فرمانده ناجا:

دشمنان درصدد تیره سازی روابط ایران و افغانستان هستند

دشمنان درصدد تیره سازی روابط ایران و افغانستان هستند

به گزارش محفل فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به ماجرای غرق شدن چند تبعه افغانستانی در رودخانه مرزی هریرود اظهار داشت: بیگانگان، دشمنان و معاندان با هدف تنش زایی در روابط دوستانه دو كشور و سناریوی كشته سازی، القاء خشونت و... تلاش در تیره سازی روابط دو ملت دارند.


به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری پلیس، سردار حسین اشتری در مورد انتشار کلیپ های مختلف در فضای مجازی در خصوص ادعای غرق شدن برخی از مهاجران کشور افغانستان در منطقه مرزی تایباد اضافه کرد: انتشار این خبر طی روزهای گذشته در بعضی از رسانه ها سبب تاسف و تاثر است و به سوژه ای برای طراحی عملیات گسترده رسانه ای و اختلاف افکنی میان دو ملت برادر و دوست ایران و افغانستان شده و با عنایت به اهمیت مبحث و رابطه دیرینه دو کشور برابر پروتکل های مرزی، دستور بررسی همه جانبه این حادثه توسط کارشناسان صادر شد.
وی ضمن اظهار همدردی با خانواده های داغدار اظهار داشت: برابر گزارشات واصله لازم دیدیم به منظور تنویر افکار عمومی و بخصوص آگاهی دقیق ملت مظلوم افغانستان به تبیین اهداف پشت پرده جنگ روانی دشمنان دو ملت بپردازیم.
عالی ترین مقام انتظامی کشور به روابط نیک و حسنه ایران و افغانستان اشاره و عنوان کرد: دنیا می داند طی ۴۰ سال قبل به علت تحمیل جنگ و ناامنی از جانب قدرت های فرامنطقه ای و متحدان آنها بخصوص شرارت های آمریکای جنایتکار در منطقه، جمعیت زیادی از مردم این کشور برای کار و تأمین معاش خود به کشور های منطقه همچون ایران اسلامی پناه آورده، مردم و مسؤلان جمهوری اسلامی ایران هم نقش میزبانی را با همه مشکلات آن به خوبی ایفا کردند و در این زمان مجموعه امکانات معیشتی، زیستی، بهداشتی، درمانی و آموزشی کشور را مشابه شهروندان ایرانی در اختیار این عزیزان قرار دادند.
وی اظهار داشت: حتی هم اکنون که کشور جمهوری اسلامی ایران همانند سایر نقاط جهان در شرایط ویژه شیوع کرونا است و از سویی هم تحت تحریم ظالمانه قرار دارد باز هم این مردم ایران بودند که آغوش خویش را به روی برادران و خواهران افغانستانی خود باز کردند و همانند شهروندان ایرانی به آنان خدمات عرضه می کند مسؤلان و برادران افغانستانی، خود هم بر این امر واقف هستند که جمهوری اسلامی ایران هرچه در توان داشته به اتباع آن کشور خدمت کرده و سالیان سال است که شهروندان ایران و افغانستان به صورت مسالمت آمیز در کنار هم زندگی می کنند.
غرق شدن چند تبعه افغانستانی ارتباطی با مرزبانی ندارد
سردار اشتری تصریح کرد: اولا غرق شدن چند تبعه افغانستانی در رودخانه مشترک مرزی و در خاک کشور افغانستان ارتباطی با مرزبانی نداشته و در بررسی ها مشخص شد که قصوری از جانب مرزبانان ایران صورت نگرفته است. ثانیا انتظار می رود طرف مقابل در مورد بررسی مشترک ادعاهای مطروحه تیم هایی اعزام کند که بتوانیم پاسخگوی دو ملت باشیم. ثالثا - شرایط جوی و بارندگی های پیاپی و افزایش حجم آب رودخانه در آن ایام و تاریکی شب می تواند عامل موثری بر این حادثه ادعایی باشد.
فرمانده ناجا اظهار داشت: باتوجه به این مهم، افرادی که به صورت غیرمجاز وارد خاک ایران می شوند ضمن دریافت مشخصات، ثبت آثار و علایم بیومتریک هم صورت می پذیرد ازاین رو مسؤلان مربوطه در دولت افغانستان باید مشخصات افراد متوفی و آثار و علایم بیومتریک آنان را عرضه تا با سوابق موجود مطابقت داده شود که آیا این افراد وارد کشور جمهوری اسلامی ایران شده اند یا نه؟ که تابحال چنین اقدامی از جانب آنان صورت نگرفته است.
وی همینطور خاطرنشان کرد: مهمترین سوال و ابهام در ارتباط با این حادثه، چرایی تخلیه پاسگاه های مرزی افغانستان طی سال های اخیر از جانب آن کشور است که مغایر با پروتکل های مرزی بوده و علی القاعده دو کشور می بایستی مسئولیت های حقوقی و قانونی خویش را در مناسبات مرزی بر عهده بگیرند.
فرمانده ناجا اظهار داشت: پارسال بالغ بر ۷۵۰ هزار نفر از اتباع غیرمجاز افغانستانی از راه مرزهای رسمی به سمت این کشور بدرقه شده بعلاوه هزاران نفر که قصد ورود غیرقانونی به خاک جمهوری اسلامی ایران را داشته اند با حفظ کرامت انسانی به کشور افغانستان بازگردانده شده اند.
سردار اشتری با تاکید براینکه بیگانگان، دشمنان و معاندان با هدف تنش زایی در روابط دوستانه دو کشور و سناریوی کشته سازی، القاء خشونت و... تلاش در تیره سازی روابط دو ملت دارند، تصریح کرد: انتظار داریم که کشور برادر و دوست و همسایه هم به قوانین و مقررات مرزی کشور ما احترام گذاشته و همانند مرزبانان ایران در برقراری امنیت و کنترل بیشتر مرزها اهتمام ویژه ای داشته باشند و از مسؤلان آن کشور می خواهیم به دور از تحریف و القائات منفی دشمنان و هیجانات رسانه ای با نگاهی به تاریخ روابط فی درخلال زمینه بررسی مشترک این رخداد را در فضایی غیرسیاسی و کارشناسی فراهم نموده و اجازه ندهند دشمنان دو ملت ایران و افغانستان از این رخداد برای موج سواری و اختلاف افکنی سوءاستفاده کنند.1399/03/19
10:44:41
5.0 / 5
2193
تگهای خبر: خدمات , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
محفل