رئیس سازمان بازرسی كل كشور:

در آینده نزدیك سامانه گزارشگران فساد راه اندازی می شود

در آینده نزدیك سامانه گزارشگران فساد راه اندازی می شود

رئیس سازمان بازرسی كل كشور اظهار داشت: در آینده نزدیك سامانه گزارشگران فساد راه اندازی می شود كه مطابق آن كسانی كه به نحوی از انحاء از سوءجریان اداری یا مفسده ای در دستگاه های اجرایی باخبر می شوند، می توانند موضوع را بوسیله سامانه مذكور به اطلاع سازمان بازرسی برسانند.به گزارش محفل به نقل از ایسنا، به نقل از سازمان بازرسی کل کشور، حجت الاسلام والمسلمین حسن درویشیان باحضور در مراسم جشن عید سعید غدیرخم که از طرف بازرسی کل استان خراسان رضوی و مرکز منطقه ۲ سازمان برگزار شد، به گسترش برنامه های تعاملی سازمان با مردم اشاره نمود و اظهار داشت: جهت استفاده بیشتر از ظرفیت های مردمی در آینده نزدیک سامانه گزارشگران فساد راه اندازی می شود که مطابق آن کسانی که به نحوی از انحاء از سوءجریان اداری یا مفسده ای در دستگاه های اجرایی باخبر می شوند، می توانند موضوع را بوسیله سامانه مذکور به اطلاع سازمان بازرسی برسانند.

وی با اعلان اینکه یکی از ترک فعل ها در حوزه سیاست های جمعیتی است، اشاره کرد: در بررسی های سازمان مشخص شده تکالیفی برای بعضی از دستگاه ها در نظرگرفته شده که یا از طرف دستگاه ها مورد غفلت قرار گرفته و یا بعضاً اقدامات انجامی برخلاف منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و سیاست های کلی ابلاغی بوده که در مواردی با پیگیری سازمان موضوع اصلاح شده است.

درویشیان با اشاره به ترک فعل های در رابطه با حوزه عفاف و حجاب اشاره کرد: حسب مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تکالیفی برای دستگاه های مختلف دراین زمینه درنظرگرفته شده که درباب بخش قابل توجهی اقدام موثری انجام نگرفته که موضوع در دستور بررسی و پیگیری سازمان قرار دارد.

احمد خاتمی: سازمان بازرسی کل کشور، چشم نظام اسلامی است

همچنین در این مراسم آیت الله سیداحمد خاتمی عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت تهران، با تاکید بر اینکه قانون مداری از ارکان حفظ نظام است، اظهار داشت: در زمینه حفظ نظام، «گزینش صالحان» و همین طور «نظارت دائم» حائز اهمیت بالایی است. به عبارتی در بکارگیری افراد علاوه بر تخصص و تبحّر، حتما باید سلامت، پاکدستی، تعهد، تدیّن و صالح بودن افراد مدنظر باشد. موضوع بعدی این است که نظارت کامل و مستمر، نظام را بیمه می‎کند. نظارت مقطعی و نمایشی دردی را درمان نمی‎کند.

وی اشاره کرد: سازمان بازرسی کل کشور، تنها چشم قوه قضائیه نیست؛ بلکه چشم نظام اسلامی است و بیمه سلامت اداری نظام اسلامی از رهگذر این سازمان حاصل می‎شود.

خاتمی با اشاره به جایگاه نظارت در حکومت حضرت علی(ع) اظهار داشت: در حکومت امیرالمؤمنین(ع) نظارت و ارزیابی جایگاه بسیار شایسته ای دارد؛ هم در گزینش ناظران، هم در نحوه نظارت، هم در حوزه و موضوع نظارت و هم در خروجی نظارت.

وی درباره خاصیت ناظران و بازرسان نیز اشاره کرد: ناظران، باید جزو بهترین ها باشند و در گزارش هایشان مطلقاً نباید دروغ وجود داشته باشد؛ چه دروغ رسمی (دروغ‎گویی آگاهانه) و چه دروغ غیر رسمی یعنی نقل شایعات و مسموعات بدون یقین به صحت آن.

