وزیر امور خارجه سوییس از آثار تاریخی اصفهان بازدید كرد

وزیر امور خارجه سوییس از آثار تاریخی اصفهان بازدید كرد

ˮایگنازیو كاسیسˮ وزیر امور خارجه سوییس روز شنبه وارد اصفهان شد و دیدارش را بعد از بازدید از آثار تاریخی و میراث فرهنگی شهر با تعدادی از مسئولان و استادان دانشگاه این استان شروع كرد.


به گزارش محفل به نقل از ایرنا، وزیر امور خارجه سوییس طبق برنامه ریزی قبلی بامدادان امروز شنبه وارد ایران شد و در ابتدا سفر یک روزه به اصفهان داشت.
وی بامداد امروز از آثار تاریخی اصفهان همچون میدان امام (نقش جهان) و جاذبه های گردشگری و صنایع دستی این شهر بازدید کرد.
وزیر امور خارجه سوییس و هیات همراه وی سپس دیداری با استادان دانشگاه صنعتی اصفهان در محل هتل عباسی اصفهان داشتند و به گفت و گو و تبادل نظر برای توسعه تعاملات علمی، فرهنگی و فناوری پرداختند.
دانشگاه صنعتی اصفهان، مرکز هماهنگ کننده ارتباط علمی با کشور سوییس است و بعد از سفر وزیر علوم سوییس به ایران در سال ۹۷، مقرر شد پژوهشگران ایرانی و سوییسی طرح های مشترک ارائه کنند؛ همکاری دانشگاه صنعتی اصفهان با دانشگاه های سوئیس در زمینه های مختلف در حال انجام می باشد.
وزیر امور خارجه سوییس همین طور امروز از کلیسای وانک اصفهان بازدید و با اسقف سپیان کاشچیان پیشوای مذهبی ارامنه اصفهان و جنوب ایران دیدار خواهد نمود.
دیدار و گفت و گو با عباس رضایی استاندار اصفهان نیز از دیگر برنامه های امروز سفر «ایگنازیو کاسیس» وزیر امور خارجه سوییس به اصفهان است.
وزیر امور خارجه سوییس بعد از اصفهان به تهران سفر خواهد نمود و برنامه های رسمی وی از روز یکشنبه در تهران شروع می شود که مهمترین آن جلسه یکصدمین سالگرد آغاز روابط دو کشور است.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز روز دوشنبه هفدهم شهریور در تهران میزبان کاسیس، وزیر امور خارجه سوییس و هیأت همراه وی خواهد بود؛ روابط دوجانبه، تحولات منطقه و موضوعات بین المللی از محورهای مهم گفت وگوهای ۲ طرف است.
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، محورهای اصلی مذاکرات و دیدارهای وزیر امور خارجه سوییس را رایزنی و تبادل نظر در مورد موضوعات مورد اهتمام مشترک در عرصه دوجانبه، منطقه ای و بین المللی و همین طور موضوعات مربوط به کانال مالی سوئیس عنوان نمود.
سعید خطیب زاده اضافه کرد: همانطور که قبلا هم گفته شده تابحال دو مورد تراکنش بوسیله کانال سوئیس انجام شده که نخستین آن به صورت آزمایشی در بهمن ماه سال قبل صورت پذیرفت. در خرداد ماه سال جاری هم نخستین عملیات رسمی این کانال انجام گرفت که هر دو مورد شامل انتقال اقلام دارویی با استفاده از منابع موجود مالی ایران در سوئیس بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن قدردانی و استقبال از کوشش های سوئیس در پیگیری این کانال مالی تصریح کرد: ما درعین حال به علت برخی اقدامات مخرب ایالات متحده در قبال این کانال مالی، به نیات آمریکا تردید جدی داریم. البته روشن است که تمام اقداماتی که تابحال بوسیله این کانال مالی صورت گرفته با دارایی های ایران نزد سوئیس بوده است و اگر این کانال با رهایی از فشارهای آمریکا بتواند با بهره برداری از سپرده های ایران نزد کشورهای دیگر ارسال کالا و دارو را تسهیل کند، ما استقبال می نماییم. این سفر فرصتی برای تبادل نظر وهمفکری دوکشور برای فعال تر شدن کانال مالی سوئیس و بررسی راهکارهای ممکن برای رفع مشکلات است.
خطیب زاده به ترکیب هیات همراه وزیرخارجه سوئیس اشاره نمود و اضافه کرد: بعضی از شخصیت های پارلمانی سوئیس هم ایشان را در این سفر همراهی خواهند کرد که برنامه ملاقات در مجلس شورای اسلامی برای ایشان پیش بینی شده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه با تشریح روابط دوجانبه تهران و برن تصریح کرد: روابط ایران با سوئیس همیشه روابطی رو به جلو و پیشرفت بوده و در طول مذاکرات هسته ای هم که چندین دور آن در ژنو برگزار شد، دولت سوئیس با حسن نیت کامل میزبانی شایسته ای داشت. روابط دو کشور حتی در شرایط سخت هم همیشه برقرار بوده است. همین طور دولت سوئیس علاوه بر اینکه حافظ منافع آمریکا در ایران است، حافظ منافع ایران در کانادا و حافظ منافع متقابل ایران و عربستان در دو کشور هست و پس علاوه بر ابعاد دوجانبه، روابط دو کشور دارای گستردگی موضوعی در این ارتباط نیز می باشد.
وی همین طور اضافه کرد: این روابط در سطوح مختلف در قالب نقشه راهی که درسفر سال ۹۵ رئیس جمهور سوئیس به تهران پی ریزی و متعاقب آن در مسافرت سال ۹۷ دکتر روحانی به سوئیس مورد تایید قرار گرفت، پیگیری می شود.1399/06/15
23:05:24
5.0 / 5
1625
تگهای خبر: بازدید , پیگیری , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان محفل
محفل