ابوترابی فرد:

روسیه موضع اخیرش را سریعا اصلاح کند

روسیه موضع اخیرش را سریعا اصلاح کند

محفل: به گزارش محفل، خطیب این هفته نماز جمعه تهران اظهار داشت: اگر گاهی می بینید تصمیم ما مورد نقد قرار می گیرد، برای آن است که با دانش و علم و پشتوانه های کارشناسی فاصله دارد.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن ابوترابی فرد در خطبه های این هفته نماز جمعه تهران اظهار داشت: تمام تصمیمات ما در حوزه خانوادگی، فردی، اجتماعی، سیاسی و... باید دانش بنیان باشد.
وی ادامه داد: کسی که عالمانه قدم برنمی دارد تحت ولایت خدا قرار نمی گیرد. انسان و جامعه ای مشمول نصرت خداوند هستند که عالمانه تصمیم بگیرند و عالمانه قدم بردارند. اگر گاهی می بینید تصمیم ما مورد نقد قرار می گیرد، برای آن است که با دانش و علم و پشتوانه های کارشناسی فاصله دارد.
وی افزود: از خداوند سبحان عاجزانه درخواست دارم با فهم دقیق و درست از مدرسه غدیر و رویداد تاریخی و تحول آفرین مباهله راه معرفت خود، آراستگی به تقوا و عمل صالح را فرا روی جامعه اسلامی و بشری بگشاید.
وی ادامه داد: ایام مبارک و تحول آفرین ماه ذی الحجه الحرام با رویدادها و حوادث و اعیاد بزرگ پیوند خورده است. عید غدیر و نزول آیه مباهله و حضور پیامبر اعظم (ص) و اصحاب کسا در میدان تاریخ ساز مباهله از رویدادهای مهم این ایام است.
ابوترابی فرد با اشاره به خصوصیت های آیه مباهله، اظهار داشت: اول این که آیه مباهله فصل الخطاب است. دوم تفسیر روشن آیه تطهیر و تبیین اصحاب کسا و جایگاه ممتاز ایشان است و سوم توصیفی بلند در شخصیت بی بدیل امیرالمومنین علی (ع) است.

