هدف ترامپ مرگ برجام است

هدف ترامپ مرگ برجام است

به گزارش محفل دولت دونالد ترامپ رو به پایان است و او تلاش می كند كه توافق هسته ای ایران با غرب (برجام) را نابود كند حتی میراث ترامپ هم نابودی و فروپاشی است.


به گزارش محفل به نقل از ایرنا، تحریم های تسلیحاتی ایران طبق برجام ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰ (۲۷ مهر ۱۳۹۹) برچیده خواهد شد و دستگاه دیپلماسی آمریکا به جنب وجوش افتاده است تا از آخر این محدودیت ها در شورای امنیت ممانعت کند. ایالات متحده تلاش می کند که این تحریم ها را تمدید کند در این راستا آمریکا تلاش دارد قطعنامه ای جدید ضد ایران به شورای امنیت ببرد.
کلی کرافت، سفیر آمریکا در سازمان ملل روز جمعه ۱۶ خرداد گفته است که ایالات متحده پیش نویس قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را در اختیار روسیه قرار داده است. روسیه از آغاز مطرح شدن این طرح مخالفت خویش را با تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران اعلام نموده است و برخی شرکت تسلیحاتی روسیه منتظر به انتها رسیدن این تحریم برای انعقاد قرارداد با ایران هستند.
کلی کرافت اعلام نموده است که پیش نویس تمدید تحریم تسلیحاتی ایران علاوه بر روسیه٬ در اختیار فرانسه، بریتانیا و آلمان قرار گرفته است. او تاکید کرده است: خیلی زود ما این پیش نویس را در اختیار همه ۱۵ عضو شورای امنیت قرار خواهیم داد. اما، می دانید، ما تلاش می نماییم که خیلی دقیق و خیلی کامل این کار را انجام بدهیم.
کلی کرافت گفته است که چین و روسیه می بایست به اجماع جهانی در مورد اقدامات و رویکرد ایران بپیوندند.
هدف ترامپ
دونالد ترامپ در انتهای دولت اول خود می خواهد با طرح تمدید تحریم تسلیحاتی ایران برجام را نابود کند. تا اگر ترامپ رقابت را به رقیب دموکرات خود واگذار کرد، ساکن جدید کاخ سفید کار بسیار دشواری برای بازگشت به برجام داشته باشد.
دو سال از خروج دونالد ترامپ از توافق هسته ای می گذرد ایران غنی سازی اورانیوم را ادامه داده و تحقیقات و توسعه درباره سانتریفیوژهای پیشرفته را از سر گرفته و همینطور ذخایر سوخت هسته ای را گسترش داده است.
پیشرفتهای ایران این سوال را مطرح کرده است که کمپین فشار حداکثری کاخ سفید ضد ایران چقدر موفق بوده است؟ فشار حداکثری با این که به اقتصاد ایران آسیب زده است اما سبب شده که ایران فعالیتهای هسته ای خویش را افزایش دهد. فشار حداکثری آمریکا همینطور اعتبار واشنگتن را حتی در میان متحدان سنتی اش از بین برده است.
چندی پیش آمریکا به صورت خصوصی مواردی از پیش نویس قطعنامه شورای امنیت درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را اعلام کرد، به این امید که کشورهای اروپایی هم از این طرح حمایت کنند. اما با واکنش سرد اروپایی ها مواجه گردید و کشورهای اروپایی گفتند که این قطعنامه قطعا از جانب روسیه و چین وتو خواهد شد.
مایک پمپئو، وزیرخارجه ایالات متحده در ۹ مه که دومین سالروز خروج آمریکا از برجام است در اطلاعیه ای گفت واشنگتن از تمامی گزینه های دیپلماتیک خود استفاده خواهد نمود تا اطمینان یابد که تحریم تسلیحاتی ایران در سازمان ملل و بعد از انقضای آن در ۱۸ اکتبر پابرجا می ماند.
استراتژی پمپئو دو بخش دارد. ابتدا اینکه ایالات متحده بنا دارد تا با پیشنهاد یک قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل تحریم های تسلیحاتی ضد ایران را تمدید کند. اگر این استراتژی شکست بخورد که بسیار محتمل خواهد بود، در این صورت واشنگتن به صورت یکجانبه و در جهت برجام، «مکانیزم ماشه» را بنابر مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ فعال خواهد نمود تا تمامی تحریم ها ضد ایران بازگردند.
بدون شک بخش اول این استراتژی با شکست مواجه می شود چون که روسیه و چین از چنین قطعنامه ای که ایران را به علت بعضی از اقدامات تلافی جویانه در پاسخ به خروج آمریکا از برجام تنبیه کند، حمایت نخواهند کرد. این در شرایطی است که مسکو و پکن در همان ابتدای اجرایی شدن برجام در سال ۲۰۱۵ خواهان برداشته شدن تحریم های تسلیحاتی ضد ایران بودند و میلی به تمدید این محدودیت ها برای پنج سال بعدی نداشتند. چونکه این تصور وجود داشت در صورت توافق هسته ای، ممنوعیت فروش تسلیحات به ایران هم برداشته می شود.
هشدار روحانی
حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان رو ۱۷ اردیبهشت اخطار داد که بازگشت تحریم تسلیحاتی ایران، تحت هر عنوان و با هر بیان و مکانیزمی عواقب خطرناکی خواهد داشت. حسن روحانی در جلسه امروز هیأت دولت گفت به سران ۱+۴ نوشته ام اگر تحریم تسلیحاتی برگردد جواب ما چه خواهد بود. اگر چنین خطایی را مرتکب شوند چه عواقب وخیمی برای آنها دارد و چه شکست تاریخی برای آنها خواهد بود.
رئیس جمهوری ایران اظهار داشت که آمریکا احساس می کند که تا ماه های آینده ما به یک پیروزی می رسیم و تمام تحریم های تسلیحاتی برداشته می شود؛ آمریکایی ها یکی دو ماه است که از خواب غفلت بیدار شده و فهمیدند که چه اشتباه بزرگی کردند که از برجام خارج شدند. ایران به هیچ عنوان تخطی از قطعنامه ۲۲۳۱ را نمی پذیرد و حق مسلم ایران است که از تحریم تسلیحاتی در قالب قطعنامه ۲۲۳۱ بیرون برود. البته ما چه سلاح بخریم چه بسازیم، برای دفاع از خود و ملت ها از آن استفاده می نماییم. سلاح ما بنزین بر آتش نیست بلکه آبی بر آتش است.
احتمال اینکه دولت ترامپ بتواند تحریم های تسلیحاتی ضد ایران را تمدید کند بسیار اندک است اما این اقدامات او عمق خصومت او با ایران را نشان داده است.


1399/03/17
23:21:22
5.0 / 5
2183
تگهای خبر: اقتصاد , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
محفل