حضور و سخنرانی رهبر انقلاب در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی

تحول یعنی رفع نقاط معیوب منظور دشمن از دگرگونی تغییر هویت جمهوری اسلامی است

تحول یعنی رفع نقاط معیوب منظور دشمن از دگرگونی تغییر هویت جمهوری اسلامی است

به گزارش محفل، رهبر معظم انقلاب اسلامی در نخستین روز سال نو، در اجتماع عظیم زائرین و مجاوران حرم مطهر رضوی، تحول به معنای «تقویت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف و معیوب» را نیاز اساسی کشور خواندند و ضمن اشاره به اهداف و خواسته های کاملاً ضد تحولی دشمنان گفتند: باید با اراده قاطع، تکیه بر اعتماد به نفس ملی، امیدواری و هوشیاری، کار سنگین و دشوار تحول را آغاز و نقاط ضعف به طور عمده اقتصادی را به نقاط برجسته و درخشان تبدیل نماییم.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، حضرت آیت الله خامنه ای ضمن اشاره به دعای عمومی ملت ایران هنگام تحویل سال نو برای تبدیل و تحول حال شان به احسن احوال گفتند: برای هر تحولی باید ضمن توسل و طلب از پروردگار، تلاش و تلاش و استقامت کرد.
رهبر انقلاب آگاهی افکار عمومی از مسائل اساسی کشور را، زمینه ساز فعال شدن جوانانِ صاحب فکر و اصحاب اندیشه و خِرد خواندند و افزودند: طرح مساله تحول با مردم مثل هر مساله ی مهم دیگر، ضروریست چون که اگر افکار عمومی از یک فکر و ایده استقبال نکند، آن فکر به عمل در نمی آید و به تدریج به فراموشی سپرده می شود.
ایشان در مرزبندی مفهوم حقیقی تحول و دگرگونی با آنچه دشمنان از آن بعنوان تغییر و تحول یاد می کنند، گفتند: دشمنان از طرح مبحث تحول، خواسته های ضد تحولی و کاملاً مخالف اهداف نظام دارند که متأسفانه در داخل هم برخی به تبعیت یا تقلید از آنها و یا با انگیزه های دیگر، همان حرف ها را با تغییراتی تکرار می کنند، که تغییر قانون اساسی یا ساختار نظام همچون این حرف ها است.
ایشان هدف اصلی دشمنان از طرح مفهوم «تحول ساختاری»، «تغییر»، «انقلاب» یا کلمات مشابه را تغییر هویت جمهوری اسلامی دانستند و افزودند: هدف دشمن، حذف نقاط قوت کشور و نظام، و فراموش شدن مسائلی است که مردم را به یاد انقلاب و اسلام ناب و انقلابی می اندازد که تکرار نام امام، مطرح شدن تعالیم امام، مساله ولایت فقیه، ۲۲ بهمن و حضور پر شور مردم در انتخابات همچون این موارد است.
حضرت آیت الله خامنه ای تبدیل نظام مردم سالاری اسلامی به حکومتی فردی و مطیع، یا حکومتی به ظاهر دموکراسی اما در عمل گوش به فرمان غربی ها را، هدف نهایی سخنان ظاهراً تحولی مستکبران خواندند و گفتند: آنها در هر کاری به دنبال تسلط سیاسی و اقتصادی بر ایران و غارت کشور هستند.
ایشان پس از این مرزبندی، شناسایی نقاط قوت و ضعف کشور را پیش زمینه ضروری تحول برشمردند و گفتند: پیمودن مسیر دشوار تحول، احتیاج به اعتماد به نفس ملی دارد.
رهبر انقلاب ملت ایران را برخوردار از اعتماد به نفس دانستند وبا اشاره به عزت نفس، استقلال خواهی و شجاعت ملت گفتند: دومین عنصر مهم در پیمودن مسیر تحول، هوشیاری است.
