انتشار گزاره برگ نامه ظریف به رئیس دوره ای شورای امنیت سازمان ملل

انتشار گزاره برگ نامه ظریف به رئیس دوره ای شورای امنیت سازمان ملل

متن فارسی« گزاره برگ نامه» اخیر وزیر امورخارجه كشورمان به رئیس دوره ای شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد تلاش آمریكا برای اعمال مجدد تحریم های ملل متحد ضد ایران منتشر گردید.


به گزارش روز جمعه ایرنا از اداره اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، «محمد جواد ظریف» در این گزاره برگ نامه، علاوه بر بیان دلیلهای عدم حقانیت آمریکا برای «احیای مفاد قطعنامه های لغو شده مقابل ایران» به مواردی که این کشور را رسماً هر گونه حقی جهت استفاده از سازوکار حل اختلاف منتفی کرده، اشاره می کند.
وزیر امور خارجه در این گزاره برگ نامه به نقض های قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت توسط آمریکا و فقدان حسن نیت و همین طور کوشش های ایران با حسن نیت در اجرای کامل برجام اشاره و تاکید می کند: «مردم ایران از شورای امنیت انتظار دارند تا آمریکا را به سبب لطمه های جبران ناپذیری که -صرفا به دلیلهای بزرگنمایی شخصی یا منافع سیاسی داخلی- به مردم ایران تحمیل کرده است، وادار به پاسخگویی کند.
متن کامل گزاره برگ نامه ظریف به رئیس دوره ای شورای امنیت سازمان ملل به شرح زیر است:
هیچ گاه عبارت «اسنپ بک» در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و یا در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد استفاده نشده است. بلکه، آمریکا به تعمد از این کلمه برای القای سرعت و خودکار بودن بهره برده است. جمله بندی در قطعنامه مزبور چنین است که «احیای مفاد قطعنامه های لغوشده» که نیازمند پروسه زمانـبر دقیق - با هدف حفظ برجام و نه نابودی آن - است.
آمریکا هیچ حقی برای «احیای مفاد قطعنامه های لغوشده» مقابل ایران به دلیلهای زیر ندارد:
۱- آمریکا با صراحت مشارکت در برجام را اختتام بخشید
- ترامپ در تاریخ ۸ مه ۲۰۱۸ دستور خود در خصوص «پایان عضویت آمریکا» در برجام را صادر کرد و دولت وی اقدامات گسترده ای بمنظور پایان دادن به عضویت آمریکا و اعمال مجدد تحریم ها را بکار گرفت.
- پمپئو در سخنرانی خود در بنیاد هریتیج در ۲۱ مه ۲۰۱۸: «رئیس جمهور ترامپ مشارکت آمریکا در برنامه جامع اقدام مشترک را اختتام بخشید».
- دولت آمریکا در ۱۱ مه ۲۰۱۸ به تمامی مشارکت کنندگان در برجام اطلاع داد که این کشور دیگر مشارکتی در نشست ها و کارهای در رابطه با برجام نخواهد داشت.
- واژه «مشارکت» فقط یک عنوان ساده تشریفاتی نیست؛ بلکه، این واژه مستلزم مشارکت در فعالیت و اجرای وظایف، حقوق و تعهدات منطبق با توافقات پیشین است. از ین جهت، آمریکا از هیچ وجهی در برجام «مشارکت» ندارد.
۲- آمریکا رسماً هرگونه حقی جهت استفاده از سازوکار حل اختلاف را منتفی کرده است
- مقامات آمریکایی اعتراف کرده اند که آنها دیگر حقی جهت استفاده از مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ندارند:
- جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی، در سخنان خود در ۸ مه ۲۰۱۸: «ما از این مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ استفاده نمی نماییم، به این علت که ما از توافق خارج شدیم».
- جان بولتون در مقاله ای در روزنامه وال استریت ژورنال مورخ ۱۶ اوت ۲۰۲۰: «حامیان توافق استدلال می کنند که واشنگتن که از توافق خارج شده است و هیچ جایگاهی برای استناد به مفاد آن ندارند. آنها درست می گویند».
- برایان هوک در گفتگو با خبرنگاران در ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹: «... ما دیگر در توافق حضور نداریم و پس طرف هایی که در این توافق همچنان حضور دارند باید تصمیم بگیرند که آیا قصد دارند از سازوکار حل اختلاف استفاده کنند یا خیر».
- دولت ترامپ امید داشت که خروج از برجام و «فشار حداکثری» به تغییر رژیم، تسلیم ایران، یا خروج ایران از برجام منجر شود. آمریکا بعد از ناکامی در این سیاست خود—که به سبب مشورت های غلط اتخاذ شد، الان در غایت سوء نیت تلاش دارد فرصت طلبانه به سازوکاری متوسل شود که بیش از ۲ سال قبل برای همیشه از آن صرف نظر کرده است.