خطیب نمازجمعه امروز تهران افزود: هرکسی که حق را قبول ندارد اما ادعای حق می کند مورد خشم خداوند قرار خواهد گرفت.
ابوترابی فرد افزود: در نگاه قرآن کریم هر فرزند و بانویی از خاندان انبیا به حساب نمی آید بلکه قرآن کریم کسانی را از خاندان انبیا می داند که با انبیاء الهی هم عقیده و دارای عمل صالح باشند.
وی ادامه داد: در جهان اسلام بانو و فرزند و مرد و انسانی در تراز خمسه طیبه وجود ندارد. این خاندان استثنایی در قله طهارت، علم و ایمان قرار دارند؛ بنابراین آنها باید مقتدای جامعه بشری باشند.
وی خطاب به خواهران و برادران کشور اظهار داشت: باید پیوند اجتماعی را مستحکم کنید. این جشن بزرگ غدیر با حضور میلیونی خواهران و برادران جلوه برجسته ای از عشق لبریز به حضرت علی(ع) بود. این جبهه متحد می تواند چالش های فرهنگی کشور را به یک فرصت برای تحکیم پیوندهای ملی و انقلابی تبدیل کند.
وی در خطبه دوم نماز جمعه در ارتباط با بیانیه پایانی گفت وگوهای راهبردی وزرای خارجه روسیه و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس اظهار داشت: باتوجه به روابط راهبردی و استراتژیک تهران و مسکو و منشور سازمان شانگهای در مورد احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورهای عضو، انتظار جدی ملت عزیز ایران و ملل مسلمان منطقه از مسکو تصحیح و اصلاح عاجل موضع اخیر است.
وی با اشاره به این که هفته تأمین اجتماعی به شکلی گرامی داشت خدمت به مردم است، اظهار داشت: هفته ای است که تبیین کننده جایگاه فاخر نظام تأمین اجتماعی برای تحقق عدالت و امنیت و کرامت انسانی آحاد جامعه در حکمرانی مبتنی بر عقلانیت و دانش و معارف و حیانی است.
وی با اعلان اینکه نظام تأمین اجتماعی نقش تعیین کننده ای در حکمرانی دینی دارد، اظهار داشت: امروز در نظام جمهوری اسلامی بیشتر از ۷۰ درصد از افراد جامعه زیر پوشش بیمه های تأمین اجتماعی قرار دارند و این عدد در آستانه پیروزی انقلاب ۲۰ درصد از افراد جامعه بود و رشد بیشتر از ۳۵۰ درصدی داشته است. از دولت محترم تشکر می کنم که با همه تنگناها در طول دو سال قبل حدود دو میلیون از افرادی که زیر پوشش بیمه اجتماعی قرار نداشتند را زیر پوشش قرار داده است.
وی ادامه داد: در برنامه هفتم توسعه افق پیش رو آن است که در ۵ سال پیش رو به سمت زیر پوشش قرار دادن بیشتر از ۴ میلیون نفر از افراد جامعه که زیر چتر بیمه های اجتماعی قرار ندارند، قدم برداشته شود.
ابوترابی فرد افزود: از اقدامات دیگر در این دوران که در زمینه پایداری منابع صندوق بازنشستگی انجام شده است، اقدام بی نظیر در تسویه بدهی بانکی سازمان تأمین اجتماعی بوده و بیشتر از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است که کار با اهمیتی است و با تأمین منابع ۸۰ هزار میلیارد تومان برای پایداری منابع صندوق بازنشستگی و رویکرد تحولی به این صندوقها اختصاص داده شده است؛ البته این حوزه اخیر مرز ندارد. پرهیز از تصمیم های سیاسی و انتصاب های سیاسی و غیرحرفه ای در بنگاه های اقتصادی بسیار اهمیت دارد و مدیریت وزارت رفاه و کار و تأمین اجتماعی و اراده اش بر تحقق این مهم می باشد و تقاضا اینست با عزم راسخ و اراده استوار حرکت نماییم، اگر می خواهیم منابع صندوق بازنشستگی پایدار باشد.
وی در رابطه با برخی از محورهای مهم قانون برنامه اظهار داشت: از مهم ترین اصول قانون برنامه که مورد تایید رهبری قرار گرفته است و در لایحه برنامه به مجلس ارائه شده، تحول در نظام بودجه ریزی کشور است.
وی افزود: کسری غیر منطقی بودجه سالانه کشور از مهم ترین تهدیدها برای برنامه هفتم توسعه است. این تورمی که از آن رنج می برید، از نگاه همه کارشناسان ریشه در ناترازی هزینه ها و منابع دارد که فشارش را آحاد مردم تحمل می کنند و از جیب مردم باید هزینه شود. به جهت اینکه ناترازی بودجه کم شود، بعضی فکر می کنند منابع اضافه شود درست می شود، باید بگویم ما سالهایی داشتیم که کشور سرشار از منابع فروش نفت بوده ولی ناتراری حل نشده است.
ابوترابی فرد افزود: از مهم ترین و موثرترین اقدامات برای برون رفت از این تنگنا واسپاری وظایف غیرحاکمیتی به بخش خصوصی است و کوچک شدن دولت و تحقق دولت الکترونیک و کوشش برای سپردن مسئولیت به دست شایسته ترین مدیران رمز کاهش ناترازی بودجه است. برای فهم دقیق ناکارآمدی دستگاه اداری کشور _این دستگاه اداری بزرگ و پرهزینه_ کافی است به مردم رجوع کنید و از آنان در مورد سطح رضایتمندی از خدماتی که به آنان می شود سوال کنید. برادران عزیز در مجلس، سازمان مدیریت و برنامه ریزی که دغدغه جذب اصلاح ساختار نظام بودجه ریزی دارید، هدف از نظام بودجه ریزی برقراری انضباط مالی است.
وی ادامه داد: کشور مثل خانه است و در خانه درآمد و هزینه ای دارید، یعنی هزینه باید متناسب با درآمد باشد و مقداری هم پس انداز کنید، اگر هزینه دو برابر درآمد شد، ورشکسته اید. ما امروز این گونه کشور را اداره می نماییم و بودجه برای برقراری انضباط مالی است و تخصیص منابع مطابق با اولویت هاست. وقتی منابع محدود است، هزینه ها فراوان می شود و باید اولویت ها را درست تعریف کنید و منابع محدود را برای اولویت های اول تخصیص بدهیم تا مردم نفس راحت بکشند.
وی اظهار داشت: برای تخصیص راهبردی منابع، مدیریت اجرایی خوب و کارآمد را نیاز داریم. انضباط مالی برقرار نیست و منابع و مصارف معلوم نیست و منابع برپایه معیار روشن تخصیص پیدا نمی نماید. این امر نیازمند عزم ملی در مجموعه کشور است و مدیران باید به رئیس جمهور کمک کنند و وزرا و استانداران نباید نگاه بخشی داشته باشند و باید در خدمت رئیس جمهور باشند و نمایندگان باید با دولت همراهی کنند.
او در آخر اظهار داشت: نارضایتی و گلایه مردم از کمیت وکیفیت خدمات عمومی، نتیجه بودجه ریزی ماست. چرا با در اختیار داشتن درآمد سرشار نفتی، مردم رضایت لازم را ندارند؟ باید از تمام ظرفیت و توان برای اصلاح نظام بودجه ریزی استفاده نمائیم و قانون برنامه توسعه کشور را به سکویی برای تحول در ساختار نظام اداری کشور مبدل نماییم.
منبع:

1402/04/24
11:02:57
5.0 / 5
302
تگهای خبر: اقتصاد , حكم , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
محفل