیک تهدید می کنند! منطق حقوق بشر آمریکایی امروز بیش از هر زمان دیگری به لکنت درامده تا جایی که حتی اجازه نفس کشیدن به شهروندان رنگین پوست خودرا نمی دهد و مردمی که به این مساله اعتراض دارند را به کشتن و سرکوب تهدید می کند.

کارشناس روابط بین المللمنبع:

1399/03/10
22:44:16
5.0 / 5
2517
تگهای خبر: اقتصاد , بازداشت , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
محفل