آیت الله جنتی:

شورای نگهبان از رد صلاحیت هیچ یك از نمایندگان خرسند نمی گردد

شورای نگهبان از رد صلاحیت هیچ یك از نمایندگان خرسند نمی گردد

به گزارش محفل دبیر شورای نگهبان اظهار داشت: شورای نگهبان از رد صلاحیت هیچ یك از نمایندگان خرسند نمی گردد لكن چه نماییم كه به علت عدم توجه و دقت، فسادها و انحرافات گوناگون سراغ برخی نمایندگان می آید ازاین رو همه باید مراقب انحرفات باشیم و از سرگذشت گذشتگان خود درس بگیریم.به گزارش محفل به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، سومین نشست مشترک مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان در جهت هم افزایی هر چه بیشتر و افزایش تعامل و همکاری این دو نهاد قوه مقننه بامداد امروز (۲۷ مرداد ۱۳۹۹) در محل مجلس قدیم برگزار گردید.

در این جلسه که اعضای کمیسیون های تخصصی مجلس و دبیر و شماری از اعضای شورای نگهبان حضور داشتند، ابتدا آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان به ایراد سخن پرداخت و سپس روسای کمیسیون ها مباحث خویش را مطرح نمودند.

جنتی در ابتدای این دیدار توجه به تقوا، مراقبت و تزکیه نفس را برای همه افراد خصوصاً مسؤلان کشور ضروری بر شمرد و خاطرنشان کرد: باید دائماً توجه داشته باشیم از کجا آمده ایم، در کجا هستیم و به کجا می رویم؛ باید این دنیا را گذرا بدانیم و از این فرصت اندک مسئولیت صرفا برای خدمت به خلق خدا و جلب نظر خداوند متعال استفاده نماییم.

دبیر شورای نگهبان، روسای کمیسیون های مجلس و سایر نمایندگان مردم را به خدمت هرچه بیشتر به مردم در ۴ سال دوره نمایندگی فراخواند و تصریح کرد: هرچه می‎توانید به مردم خدمت و مشکلات آنها را حل کنید که خیر دنیا و آخرت در همین است.

وی با تاکید بر اینکه مردم به شما نمایندگان محترم اطمینان کرده اند پس قدر این حسن اعتماد آنها را بدانید، تصریح کرد: امروز در ابتدای دوره نمایندگی هستید و برای ۴ سال در پیش رو برنامه ریزی کنید و خود مراقبتی دائمی داشته باشید تا ان شاء الله از انحرافات و لغزش های احتمالی مصون بمانید.

جنتی اضافه کرد: شورای نگهبان از رد صلاحیت هیچ یک از نمایندگان خرسند نمی گردد لکن چه نماییم که به علت عدم توجه و دقت، فسادها و انحرافات گوناگون سراغ برخی نمایندگان می آید ازاین رو همه باید مراقب انحرفات باشیم و از سرگذشت گذشتگان خود درس بگیریم.

وی در سفارش دیگر و مهم خود خطاب به همه نمایندگان مجلس متذکر شد: بعضی افراد در روزهای انتخابات در کنارتان بوده اند و در ستادها برایتان کار و تبلیغات کرده اند که بعد از انتخابتان بعنوان نماینده از شما انتظارات و توقعات بی جایی دارند؛ خدای نکرده خواسته های غیرقانونی و نامشروع آنها را انجام ندهید و کاری هم به عزل و نصب های اجرایی نداشته باشید.

دبیر شورای نگهبان در ادامه سخنان خود در جمع روسای کمیسیون های مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه امید مردم به نمایندگانشان است و باید مهم ترین و فوری ترین مشکل آنها که مسئله معیشتی است هرچه زودتر رسیدگی شود، تصریح کرد: باید با هم افزایی و همکاری مسؤلان اجرایی و مجلس و البته نظارت جدی بر کار آنها، به رفع سریعتر مشکلات مردم کمک کرد.