حضرت آیت الله خامنه ای غفلت و بی توجهی به هوشیاری را باعث ضربه زدن احتمالی به نقاط قوت دانستند و افزودند: برخی دلسوزان و علاقمندان به نظام و انقلاب گاهی برای یک حرکت خوب و اصلاحی، با غفلت و بی دقتی به نقاط قوت نظام ضربه می زنند که باید مراقب این گونه غفلت ها بود.
رهبر انقلاب لازمه مراقبت از نقاط قوت را شناسایی آنها خواندند و با ذکر برخی نقاط قوت ملت ایران، از جوانان خواستند روی این گونه مسائل فکر و اندیشه و هم افزایی کنند.
ایشان «بنیه درونی قوی و مستحکم ملت ایران» را از نقاط قوت بارز کشور دانستند و گفتند: این قوت و استقامت درونی ناشی از ایمان مردم است چون که حتی افرادی که در ظاهر به برخی احکام اسلامی پایبندی کاملی ندارند، به خدا، قرآن و ائمه هدی ایمان دارند.
ایشان در تبیین نشانه های آشکار استقامت درونی ملت ایران، به «غلبه ملت بر زنجیره خصومت های پیاپی چند ده ساله مستکبران جهان» اشاره کردند و گفتند: کدام کشور و انقلاب توانسته سالهای متمادی در مقابل ضربات پیاپی قدرتمندترین کشور های جهان بایستد و به زانو در نیاید؟
حضرت آیت الله خامنه ای، «کودتا، تحریم، فشارهای سیاسی، تهاجم رسانه ای بی سابقه، توطئه های امنیتی و تحریم های بی سابقه اقتصادی» را ابعادی از توطئه های پیوسته دشمنان خواندند و افزودند: در دور اخیرِ این خصومت ها، رؤسای آمریکا و برخی کشور های اروپایی از اغتشاشاتی که سال قبل درصد بسیار اندکی به راه انداخته بودند، صریحاً پشتیبانی کردند و با انواع حمایت های تسلیحاتی، سیاسی، مالی، امنیتی و رسانه ای تلاش کردند جمهوری اسلامی را لااقل تضعیف کنند اما در میدان، درست بر عکس این هدف، تحقق یافت و جمهوری اسلامی بر این توطئه جهانی پیروز شد و نشان داد قوی و مستحکم است.
رهبر انقلاب اسلامی، ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ را بعنوان مظهری از بنیه ی قوی درونی نظام، بسیار پر شور تر و پر جمعیت تر از مراسم مشابه سالهای گذشته دانستند و افزودند: پیشرفت های بزرگ ملت در عرصه های متعدد نشانه های دیگری از این استقامت درونی است.
ایشان پیشرفت در دوران محاصره اقتصادی و شدیدترین فشار های ممکن را، عملکرد درخشان ملت خواندند و گفتند: آمریکایی ها با همه ی دروغگویی شان اذعان کردند که فشارهای اقتصادی آنها بر ملت ایران در تاریخ بی سابقه بوده است.
حضرت آیت الله خامنه ای، پیشرفت در علم وفناوری و قرار گرفتن در رده کشورهای برتر دنیا در عرصه هایی نظیر نانو و زیست فناوری، پیشرفت در عرصه های سلامت، هوافضا، هسته ای، دفاعی، زیر ساخت ها، مراکز درمانی و بهداشتی، پالایشگاه و دیگر عرصه ها را یادآوری کردند و گفتند: در حوزه روابط خارجی هم تلاش دشمنان برای انزوای ایران شکست خورده و جمهوری اسلامی با محکم کردن صد در صدی روابط خود با آسیا، از این پس هم به گسترش ارتباطات سیاسی، اقتصادی، علمی و فنی با کشور های مهم این منطقه ادامه خواهد داد.
ایشان افزودند: عضویت در بعضی پیمان های مهم منطقه ای و تقویت روابط با آفریقا و آمریکای لاتین از دیگر پیشرفت های حوزه ارتباطات خارجی است، ضمن اینکه با اروپایی ها هم قهر نیستیم و اگر از تبعیت آمریکا دست بردارند حاضریم با آنها کار نماییم.
