ابلاغ دستورالعمل جهاد دانشگاهی برای انتخابات مجلس و خبرگان رهبری

ابلاغ دستورالعمل جهاد دانشگاهی برای انتخابات مجلس و خبرگان رهبری

محفل: محفل: با هدف صیانت از اعتبار و جایگاه جهاد دانشگاهی به عنوان نهادی انقلابی و همین طور کمک به برگزاری باشکوه دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری دستورالعمل حضور جهادگران در انتخابات اسفندماه ابلاغ گردید.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، باتوجه به برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری در اسفندماه ۱۴۰۲ و با هدف صیانت از اعتبار و جایگاه جهاد دانشگاهی به عنوان نهادی انقلابی و همین طور کمک به برگزاری انتخاباتی باشکوه به عنوان نماد مردم سالاری دینی، دستورالعمل این نهاد درباب انتخابات پیش رو ابلاغ گردید.

دکتر حسن فارسی، معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی با ابلاغ این دستورالعمل به رؤسای کلیه واحدهای سازمانی، پژوهشگاه ها، پژوهشکده ها، سازمان ها، مراکز، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی جهاد دانشگاهی تاکید کرد: به ضرورت صیانت از اعتبار و جایگاه جهاد دانشگاهی به عنوان نهادی انقلابی، انتظار می رود همکاران با ملاک عمل قرار دادن این دستورالعمل و همین طور خط مشی این نهاد، به شکلی عمل کنند که خدشه ای به نام بلند جهاد دانشگاهی وارد نشود.

بر این اساس جهاد دانشگاهی هیچ نوع موضع گیری له یا مقابل افراد و گروههای سیاسی نخواهد داشت و لازم است این سیاست در رفتار همکاران و همین طور خروجی خبری رسانه های وابسته به جهاد دانشگاهی نیز نمود عملی داشته باشد. از نظر جهاد دانشگاهی تمامی کاندیداها بالسویه بوده و به هیچ وجه طرفداری از احدی در دستور کار نیست. جهاد دانشگاهی از هیچ کاندیدایی (همکار یا غیرهمکار) حمایت نخواهد کرد.

همچنین جهاد دانشگاهی تریبون هیچ حزب و گروهی نخواهد بود. رسانه های ذیل این نهاد نیز همین رویه را در پیش خواهند داشت و به رسالت اصلی خود یعنی اطلاع رسانی دقیق و صادقانه و دعوت از مردم برای مشارکت حداکثری و برگزاری انتخاباتی باشکوه عمل خواهند کرد.

استفاده از عنوان و اعتبار جهاد دانشگاهی، بیت المال و اموال و اماکن در اختیار این نهاد در مقاصد انتخاباتی و باهدف تبلیغ له یا مقابل کاندیداها ممنوع می باشد. همین طور هرگونه هزینه کرد از محل منابع مالی جهاد دانشگاهی برای تبلیغ له یا مقابل کاندیداهای انتخاباتی مصداق تخلف است.

در دستورالعمل فوق تاکید شده که فعالیت انتخاباتی کارمندان و مدیران در ساعات اداری از مصادیق تخلف است و توسط مراجع ذیربط بررسی می شود. امضاء بیانیه های انتخاباتی و پشتیبانی از کاندیداها نیز با عنوان عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی و یا ذیل عنوان این نهاد ممنوع بوده و در صورت امضاء و انتشار، از مصادیق تخلف شمرده می شود.

با توجه به این که انتخابات مجلس شورای اسلامی علاوه بر مسائل سیاسی، ممکنست جنبه خانوادگی، محلی، قومی یا قبیله ای داشته باشد، لازم است به شکلی رفتار شود که به هیچ وجه شائبه پشتیبانی از گروه یا جمعیتی خاص نداشته باشد.

همکاران جهادگر در اجرای برنامه ها و کارهای جهاد دانشگاهی خصوصاً در عرصه فرهنگی و دانشجویی به این نکته دقت داشته باشند که جهاد دانشگاهی به هیچ وجه وارد دعواها و مشاجرات افراد، گروه ها و احزاب سیاسی و اجتماعی نخواهد شد و حفظ حرمت افراد جامعه شامل کاندیدا یا هوادار امری واجب و مهم تلقی می شود.

در برنامه های فرهنگی، نشست ها و سخنرانی هایی که در مجموعه های ذیل عنوان جهاد دانشگاهی برگزار می گردند، به شکلی برنامه ریزی شود که مطالبی که مورد سوءاستفاده رسانه های بیگانه قرار گیرد، مطرح نشود و از انتشار مطالبی که حاوی نسبت های ناروا، تخریب، شایعه پراکنی و دروغ پردازی مقابل افراد جامعه و کاندیداهای مختلف است، پرهیز شود.

با توجه به این که نقد غیرمنصفانه و زیرسؤال بردن خدمات انجام شده، به رویه ای مرسوم در سخنرانی های انتخاباتی تبدیل گشته است، شایسته است به شکلی برنامه ریزی شود که در برنامه های ذیل عنوان جهاد دانشگاهی شاهد موضع گیری های به دوراز انصاف و اخلاق نباشیم.

همکاران جهادگری که در نظر دارند در ستادهای تبلیغاتی کاندیداها فعالیت داشته باشند، لازم است از مرخصی بهره گیرند. همین طور به هیچ وجه در صفحات و سایت های مجازی و اینترنتی که ذیل عنوان جهاد دانشگاهی فعالیت می نمایند، له یا مقابل کاندیداها مطلبی منتشر نشود.

ماموریت کارکنان جهاد دانشگاهی به مجلس شورای اسلامی (دفاتر نمایندگان) با هدف پیش گیری از ایجاد شائبه همکاری انتخاباتی، از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل تا زمان برگزاری انتخابات ممنوعست.

به نقل از روابط عمومی جهاد دانشگاهی، رعایت موارد فوق شامل همکاران شاغل در رسانه های وابسته به جهاد دانشگاهی نیز خواهد شد. ضمن این که دستورالعمل مربوط به رویکرد های خبری رسانه های جهاد دانشگاهی نیز بوسیله مدیران عامل و رؤسای رسانه های مذکور ابلاغ خواهد گردید.

برمبنای دستورالعمل معاونت هماهنگی و امور مجلس جهاد دانشگاهی مسئولیت اجرای دقیق موارد فوق الذکر و نظارت بر اجرا بر عهده رؤسای واحدهای سازمانی جهاد دانشگاهی است.1402/08/12
18:24:15
5.0 / 5
285
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
محفل