استاندار اصفهان:

خطر در کمین تمدن تاریخی اصفهان

خطر در کمین تمدن تاریخی اصفهان

به گزارش محفل، اصفهان استاندار اصفهان با بیان این که مدیریت استان به هیچ عنوان بحران جدی فرونشست را کتمان نمی کند و پای ثابت قالب پیگیری های استان در این امر بوده تا زخم های ناشی از فرونشست بر پیکره استان به سطح ملی منعکس شود، اظهار نمود: اصفهانی ها مطالبه جاری بودن زاینده رود برای قدم زدن کنار آنرا ندارند بلکه آب در زاینده رود یعنی پیشگیری از فرونشست.


سیدرضا مرتضوی، امروز چهارشنبه، ۲۱ تیرماه در همایش ملی زاینده رود و گاوخونی از بحران تا احیا که به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان برگزار شد ضمن اشاره به این که اساسی ترین مساله فلات مرکزی، زاینده رود است، اظهار نمود: در احیاء زاینده رود صرفا به دنبال احیاء فیزیکی رودخانه نیستیم، بلکه به دنبال احیاء اجتماعی حوضه زاینده رود خواهیم بود و احیاء اجتماعی به معنای ایجاد امید و اعتماد میان همه ذی نفعان است.
وی توضیح داد: در سه دهه گذشته سیاست های غلطی بر حکمرانی آب و حوضه زاینده رود اتفاق افتاده و ما امروز میراث دار سیاست های غلط گذشته هستیم که اعتماد و امید را میان ذی نفعان خدشه دار کرده است. نگاه به یک پروژه واحد در سالهای گذشته شرایط را به سمتی برده که سبب انباشته شدن ناامیدی شده است. از طرفی مجموعه ذی نفعان در حوضه آبریز زاینده رود که نقش آفرین بودند و دغدغه زاینده رود را داشتند با بیان نظر در فضاهای مختلف شرایط را سخت تر کرده بودند.
استاندار اصفهان، تصریح کرد: ازاین رو از آغاز آغاز مأموریت در استانداری اصفهان یکی از دغدغه هایی که آنرا دنبال کردیم هماهنگ کردن و ایجاد یک صدای واحد از مسؤلان، نمایندگان، ذی نفعان و... منعکس کردن این صدا به سطح ملی بود.
وی با اشاره به اینکه یکی از نتیجه های این هماهنگی ایجاد مرکز رصد و پایش منابع آب در آب منطقه ای است که بزودی رونمایی می شود، اظهار داشت: اگر به جدول منابع و مصارف نگاه نماییم متوجه می شویم که به علت غفلت های بسیار، فضای غیرشفافی را مشاهده می نماییم که البته تلاش شد با هماهنگی دستگاههای تخصصی استان شفافیت بیشتر شود.
مرتضوی افزود: مشکلات این حوزه پیشینه تاریخی دارد، ۸۰ هزار هکتار توسعه غیر موجه در بالادست تا پایین همچون همین مشکلات است. تاثیر این افزایش سطح زیر کشت و برداشت های قانونی و غیر قانونی برداشت ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب زیرزمینی، تخلیه آبخوان و عدم جاری بودن زاینده رود است، چونکه مدیریت مناسبی بر برداشت ها در دو استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان نشده است.
او همینطور ضمن اشاره به چالش های توسعه صنعتی، بیان نمود: البته فراموش نکنیم که آدرس غلطی در مبحث مصارف صنعتی در سطح کشور داده شده و با این که اهم موارد در جاهای دیگری است، جریانی در کشور مواردی را طرح کرده که صرفاً صنعت سبب خشک شدن زاینده رود شده است. اگر به سهم صنایع دقت نماییم می بینیم که میزان سهمی که صنعت می برد به اندازه ای که گفته می شود نیست، البته که باید سهم صنعت را هم مورد ملاحظه قرار داد.
استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: نپرداختن به برخی از اولویت ها در مطالبه گری در حوضه زاینده رود لطماتی زده است، اولویت دوم مطالبه گری پس از شرب محیط زیست است که مورد غفلت قرار گرفته است. اگر موضوع هایی مثل ریزگرد با منشاء تالاب گاوخونی ذهن همگان را درگیر کرده دلیل اینست که در گذشته صحبت از محیط زیست امری لوکس و فانتزی بوده که با الویت های دیگر همخوانی نداشته است.