حضرت آیت الله خامنه ای، ایمان، احساس عزت ملی و تکیه بر توان داخلی را همچون عوامل و زمینه های پیشرفت ملت ایران برشمردند و گفتند: دیگر نقاط قوت نظام هم همچون جمهوریت و اسلامیت، باید تقویت شود.
حضرت آیت الله خامنه ای بعد از برشمردن نقاط قوت کشور، به تبیین نقاط ضعف و نیازمند تحول پرداختند و گفتند: در رأس همه نقاط ضعف، مساله اقتصاد و سیاست های اقتصادی می باشد که خیلی از آنها میراث گذشتگان از انقلاب و بعضی از آنها در ارتباط با بعد از انقلاب است.
ایشان مهم ترین مشکل و نقطه ضعف اقتصاد کشور را دولتی بودن اقتصاد و تصدی گری افراطیِ برخاسته از سیاست های اقتصادی دهه ۶۰ دانستند و افزودند: نتیجه این افراط، کنار ماندن مردم از فعالیتهای بزرگ و ثروت ساز اقتصادی و بروز مشکلاتی است که امروز در کشور مشاهده می نماییم.
رهبر انقلاب هدف از ابلاغ سیاست های کلی اصل ۴۴ را سپردن فعالیتهای اقتصادی به مردم خواندند و گفتند: بخش های مهم اقتصاد و تولید باید در اختیار مردم باشد و همچنان که بارها تکرار کرده ایم بنگاهها و شرکتهای دولتی و شبه دولتی که بعضاً با تعبیر زشت خصولتی از آنها یاد می شود، نباید با بنگاههای خصوصی رقابت کنند.
ایشان محقق نشدن عدالت اقتصادی را با الگوی دادن کلید اقتصاد به دولت، نشانه خطا بودن این شیوه خواندند و تاکید کردند: دولت باید تصدی گری و دخالت در اقتصاد را کم، و با واگذار کردن کارها به خود مردم، بر امور نظارت و مراقبت کند البته این مساله را به دولتهای مختلف سفارش کرده ایم اما واگذاری ها یا انجام نگرفت یا بشکلی غلط انجام شد که نتیحه آن به ضرر مردم بود.
حضرت آیت الله خامنه ای عیب دیگر اقتصاد کشور را وابستگی به نفت خام برشمردند و گفتند: بند ناف اقتصاد را باید از صادرات نفت خام جدا نماییم و برای کسب درآمد بیشتر به فعالیتهای غیرنفتی بپردازیم که خوشبختانه طبق گزارش ها، کارهای خوبی در این حوزه شروع شده است.
وابستگی اقتصاد کشور به دلار، نقطه ضعف دیگری بود که رهبر انقلاب به آن اشاره کردند و افزودند: برخی کشورهایی که مورد تحریم غرب قرار گرفتند با قطع وابستگی خود به دلار و کار کردن با پول های محلی، وضع بهتری پیدا کردند که ما هم باید همین کار را انجام دهیم.
ایشان از رشد اقتصادی ضعیف کشور در دهه ۹۰ بعنوان نقطه ضعفی دیگر یاد و خاطرنشان کردند: در برخی از سال های دهه ۹۰ رشد اقتصادی زیر یک بود و در زمان تصدی دولت فعلی هم میزان رشد اقتصادی، بسیار پایین بود در حالیکه برای بهبود اقتصاد کشور، نیازمند رشد اقتصادی سریع و مستمر هستیم که لازمه آن افزایش تولید با کمک و هدایت مردم است.
حضرت آیت الله خامنه ای، مسؤلان دولتی و نمایندگان مجلس را به ترغیب و هدایت مردم به ایفای نقش مولد در اقتصاد کشور و ایجاد اعتماد برای سرمایه گذاری و کارآفرینی بخش خصوصی فراخواندند و گفتند: اگر از توانایی های مردم در اقتصاد استفاده گردد و تولید افزایش یابد، حتما وضع معیشت عمومی و تورم بهبود خواهد یافت و شعار سال محقق می شود.