امام جمعه موقت تهران با اعلان اینکه «حضرت علی(ع) سه شیوه و مدل بازرسی در حکومت داشتند»، در تشریح این شیوه ها اظهار داشت: شیوه نخست، بازرسی علنی یا آشکار بود. یعنی افرادی به صورت رسمی برای بازرسی اعزام می شدند. شیوه دوم، بازرسی پنهان بود که این مساله در نامه حضرت علی(ع) به مالک اشتر اشاره شده است: وابعث العیون...، عیون چشم های حکومت مرکزی در مناطق مختلف بودند و خود مسئولان حکومتی هم آنان را نمی‎شناختند. قضیه عثمان بن حنیف و حضور در مهمانی اشراف را همین بازرسان به مولا گزارش دادند. اگر کارگزاران بدانند که دائما تحت نظارت هستند و چه بسا، ارباب رجوع خود، بازرس باشد عملکردشان بسیار مطلوب‎تر خواهد بود.

وی نوع سوم بازرسی در حکومت حضرت امیر(ع) را «بازرسی مردمی» عنوان نمود و اضافه کرد: حضرت علی (ع) به گزارش‎های مردمی مطابق با واقع، ترتیب اثر داده و پیگیری می‎کردند. بر طبق یکی از همین گزارش‎ها، ایشان به استاندارشان می‎نویسد: بَلَغَنَی تَنَمُّرُکَ عَلی بَنس تَمیم....

خاتمی با اشاره به اینکه حوزه نظارت از نگاه امیرالمومنین (ع) بسیار گسترده است، اشاره کرد: نخستین حوزه نظارت در نگاه حضرت، حوزه اقتصادیست. در میان نامه های نهج البلاغه، حداقل ۶ نامه مربوط به کسانی است که به بیت‎المال دست درازی کرده اند. در دوره اخیر قوه قضائیه، این جلوه برجسته است و مایه امیدواری مردم و احیای دستگاه قضائی شده است. اقدامات اخیر، حصارهای خود ساخته برخی را شکست و نشان داد سیستم فسادزا نیست.

وی افزود: حوزه دیگر نظارت در نگاه حضرت امیر(ع)، نظارت بر مسائل سیاسی است. حرف سیاسی همه جا آزاد است. اما برمبنای سیره مولا، کارگزار نظام نمی‎تواند جزء اپوزسیون و منتقد حرفه ای نظام باشد. در داخل بدنه نظام، نباید ضد نظام و ضد انقلاب حضور داشته باشد. ایشان تمام استانداران را (به جز یک مورد آن هم با وساطت مالک اشتر) عوض کرد و همان یک مورد هم بعد از چندی توسط خود مالک از منبر پایین کشیده و فرد جدید منصوب گردید. باید توجه داشت بزرگترین منکر، ناراضی پروری در نظام اسلامی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اعلان اینکه سومین حوزه نظارت در نگاه حضرت علی(ع)، «حوزه رفتارو منش مسوولانه» است، اشاره کرد: رفتار و منش مسئول نظام اسلامی باید در تراز نظام اسلامی باشد. چه بسا مواردی مغایر با قانون نباشد ولی خلاف شأن نظام اسلامی باشد، مثل حقوق های نجومی و... سازمان بازرسی و دستگاه های نظارتی باید با این موارد نیز برخورد کنند.

وی حوزه های دیگر نظارت در نگاه امیر(ع) را «برخورد با مخالفان نظارت و مسئولانی که زیر بار نظارت نمی‎روند» و «برخورد با اشرافی گری و خوشگذرانی مسئولان» دانست و اظهار داشت: اگر مسئولی در نظام اسلامی فکر لذات و خوشگذرانی خود باشد و مانع از اهتمام کامل به امور مردم شود، بر خلاف سیره امیرالمؤمنین(ع) رفتار می‎کند و شایسته عزل است.

خاتمی در آخر با تاکید بر اینکه سازمان بازرسی باید خوبان و درستکاران را تشویق کند، اظهارداشت: باید با هر کسی متناسب با نوع عملکردش برخورد شود؛ در غیر این صورت، درستکاران و خوبکاران بی‎رغبت و بی‎انگیزه شده و بدکاران نیز به ادامه روش قبلی خود تشویق می‎شوند. مولا (ع) حتی بعضی از خوبان را وقتی توانایی لازم برای یک مسئولیت خاص را نداشتند، جابجا می‎کرد و در زمانی هم که فردی خلاف عمل می‎کرد، با شدت برخورد می‎کردند.
1399/05/23
11:56:30
5.0 / 5
2089
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
محفل