وزیر خارجه چین:

پكن و پاریس باید از برجام حمایت كنند

پكن و پاریس باید از برجام حمایت كنند

به گزارش محفل ایرنا- «وانگ یی» وزیر خارجه چین در دیدار با «ژان ایو لودریان» همتای فرانسوی خود با یادآوری اینكه باید متعهد به توافق نامه های چند جانبه باشیم اظهار كرد: چین و فرانسه باید هماهنگی و همكاری ها را در امور بین الملل تقویت كرده و از توافق نامه های بین المللی مانند برجام و دستاوردهای مهم دیپلماسی چندجانبه محافظت كنند.


به گزارش محفل به نقل از ایرنا از تلویزیون چین، وانگ یی روز یکشنبه در ادامه سفر به اروپا در پاریس با وزیر خارجه فرانسه دیدار نمود و اضافه کرد: اقدامات یک جانبه گرایانه مانند عقب نشینی از پیمان ها و شکستن قراردادها در هیچ جا مورد پسند نیست.
وی با یاداوری اینکه یک جانبه گرایی همچنان درحال افزایش است اظهار نمود: برخی از کشورها توافق نامه های بین المللی را نادیده می گیرند و از انجام تعهدات بین المللی خودداری می کنند.
وزیر خارجه چین بزرگ ترین دستاورد سفر به اروپا را پشتیبانی از چندجانبه گرایی عنوان نمود و اظهار داشت: چند جانبه گرایی پایه و اساس توسعه خیلی از کشورها خصوصاً کشورهای کوچک و متوسط است بدون چند جانبه گرایی، سازوکار چند جانبه گرایی و نظم بین المللی به وجود آمده از زمان جنگ جهانی دوم به شدت لطمه خواهد دید و کشورهای کوچک و متوسط بسیار تحت تاثیر قرار خواهند گرفت در چنین شرایطی، چین و فرانسه بعنوان کشورهای بزرگ مسئولیت شناس باید فعالانه از چند جانبه گرایی حمایت کنند.
وی در ادامه برای پشتیبانی از چندجانبه گرایی چهار پیشنهاد بیان کرد و اظهار داشت: ما باید به فلسفه چند جانبه پایبند باشیم هر دو طرف باید از موقعیت های مختلف برای حمایت فعالانه از چند جانبه گرایی و مقاومت در مقابل یک جانبه گرایی استفاده نمائیم تا پایبندی به چند جانبه گرایی به شناخت مشترک جامعه بین الملل تبدیل گردد.
وزیر خارجه چین افزود: ما باید اقدامات چند جانبه در پیش گیریم چین از فرانسه برای ایفای نقش رهبری در مقابله با مسایل مربوط به تغییرات آب و هوایی حمایت می کند چین زودتر از موعد مقرر به هدف کاهش میزان تخلیه ۲۰۲۰ رسیده است و بطور فعال گام بعدی را مطالعه می کند.
او اشاره کرد: دو طرف باید از یکدیگر حمایت کنند تا با موفقیت میزبان پانزدهمین کنفرانس امضا کنندگان پیمان تنوع بیولوژیکی کون مینگ و کنفرانس جهانی حفاظت از طبیعت جهان مارسی در سال آینده باشند.
وانگ یی در آخر اظهار نمود: ما باید نهادهای چندجانبه را تقویت نماییم سازمان ملل مهم ترین بستر برای حمایت و عمل به چند جانبه گرایی است هر دو طرف باید از سازمان ملل در ایفای نقش اصلی خود در امور بین الملل حمایت کنند.
وزیر خارجه فرانسه هم در این دیدار اظهار داشت: چین و فرانسه روابط نزدیک و دو جانبه ای دارند در صورتیکه همکاری متقابل آنها نیز روند توسعه مثبتی را نشان میدهد.
«ژان ایو لودریان» اظهار داشت: فرانسه مایل است همکاریهای خودرا با چین در زمینه های مختلف همچون هوش مصنوعی، اتومبیل های برقی، انرژی پاک و کشاورزی تعمیق بخشد.
او اضافه کرد: فرانسه همین طور در زمینه تحقیق و توسعه واکسن COVID-۱۹ با چین همکاری خواهدنمود و اطمینان حاصل خواهدنمود که واکسن بعد از تولید و تأیید بطور جهانی در دسترس خواهد بود.
وزیر خارجه فرانسه اظهار داشت: فرانسه به روابط چین و اروپا اهمیت زیادی می دهد و حاضر است با چین همکاری کند تا بتواند مبادلات سیاسی بین چین و اروپا را تقویت کند و همین طور مذاکرات سرمایه گذاری آنها را تسهیل کند.منبع:

1399/06/10
15:50:05
5.0 / 5
1559
تگهای خبر: رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
محفل