ایشان غفلت از راههای مشارکت مردم در مسائل اقتصادی را نقطه ضعفی دیگر برشمردند و با سفارش به مسؤلان و صاحبنظران و علاقه مندان به سرنوشت کشور برای یافتن راههای مشارکت مردم در اقتصاد، خاطرنشان کردند: هر جا مردم وارد شدند پیشرفت کردیم مانند دفاع مقدس و مسائل سیاسی، ازاین رو مشخص شدن چگونگی فعال شدن مردم در اقتصاد، در این حوزه هم پیروز و موفق خواهیم شد.
«افزایش تحرک در تجارت خارجی»، «تقویت شرکت ها و فعالیتهای دانش بنیان»، «تحول در قانون گذاری بر مبنای سیاست های تقنینی» و «پرهیز از ایجاد هزینه های قطعی برای درآمدهای غیرقطعی در بودجه های سالیانه» عیوب دیگری بود که رهبر انقلاب اسلامی به آنها اشاره کردند.
حضرت آیت الله خامنه ای اطلاع رسانی به مردم در مورد جنگ ترکیبی و سیاست های دشمن در این حوزه را لازم دانستند و گفتند: در جنگ ترکیبی، حمله نظامی وجود ندارد بلکه تبلیغات چی های خارجی و دنباله روهای آنها در داخل با وسوسه، به باورهای دینی و سیاسی مردم حمله می کنند تا با دگرگون نشان دادن حقایق، اراده ملت را سست و شعله امید را در دل جوانان خاموش و آنها را از آینده و کار و پیشرفت ناامید کنند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: دشمنان در جنگ ترکیبی می خواهند اختلاف افکنی کنند، دوقطبی در کشور درست کنند، نرم افزار واقعی قدرت ملت را که ایمان و ارزشهای دینی و ملی است، از دست مردم خارج کنند تا در کشور بی ثباتی و ناامنی و اگر بتوانند جنگ داخلی ایجاد کنند که البته سرشان به سنگ خورده و باز هم خواهد خورد.
ایشان ضمن اشاره به استفاده از انواع ابزارها و عوامل در جنگ ترکیبی همچون عوامل فرهنگی، امنیتی، اقتصادی، نفوذ برای ایجاد یأس و غفلت از توانایی خود، افزودند: آنها تلاش می کنند مردم را به راههای اطلاع رسانی ما بدبین و از آن جدا کنند با این ادعا که به رادیو تلویزیون و به گزارش های مسؤلان گوش ندهید چون که خلاف واقع است یا این که به حرف های رهبری توجه نکنید چونکه این حرفها تکراری می باشد.
حضرت آیت الله خامنه ای در ردّ ادعاهای بدخواهان، خاطرنشان کردند: جبهه دشمن سالها است که با صدای بلند اعلام می کند که می خواهیم جمهوری اسلامی را به زانو درآوریم و در مقابل، رهبری می گوید «غلط می کنید»، این تکرار نیست بلکه استقامت و ایستادن پای سخن حق طبق دستور پروردگار است.
ایشان با تجلیل از حضور مستمر مردم در صحنه، نمونه اخیر بیداری و ایستادگی مردم را مقابله با اغتشاشات اخیر خواندند و تاکید کردند: مردم به همه کسانی که در اغتشاشات تحریک یا از اغتشاشگران حمایت کردند سیلی زدند و به حول و قوه الهی در آینده هم ملت ایران به دشمنان خود سیلی خواهد زد.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: بنده قاطعاً اعلام می کنم ملت ایران قوی و درحال پیشرفت و قادر به رفع عیوب خود و ایجاد تحول است.
ایشان با تاکید بر ادامه حمایت نظام از جبهه مقاومت، ادعای دروغ مشارکت ایران در جنگ اکراین را رد کردند و گفتند: ما حضور در جنگ اکراین را قاطعاً و صریحاً رد می نماییم و ابداً چنین چیزی حقیقت ندارد. جنگ اکراین را آمریکا برای توسعه ناتو به شرق راه انداخت و الان هم در حالیکه مردم اکراین گرفتار و گرفتار مشکلات هستند، بیشترین سود را از جنگ، آمریکا و کارخانجات اسلحه سازی آن می برند و به همین علت، مانع کارهای لازم برای خاتمه جنگ می شوند.
