مخبر در نشست شانگهای پلاس مطرح كرد

لزوم تحکیم و مصون سازی روابط اقتصادی اعضا در جهت ارتقای نقش بین المللی سازمان شانگهای

لزوم تحکیم و مصون سازی روابط اقتصادی اعضا در جهت ارتقای نقش بین المللی سازمان شانگهای

به گزارش محفل، سرپرست ریاست جمهوری با بیان اینکه «برای زیست بهتر در جهان امروز، انتخابی جز همکاری، تعامل و دوستی نداریم»، خاطرنشان کرد: سازمان همکاری شانگهای چنین بستری را به خوبی در جغرافیای کهن این منطقه فراهم نموده است. بهره گیری از فرصت های موجود ضرورتی است که برای بهبود وضعیت جاری و ترسیم آینده ای در خور مردم نجیب مان پیش روی ما قرار دارد.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، محمد مخبر عصر امروز پنجشنبه به وقت محلی، در نشست شانگهای پلاس که در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو سازمان شانگهای در آستانه پایتخت قزاقستان درحال برگزاری است، اظهار داشت: گردهمایی کشورهای بزرگ تولیدکننده و مصرف کننده انرژی دنیا از خصوصیت های مهم سازمان همکاری شانگهای است که می تواند نقطه عزیمت همکاریهای گسترده در زمینه مطالعه، بهره برداری، استخراج، فرآوری و صادرات حامل های انرژی یا فن آوری های در رابطه با این حوزه باشد.
متن کامل سخنرانی سرپرست ریاست جمهوری به شرح زیر است؛
«بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای توکایف، رئیس جمهور محترم قزاقستان
روسای جمهور و نخست وزیران محترم؛
مفتخرم که به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران در نشست سران سازمان همکاری شانگهای شرکت می کنم. این دوره از نشست سران برای جمهوری اسلامی ایران اولین حضور در جایگاه عضو رسمی این سازمان است که در دوره رئیس جمهور شهید، جناب آقای دکتر رئیسی به سر انجام رسید و از اهمیت شایانی برخوردار می باشد. در ابتدا لازم می دانم ضمن دعا برای آرامش روح همه شهدای حادثه تلخ اردیبهشت ماه، از ابراز محبت و همدلی همکاران عزیز در این رویداد، صمیمانه تشکر و اعلام نمایم که اراده ما برای تعمیق پیوندهای موجود و تحکیم بنیان های منطقه گرایی راهبردی با محوریت سازمان همکاری شانگهای بعنوان مهم ترین ساز و کار چند جانبه منطقه ای خدشه ناپذیر و قطعی است و در آینده با جدیت دنبال خواهد شد.
همینطور مایلم مراتب سپاس و قدردانی خودم را بابت میزبانی گرم و صمیمانه دولت و ملت برادر و دوست قزاقستان ابراز نمایم. از گذشته های دور پیوند عمیق فرهنگی و دینی و دوستی گسست ناپذیری میان کشورهای حوزه آسیای میانه با سرزمین ایران برقرار بوده است و امروز تجلی این ارتباط کهن تمدنی و تاریخی، در روابط رو به گسترش و همکاریهای عالی میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای آسیای میانه به روشنی قابل مشاهده می باشد.
همکاران عزیز!
یکی از مهم ترین مباحثی که می تواند در ارتقای نقش منطقه ای و بین المللی سازمان موثر واقع گردد، تحکیم و مصون سازی روابط اقتصادی میان اعضای سازمان است. در این حوزه توسعه استفاده از ارزهای ملی یا ارز مشترک برپایه فناوری های نوین در سازمان مورد توجه قرار گرفته و ضروری است به شکل جدی دنبال شود. همینطور تحولات جغرافیای سیاسی دهه های اخیر بر اهمیت توسعه راه های مواصلاتی و تقویت همکاریهای ترانزیتی افزوده است. یکی از مهم ترین مسیرها راهگذر شمال-جنوب می باشد که فعال سازی آن در صدر دستور کارهای ما قرار گرفته است. راه اندازی و بهره برداری از این مسیر می تواند در خدمت گسترش مبادلات تجاری و کاهش هزینه و زمان انتقال کالا میان مبداء و مقصد قرار گیرد.
گردهمایی کشورهای بزرگ تولیدکننده و مصرف کننده انرژی دنیا از خصوصیت های مهم سازمان همکاری شانگهای است که می تواند نقطه عزیمت همکاریهای گسترده در زمینه مطالعه، بهره برداری، استخراج، فرآوری و صادرات حامل های انرژی یا فن آوری های در رابطه با این حوزه باشد. تأمین امنیت انرژی و تعمیق همکاریهای کشورهای عضو در این حوزه و اجرای پروژه های فناورانه در زمینه صنعت نفت و گاز، برق، منابع انرژی تجدیدپذیر و کم کربن، استفاده از انرژی هسته ای برای مقاصد صلح آمیز، صنعت زغال سنگ، صرفه جویی و بهره وری انرژی نیازمند توجه ویژه است.
آخرین موضوعی که می خواهم به آن اشاره کنم، مسائل زیست محیطی و در رابطه با توسعه پایدار منطقه است. جمهوری اسلامی ایران بعنوان یک کشور درحال توسعه، برنامه های گوناگونی را در این حوزه در دست اجرا داشته و نقشی مثبت و سازنده در مذاکرات بین المللی تغییرات اقلیمی ایفا نموده است.
عالیجنابان!
برای زیست بهتر در جهان امروز، انتخابی جز همکاری، تعامل و دوستی نداریم. سازمان همکاری شانگهای چنین بستری را به خوبی در جغرافیای کهن این منطقه فراهم نموده است. بهره گیری از فرصت های موجود ضرورتی است که برای بهبود وضعیت جاری و ترسیم آینده ای در خور مردم نجیب مان پیش روی ما قرار دارد.
اجازه می خواهم بار دیگر از دولت و مردم قزاقستان برای میزبانی گرم و تشکیل این گردهمایی مهم قدردانی کنم و برای جمهوری خلق چین بعنوان رئیس بعدی سازمان آرزوی موفقیت دارم.
متشکرم»
منبع:

1403/04/14
21:03:46
5.0 / 5
157
تگهای خبر: اقتصاد , دولت , صنعت , نمایندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان محفل
محفل