جنتی مسئله نظارت نمایندگان بر مسؤلان اجرایی را مهم خواند و اظهار داشت: نظارت یکی از وظایف اصلی مجلس است که شامل سوال، تحقیق و تفحص و استیضاح است. ازاین رو می ­شود از ابزار مهمی همچون سوال البته با عرضه راهکار و با حفظ احترام و ادب برای نظارت بر کار مسؤلان اجرایی استفاده کرد؛ این مسئله نه تنها اشکالی ندارد بلکه حق قانونی نمایندگان مجلس است.

توجه به "مسائل اصلی و اولویت دار" و "پرهیز از قطبی کردن مجلس" همچون دیگر نکاتی بود که جنتی خطاب به روسای کمیسیون های مجلس خاطرنشان کرد.

وی در همین زمینه خاطرنشان کرد: نباید قطب بندی های مضر در مجلس شکل بگیرد؛ اختلافات نظر و تنوع افکار و ایده ها در مجلس هیچ اشکالی ندارد بلکه لازم هم هست اما نباید نمایندگان بواسطه نظرات مخالف و موافق در مقابل یکدیگر قرار بگیرند. تضارب آرا و مشورت داشته باشید اما از درگیری و مقابل هم قرار گرفتن پرهیز کنید.

دبیر شورای نگهبان حضور دائمی در میان مردم را از دیگر سفارش های خود به نمایندگان عنوان نمود و اضافه کرد: با مردم باشید و مرتب به میان آنها بروید و از نزدیک مشکلات آنها را بشنوید و در حل مسائل آنها کوشش کنید چونکه نه تنها این امر عبادت است بلکه عرضه طرح ها و قانون گذاری شما را کاملاً عینی می کند؛ پس تا می توانید به مردم خدمت کنید و آنها را راضی نگه دارید که رضایت خدا در این کار است.

جنتی با اشاره به اینکه قوانین دست و پا گیر باید اصلاح یا منسوخ شوند، تصریح کرد: با نسخ و اصلاح قوانین ناکارآمد باید قوانین درست و جامع جایگزین آنها شود تا قانون جامعیت و کارآمدی لازم را داشته باشد.

در این جلسه محمدرضا پورابراهیمی، حجت الاسلام مرتضی آقاتهرانی، حجت الاسلام نصرالله پژمانفر، عزت الله اکبری تالارپشتی، محمدصالح جوکار، مهدی عیسی زاده، حمیدرضا حاجی بابایی، محمدرضا رضایی کوچی، حسینعلی شهریاری، علیرضا منادی سفیدان و سید جواد ساداتی نژاد به ترتیب روسای کمیسیون های اقتصادی، فرهنگی، اصل ۹۰، صنایع و معادن، شوراها، اجتماعی، برنامه، بودجه و محاسبات، عمران، بهداشت و درمان، آموزش، تحقیقات و فناوری و کشاورزی مجلس شورای اسلامی حضور داشتند و دیدگاه های خویش را پیرامون موضوعات و مسائل روز کشور، مشکلات اقتصادی و معیشتی، قانون انتخابات و راهکارهای ارتقای کیفیت قانونگذاری در مجلس یازدهم مطرح نمودند که محورهای این سخنان به شرح زیر است:

* تاکید بر لزوم تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت
* اصلاح رویکرد مجلس بر اساس رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم
* ضرورت تغییر روند قانونگذاری در مجلس با عنایت به بیانیه گام دوم انقلاب جهت تقویت بعد نظارتی مجلس و مردم محور کردن این حوزه
* استفاده از دیپلماسی اقتصادی برای هموار کردن مسیر جهش تولید
* تاکید بر لزوم تعیین تکلیف نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا
* ضرورت تدوین نظام جامع مدیریت شهری
* اصلاح ایرادات قانون استخدامی کشور
* بررسی مشکلات ساختار بودجه و بیان لزوم اصلاح آن
* بررسی و بهبود نحوه نظارت بر رفتار نمایندگان در طول مدت ۴ ساله نمایندگی
* تاکید بر لزوم اصلاح قانون انتخابات
* بررسی مشکلات معلمان و تاکید بر لزوم اصلاح پرداختی معلمانمنبع:

1399/05/28
10:13:39
5.0 / 5
2103
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
محفل