حضرت آیت الله خامنه ای بعد از برشمردن عیوب اصلی اقتصاد کشور که باید با برنامه های تحولی برطرف شوند، به چند مورد از نقاط ضعف موجود در بین مردم هم اشاره کردند و گفتند: «اسراف در مصرف آب، برق، گاز، نان و بنزین»، «تجمل گرایی افراطی که بعضاً تبدیل به مسابقه تجمل گرایی، و باعث افزایش هزینه ها همچون هزینه های ازدواج شده است»، «تعصب نداشتن به تولید داخلی که گاهی باکیفیت تر از تولید خارجی است اما استفاده نکردن از آن باعث بیکاری کارگر ایرانی می شود» و «اغماض و گذشت نکردن در برابر اختلاف نظرهای کوچک همچون در مسائل سیاسی و تبدیل کردن آنها به دوقطبی در جامعه» همچون عیوب و اشکال هایی است که باید در رفتارهای عمومی برطرف و اصلاح گردد.
رهبر انقلاب اسلامی همینطور در سفارش ای مهم، همه افراد دارای توانایی سخن گفتن با مردم و صاحبان رسانه چه در فضای مجازی و مطبوعات و چه در صداوسیما را به امیدآفرینی فراخواندند و گفتند: تلاش دشمن ناامید کردن جوانان است و ما در مقابل باید با مسائل پرشمار امیدزا در کشور امیدآفرینی نماییم. همه این وظیفه را جدی بگیرند.
ایشان امیدآفرینی را به معنای پنهان کردن ضعف ها و خودفریبی ندانستند و افزودند: ضعف ها هم باید بیان شود اما در کنار آنها، باید نقاط امیدبخش و آینده و افق روشن هم نشان داده شود و در مقابل چشم همگان قرار بگیرد.
حضرت آیت الله خامنه ای در اشاره ای به سردرگمی آمریکایی ها در منطقه گفتند: راه و سیاست نظام در منطقه روشن است و می دانیم چه کار می نماییم اما آمریکایی ها، متحیر و درمانده اند چون که اگر در منطقه بمانند، مانند افغانستان با نفرت روز افزونِ ملت ها مواجهه و مجبور به ترک منطقه می شوند و اگر بروند هم، مطامع خویش را از دست می دهند که این سر در گمی نشانه ضعف آشکار آنها است.
رهبر انقلاب همینطور با سپاسِ خداوند برای دیدار حضوری مجدد با مردم متدین مشهد و زائرین عزیز حرم حضرت علی ابن موسی الرضا ضد السلام از همه دانشمندان، محققان، پزشکان، پرستاران، داوطلبان مردمی، مراکز تولید و تزریق واکسن و لوازم بهداشتی و دیگر کسانی که در سالهای اخیر در مهار بلیه عمومی کرونا فعال بودند، تشکر و قدردانی کردند.
در ابتدای این مراسم، حجت الاسلام والمسلمین مروی تولیت آستان قدس رضوی در سخنانی، لازمه پایبندی به عهد و پیمان با امام رضا ضد السلام را حاکم کردن سبک زندگی رضوی و پیاده کردن آموزه های آن حضرت در زندگی فردی و اجتماعی دانست و با بیان گزارشی از فعالیتهای این آستان مقدس، اظهار داشت: ترویج زیارت با معرفت، توجه به نیازمندان همچون در قسمت حاشیه مشهد، گسترش برنامه های اجتماعی آستان قدس، تسهیل زیارت، تکریم زائرین، تخصص گرایی و جوانگرایی همچون رویکردها و اقدامات آستان قدس رضوی بوده است.1402/01/03
20:24:32
5.0 / 5
358
تگهای خبر: ابلاغ , اقتصاد , انتخابات , حكم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
محفل