وی اَبَر چالش استان را فرونشست دانست و بیان نمود: رفع معضل فرونشست از چالش های اصلی مدیران استان و روی میز سطح ملی است. گردو غبار و فرونشست باید بعنوان یکی از موارد اصلی که زندگی در حوضه آبریز زاینده رود را گرفتار چالش اساسی می کند مطرح شود، نه مبحث فانتزی.
مرتضوی با اشاره به اینکه گزارش های غلط برخی رسانه ها نگاه سطح ملی را مخدوش می کند، اظهار داشت: اصفهانی ها مطالبه جاری بودن زاینده رود برای قدم زدن کنار آنرا ندارند، بلکه آب در زاینده رود یعنی پیشگیری از فرونشست، فرونشستی که پرمخاطره ترین فرونشست در کشور است. مدیریت استان به هیچ عنوان بحران و چالش جدی فرونشست را کتمان نمی کند و پای ثابت قالب پیگیری های استان این امر بوده تا زخم های ناشی از فرونشست بر پیکره استان به سطح ملی منعکس شود.
وی در مورد راهکارهای احیاء زاینده رود اظهار داشت: احیاء زاینده رود نخست احیاء امید و اعتماد است که سبب هم افزایی و به اشتراک گذاشتن توانمندی ها و سپس احیاء فیزیکی زاینده رود می شود.
استاندار اصفهان افزود: بدون امید احیاء زاینده رود ممکن نیست این مسائل صرفاً مهندسی نیست و باید در حوزه های مختلف در مورد آن کار شود. راهکارهای احیای زاینده رود با پنج محور جمع بندی شده است. بخشی در کاهش و بخشی حذف مصارف غیرمجاز، همینطور تأمین منابع جدید، مدیریت کیفیت آب، بهبود و جایگزینی شرایط معیشتی و اقتصادی راهکارهای ۲۵گانه این بسته است.
مرتضوی تصریح کرد: احیاء زاینده رود ضمن پیگیری و مطالبه جدی در سطوح مختلف با عنایت به تاکیدات مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری باید در سطح ملی هم دنبال شود. باید همه ما احساس مسئولیت و تلاش نماییم این خواسته به حق مردم محقق شود.
وی افزود: البته کسانی که دوست ندارند روی آسایش و آرامش در فلات مرکزی شکل بگیرد تفرقه افکنی می کنند، اما هدف اینست در این معادله وارد نشویم و باید مراقب انسجام ملی و وحدت اجتماعی با وفاق و اتحاد باشیم.
استاندار اصفهان بیان نمود: هرکسی که وارد این فضا شد او را دنباله گیری نخواهیم کرد، چونکه نباید القاء تفرقه و دوگانگی کرد و باید مراقب افکار عمومی بود. در حوزه دانشگاهی و علمی جامعه دانشگاهی، فعالان زیست محیطی و رسانه ها می توانند پرچمداری کنند و مأموریت خویش را در این عرصه به درستی انجام دهند.
وی خاطرنشان کرد: تبیین واقعی مخاطرات این حوزه هدف اصلی است، به دنبال کار فانتزی نیستیم، مشکل اصلی صدمه دیدن یک تمدن در ایران است. جامعه دانشگاهی و عالمان با نگاه به ابعاد مختلف عرضه راهکار کنند.
مرتضوی ضمن اشاره به پروژه آبرسانی از جنوب کشور به استان اصفهان، اظهار داشت: از سال قبل تا امروز ۳۵۰ کیلومتر مسیر طی شده در صورتیکه به ما می گفتند این پروژه ۹ تا ۱۱ ساله است. با نگاه هم افزا و مساعدت ها در صدور مجوزات مطالعات انجام و پروژه ها پیش می رود و به ما امید داده شده تا سال آینده بخشی از آب از سه راهی سیرجان و بخش دیگر از سیریک سه تا چهاذ سال آینده به استان برسد.
وی در خاتمه، اظهار داشت: برای ۱۳ میلیارد متر مکعب تخلیه آبخوان باید تصمیم تاریخی بگیریم و این مورد متوقف شود. در یک برهه تاریخی هستیم و رهبر معظم انقلاب تأکیدات بسیاری بر احیاء زاینده رود دارند و رئیس جمهور شخصاً در این خصوص جلسه می گذارند و هماهنگی و هم افزایی در سطح استانی و ملی وجود دارد. این موضوعات یک سرمایه است و امیدواریم عزم جدی در این عرصه سبب جریان دائمی زاینده رود شود.1402/04/21
20:31:18
5.0 / 5
288
تگهای خبر: اقتصاد , پیگیری , حكم , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
محفل