- پاراگراف ۱۱ قطعنامه ۲۲۳۱ که آمریکا را بعنوان «عضو برجام» شناسایی کرده است فقط شرایط زمان تصویب قطعنامه را بیان کرده و معنای دیگری ندارد.
- کلیه اعضای باقی مانده برجام یعنی اتحادیه اروپا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه، تصریح کرده اند که اطلاعیه و تصمیم آمریکا، «باطل و غیرمعتبر» است.
۳- نقض های قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت توسط آمریکا و فقدان حسن نیت
- دولت ترامپ هیچگاه با حسن نیت - بعنوان قاعده بنیادی روابط بین الملل- عمل نکرده است.
- پاراگراف دوم اجرایی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت از همگان خواسته است تا «از اتخاذ اقدامات مغایر با اجرای تعهدات برجامی» اجتناب نمایند.
- آمریکا با خروج یک جانبه از برجام و اعمال مجدد تحریم ها و همین طور مجازات آن هایی که به قطعنامه پایبند بوده اند، برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کرده است.
- دبیرکل ملل متحد در سخنان مورخ ۲۶ ژوئن خود در شورای امنیت پیرامون اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت: «... لغو تحریم ها که اجازه به نرمال سازی روابط تجاری و اقتصادی می دهد، بخش اساسی توافق است». تا کنون ترامپ بیش از ۱۴۵ مرتبه مقابل ایران تحریم هایی را اعمال کرده است. او همینطور تصمیم به عدم تمدید معافیت های در رابطه با پروژه های هسته ای گرفت که به تعبیر دبیرکل ملل متحد «همچنین احیانا توانایی جمهوری اسلامی ایران را برای اجرای مفاد مشخصی از برجام و قطعنامه مختل می سازد».
- دیوان بین المللی کیفری در نظر مشورتی ۱۹۷۱ در موضوع نامیبیا با صراحت تاکید داشت: «یکی از اصول بنیادین حاکم بر روابط بین المللی مستقر این است که طرفی که تعهدات خودرا نادیده گرفته یا محقق نمی سازد، نمی تواند ادعای حقوق منبعث از آن روابط را برای خود داشته باشد».
- ایالات متحده آمریکا نمی تواند از اقدام غیرقانونی خود بهره ببرد.
۴- کوشش های ایران با حسن نیت در اجرای کامل برجام
- تصمیم ترامپ برای اختتام دادن به مشارکت آمریکا در برجام مبتنی بر حتی یک مورد نقض تعهدات از طرف ایران نبوده است.
- حتی بعد از خروج آمریکا، ایران برای یک سال تمام، برجام را به صورت کامل اجرا نمود که در ۱۵ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد تایید قرار گرفت.
- ایران چندین دور از سازوکار حل اختلاف برجام بهره برد ولی به سبب عدم حصول نتیجه مثبت، از حق خود ذیل پاراگراف های ۲۶ و ۳۶ برجام برای اجرای اقدامات جبرانی و توقف اجرای قسمتی از تعهدات خود بهره برد.
- اقدامات جبرانی ایران هیچ تاثیری بر نظارت های آژانس بین المللی انرژی اتمی نداشته است؛ از اینرو، هرگونه ادعا در خصوص مخاطرات اشاعه هسته ای بی معنا است.
۵- جمع بندی: اطلاعیه آمریکا غیرقابل پذیرش است
- سازوکار حل اختلاف فقط در اختیار اعضای واقعی برجام قرار دارد و نه عضو «ابتدایی» که بعدا کناره گیری کرده و با اراده و صراحت تصمیم به «پایان مشارکت» گرفته و بصورت فعال درصدد تخریب این توافق بوده است و متعاقبا، این عضو سابق کلیه امتیازها و مزایای عضویت را برای خود منتفی کرده است.
- شورای امنیت باید مانع سوء استفاده یکجانبه و غیرقانونی آمریکا - بعنوان ناقض مستمر و وقیح قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت - از سازوکار حل اختلاف قطعنامه ای شود که این کشور هدف اعلانی خودرا نابودی همین قطعنامه و در نتیجه تخریب اقتدار شورای امنیت و ملل متحد اعلام نموده بود.
- مردم ایران از شورای امنیت انتظار دارند تا آمریکا را به سبب لطمه های جبران ناپذیری که- فقط به دلیلهای بزرگنمایی شخصی یا منافع سیاسی داخلی- به مردم ایران تحمیل کرده است، وادار به پاسخگویی کند.منبع:

1399/05/31
21:37:08
5.0 / 5
1802
تگهای خبر: اقتصاد , تصویب , حامی , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل